Kortenowska rdza – modny kolor w małej i dużej architekturze

Podziel się:
Wykonana z betonu architektonicznego elewacja domu z dużymi powierzchniami przeszklonymi wygląda niezwykle efektownie i nowocześnie. Żeby jednak dopełnić projekt, warto stworzyć kontrast między budynkiem a jego otoczeniem.

Fot. PolbrukFot. Polbruk
Może go stanowić nawierzchnia utrzymana w kolorystyce stali kortenowskiej, która uzupełni nowoczesną aranżację całego założenia. Stal kortenowska we współczesnej architekturze jest wykorzystywana bardzo często do wykańczania elewacji budynków lub elementów małej architektury. Przykładem takich realizacji może być budynek galerii sztuki nowoczesnej Caixa Forum w Madrycie, gdzie do historycznego, industrialnego budynku dobudowano nową cześć z elewacją wykonaną ze stali kortenowskiej. Innym ciekawym przykładem użycia tego materiału jest platforma widokowa na lodowcu Stubai w Austrii. Wykonana z niego konstrukcja prezentuje się bardzo efektownie na tle śniegowego krajobrazu.

Podobnie na zasadzie kontrastu możemy urządzić przestrzeń wokół nowoczesnego domu z elewacją wykonaną z betonu architektonicznego z dużymi powierzchniami przeszklonymi. Do budowy nawierzchni nie musimy jednak używać stali, gdyż wykonanie z niej ciągów pieszych mogłoby być bardzo kosztowne. Tańszym i równie trwałym rozwiązaniem są kostki lub płyty betonowe o regularnych kształtach w kolorze korten. Idealnie do tego nadaje się kostka Polbruk Oland, która jest kwintesencją nowoczesności w designie. Oprócz klasycznych odcieni szarości występuje on również w kolorze korten, o barwie rdzawej blachy w żywej i zdecydowanej tonacji oraz industrialnym charakterze. Dodatkowym atutem kostki Oland jest jej prostokątny kształt i dostępność w trzech wymiarach - 14x28 cm, 14x42 cm oraz 14x56 cm, co pozwala na dużą dowolność w kształtowaniu wzoru nawierzchni. Możemy ją układać standardowo, czyli naprzemiennie, oraz w „jodełkę”, która po latach nieobecności znów staje się bardzo modna.
REKLAMA:

Alternatywą jest wykonanie nawierzchni z kostki Polbruk Urbanika 60 posiadającej nieco większy rozmiar, czyli 60x20 cm. Płyta Urbanika 60 ze względu na swoją grubość 8 cm nadaje się do układania zarówno nawierzchni na tarasie oraz deptakach, jak i podjazdach do garaży.

Projekt otoczenia domu, gdzie ciągi piesze są ułożone z betonowych prefabrykatów w kolorze stali kortenowskiej, warto uzupełnić o roślinność charakterystyczną dla stylu nowoczesnego. Powinna być ona intensywnie zielona, zwarta, punktowa i geometryczna. Doskonałym wyborem będą rośliny zimozielone, takie jak różaneczniki, bukszpany czy jukki. Dodatkowym elementem kompozycji mogą być trawniki z równą, nisko przystrzyżoną trawą, a także trawy ozdobne. Dobrym rozwiązaniem są również roślinny iglaste o zwartym pokroju, m.in. tuje czy żywotniki zachodnie. Żeby dodać aranżacji dodatkowego waloru estetycznego, rośliny można podsypać otoczakami lub grysem w kolorze białym lub jasno-szarym.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Polbruk
#czytelnia #ogrody #w ogrod #polbruk #kostka #Nawierzchnie, chodniki, podjazdy

Więcej tematów: