newsletter reklama projekty domów forum
poniedziałek 6 kwietnia 2020
19.11.2019r...

Płyty Polbruk Extrano - kwadratowe, ażurowe i nowoczesne w designie

Extrano to nowe rozwiązanie w ofercie Polbruk, które zaskakuje nowoczesnym designem. Dzięki swojej ażurowej formie może z powodzeniem zastąpić stosowane na podjazdach lub parkingach popularne płyty z przestrzenią bioaktywną w kształcie kwadratów lub prostokątów. W elementach o wymiarach 50x50 cm znajdziemy otwory przypominające swoim kształtem pasy na futrze tygrysa lub kłosy zboża inspirowane kubizmem charakteryzującym się geometrycznym uproszczeniem elementów kompozycji. Z powodzeniem można je wypełnić drobnymi kamieniami lub trawą. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.
Fot. Polbruk
Fot. Polbruk

Extrano będą doskonale współgrać z otoczeniem w stylu nowoczesnym lub industrialnym, co potwierdza ich kolorystka. Są one dostępne w czterech odcieniach szarości – białym (jasno szarym), nerino, stalowym oraz bazaltowym. Ze względu na swoją grubość – 7 cm – nadają się do zastosowania na podjazdach i parkingach, gdzie dopuszczalny jest czasowo ruch pojazdów o wadze powyżej 3,5 tony. Jeśli chcemy, możemy wykorzystać płyty Extrano jako materiał do budowy alejek czy tarasów. Bez względu na to, na jakie zastosowanie się zdecydujemy, warto dobrać do niego inne elementy, które uzupełnią kompozycję.

Fot. Polbruk
Fot. Polbruk

Takim zamknięciem aranżacji, a jednocześnie granicą z terenem zielonym, mogą być obrzeża. Dobrym rozwiązaniem jest np. Polbruk Modern, szczególnie w kolorach grafitowym i szarym. Ciekawą i nieco bardziej ekstrawagancką alternatywą będzie obrzeże Polbruk Flesz w kolorze stalowym lub grafitowym, które posiada kształt odwróconej litery „L”. Pod jego daszkiem możemy zamontować paski LED (o współczynniku, co najmniej IP67). Tak umieszczone podświetlenie pomoże nam uzyskać ciekawy efekt wizualny wieczorem, a przy okazji doświetlić nawierzchnię.

Alternatywą do rozwiązania, w którym obrzeże jest granicą z terenem zielonym, będzie wyłożenie płytą Extrano większości przestrzeni przed budynkiem i wytyczenie w niej zielonych wysp. Możemy je wykonać z pomocą donicy Polbruk Tigela, którą zbudujemy z l-kształtnych prefabrykatów. Ze względu na to, że istnieje kilka sposobów ich ułożenia - na dłuższym lub krótszym boku - wykonane z nich donice będą posiadały różną wysokość. Pozwoli nam to na zróżnicowanie wagi zielonych akcentów w projekcie.
--
REKLAMA:
--
Do takich nowoczesnych aranżacji konieczne należy dobrać odpowiednią roślinność. Idealnym kontrastem dla utrzymanej w skali szarości nawierzchni będą intensywnie zielone rośliny. Wśród nich warto zwrócić uwagę na te zimozielone, m.in. różaneczniki, bukszpany czy jukki. W stylu nowoczesnym i industrialnym sprawdzą się również na przykład ozdobne trawy. Możliwości jest naprawdę wiele, więc warto eksperymentować, aby nasze otoczenie wyglądało naprawdę interesująco.

źródło: Polbruk

Najnowsze wieści z branży
Wideo
d