newsletter reklama projekty domów forum
środa 22 stycznia 2020
09.08.2019r...

Z inspiracji historią

Występowały w średniowiecznej Europie, gdzie wytyczały granice własności. Obecnie murki z łupków skalnych wracają do naszych ogrodów w nowej formie oraz funkcji.
Fot. Polbruk
Fot. Polbruk

Przykładem tego klasycznego designu we współczesnej wersji jest betonowy murek Polbruk Albero. Dzięki wykonanym w nim bruzdom oraz imitującej kamień fakturze przypomina on wyglądem historyczne konstrukcje, które wznoszono w średniowieczu, na przykład we włoskiej Toskanii. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Na budowę murka nie poświecimy jak dawniej dużo czasu, gdyż stawiamy go z gotowych modułów. Każdy z nich ma 41 cm wysokości, 7,7 cm grubości oraz 18 cm długości. --
REKLAMA:
--

Albero znakomicie sprawdzi się nie tylko jako murek oporowy, dzięki któremu zniwelujemy różnice w wysokości terenu w otoczeniu naszego domu. Z jego pomocą wyznaczymy również przestrzenie w naszym ogrodzie lub po prostu będzie on pełnił funkcję stricte dekoracyjną. Możliwości aranżacyjne są tu naprawdę szerokie. Z gotowych modułów Albero można zbudować wiele elementów małej architektury np. fontannę z zamkniętym obiegiem, a nawet meble ogrodowe np. stół czy barek. W tym przypadku Albero może stanowić podstawę, którą wystarczy przykryć drewnianym blatem.

Fot. Polbruk
Fot. Polbruk

Ze względu na swój współczesny design, ale również historyzujący charakter, może stać się on elementem aranżacji przydomowych zieleńców w stylu nowoczesnym, rustykalnym oraz śródziemnomorskim. Do pierwszych dwóch z nich najlepiej pasuje Albero w kolorze alpen. Szarość w tym przypadku będzie doskonale kontrastowała z zielenią ogrodu. Jest to bardzo pożądany efekt w aranżacjach utrzymanych w tej konwencji. Z kolei kolor brenta (beżowo-szary) sprawdzi się w projektach, gdzie dominują ciepłe barwy nawierzchni nawiązujące do śródziemnomorskich klimatów.

Fot. Polbruk
Fot. Polbruk

Murek, tak jak każdy element małej architektury, jest częścią większej kompozycji, dlatego warto dobrać do niego spójną wizualnie nawierzchnię. Albero w kolorze alpen będzie idealnie harmonizował z kostkami dedykowanymi do stylu nowoczesnego takimi jak Polbruk Oland, Metrik czy Lamell Z kolei dobrym dopełnieniem dla murka Albero w kolorze brenta będą kostki Polbruk Avanti, Granito, Ideo lub Petra w ciepłych śródziemnomorskich odcieniach.

źródło: Polbruk

d