newsletter reklama projekty domów forum
sobota 21 września 2019
22.05.2019r...

Od wielkiego formatu do panoramiczności

Kiedyś duże przeszklenia stanowiły charakterystyczny element fasad obiektów publicznych, a dziś podbijają także budownictwo mieszkaniowe, podkreślając zalety niemal każdego stylu architektonicznego. Rosnąca popularność stolarki o dużych wymiarach i optycznie wąskich ramach wynika nie tylko z panujących trendów, ale także praktycznych zalet, jakie oferują nowoczesne systemy aluminiowe.
Fot. Schüco
Fot. Schüco

Wielkoformatowe przeszklenia fasad budynków nie są nowym rozwiązaniem. Światło od zawsze inspirowało architektów do tworzenia ciekawych efektów estetycznych, a użytkownicy dobrze doświetlonych wnętrz oceniali je jako bardziej prestiżowe i komfortowe. Przez długi czas duże, modernistyczne okna i fasady o prostych liniach podziału były znakiem rozpoznawczym obiektów biurowych i przemysłowych, co wynikało między innymi z ograniczeń funkcjonalnych i praktycznych. Jeszcze nie tak dawno temu przeszklone fasady posiadały szerokie ramy, rzadko umożliwiały otwieranie okien oraz cechowały się niską szczelnością i izolacyjnością cieplną. Dziś, dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii, nowoczesna stolarka aluminiowa oferuje znacznie więcej – nieograniczony widok, doskonałą energooszczędność i wysoki komfort obsługi, dlatego znajduje coraz szersze zastosowanie w budynkach mieszkaniowych i komercyjnych.

W projektach nowoczesnych budynków wyraźnie zwiększa się powierzchnia przeszkleń, co wpływa pozytywnie na doświetlenie wnętrz i poczucie komfortu ich użytkowania. Efekt panoramiczności nie polega jednak tylko na zwiększaniu wymiarów stolarki.

Fot. Schüco
Fot. Schüco

- Efekt panoramiczny uzyskuje się przede wszystkim dzięki zmniejszeniu widocznych szerokości czołowych ram lub wręcz ich całkowitemu ukryciu w konstrukcji budynku. Nowoczesne systemy aluminiowe na to pozwalają, ze względu na dużą nośność profili. Na przykład w naszych panoramicznych fasadach Schüco FWS 35 PD została ona ekstremalnie ograniczona do zaledwie 35 mm, dzięki czemu podziały przeszkleń są bardzo subtelne – mówi Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. Produktu i Marketingu w firmie Schüco International Polska.

Panoramiczny system fasadowy znajduje zastosowanie głównie w budynkach komercyjnych i apartamentowych, pozwalając na kreowanie bardzo transparentnych powłok budynków o subtelnym designie. Wyjątkowo modne jest obecnie stosowanie stosunkowo wąskich i wysokich modułów, w których szyby mogą występować naprzemian z innymi typami wypełnień, na przykład w postaci okien, tworząc indywidualny wzór. Kolejnym modnym i chętnie stosowanym rozwiązaniem są panoramiczne drzwi przesuwne, które umożliwiają wbudowanie ram w konstrukcję budynku. W efekcie wyglądają one jak rozsuwana szklana ściana, którą można w płynny sposób zintegrować z fasadą. Najnowszą propozycją, która w logiczny sposób uzupełnia ofertę panoramicznych rozwiązań, jest okno o najwęższych na rynku ramach.

Fot. Schüco
Fot. Schüco

Logiczna kontynuacja – panoramiczne okno

Konsekwentne zwiększanie powierzchni przeszkleń kosztem czołowej szerokości ram sprawia, że nowoczesne okna panoramiczne pozwalają nie tylko na lepsze doświetlenie wnętrz, ale także kreują efektowne wrażenie przenikania otoczenia do wnętrza.

- Chodzi o eliminację wszelkich barier widokowych i stworzenie poczucia jak najpełniejszego kontaktu z tym, co na zewnątrz. Już od długiego czasu obserwujemy ten trend i stale pracujemy nad nowymi konstrukcjami, które odpowiadają coraz bardziej wymagającym założeniom nowoczesnej architektury. Okna muszą być już nie tylko energooszczędne, ale też zapewniać szeroki widok i dostarczać jak najwięcej światła dziennego. Dlatego uznawane dotąd za wąskie, standardowe ramy okien aluminiowych i znacznie węższe od nich ramy okien blokowych o szerokości czołowej zaledwie 67 mm, w nowym systemie panoramicznym Schüco AWS 75 PD.SI zostały zredukowane do zaledwie 55 mm. Wszystko to przy zachowaniu optymalnej ochrony cieplnej, pełnej stabilności i funkcjonalności okna rozwierno-uchylnego, nawet przy bardzo dużych wymiarach skrzydeł i dwukomorowych pakietach szybowych o grubości do 50 mm – podkreśla Andrzej Polijaniuk.
--
REKLAMA:
--
Panoramiczne okna to wszechstronne rozwiązania, które można komponować na elewacji zarówno pojedynczo, jak i w pasmach okiennych. Wyjątkowo efektownie zaprezentują się jako element fasady panoramicznej z serii FWS 35 PD, z którą stworzą harmonijną, maksymalnie przezierną konstrukcję, umożliwiając przy tym efektowne wietrzenie pomieszczeń czy wyglądanie na zewnątrz. Minimalistyczny design okna podkreślają systemowe, designerskie klamki bez rozety.

źródło: Schüco

Artykuły podobne:

d