newsletter reklama projekty domów forum
niedziela 16 czerwca 2019
18.12.2018r...

Balustrady – charakterystyka i zastosowanie

Rolą balustrady jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom korzystającym ze schodów. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego wyposażenia: ażurowe, pełne, albo kurtynowe. Warto pamiętać, że balustrada, ma być nie tylko funkcjonalna, ale również modna i musi komponować się z całą aranżacją pomieszczenia.
Fot. GIGA STAL
Fot. GIGA STAL

Balustrada pełna

Balustrada pełna jest niejako ścianką, która przesłania bieg schodów. Jest to doskonałe rozwiązanie w domu, w którym są dzieci. Nie będą one w stanie wejść na poręcz, co zapewnia im bezpieczeństwo. Decydując się na taką balustradę można zainstalować podświetlenie na schodach, które z pewnością doda im charakteru. Ten rodzaj balustrady może być skonstruowana z bloczków, cegieł, albo betonu. Bardzo często balustrady pełne wykonane są ze szkła, co sprawia, że nie wyglądają topornie. Dodatkowo, bardzo modne stało się łączenie nierdzewnych elementów balustrad z drewnem. Finalny efekt dodaje schodom oryginalności. Niezbędne akcesoria i wyposażenie znajduje się na: https://gigastal.pl/balustrady-nierdzewne-laczone-z-drewnem-c-158.html . Uzupełnienie elementów nierdzewnych drewnem sprawia, że aranżacja staje się bardziej przytulna. Odpowiednio zaimpregnowane naturalne elementy w połączeniu ze stalowymi akcesoriami tworzą solidną i stabilną konstrukcję.

Balustrada kurtynowa

Balustrada kurtynowa w odróżnieniu od pełnej nie przesłania całkowicie biegu schodów. Sięga ona nieco ponad poziom biegu schodów i poniżej poręczy. Bardzo często wypełnienie balustrady jest szklane, albo plastikowe. Mocuje się ją do boku stopni i poręczy.
--
REKLAMA:
--

Balustrada ażurowa

Najważniejszymi elementami balustrady ażurowej są oczywiście poręcze i słupki. O ile w dwóch poprzednich uwaga skupiała się na wypełnieniu, o tyle w przypadku balustrady ażurowej, wzrok przyciąga kształt i wygląd tralek. W tym wypadku profile mogą być metalowe, drewniane. szklane, albo plastikowe. W zależności od preferencji, słupki mogą być ustawione poziomo w formie pasów, lub pionowo – tralki. Tworząc balustradę ażurową trzeba pamiętać o odpowiednich odstępach między słupkami. W domu, gdzie mieszkają dzieci, przerwy między profilami nie mogą być większe nić 12 cm.

Najczęściej balustrady tworzone są z jednego materiału np. szkła, albo drewna. W ostatnim czasie, coraz bardziej popularne staje się jednak łączenie metalu i drewna, albo metalu i szkła. Dodaje to oryginalności i charakteru całej aranżacji, a poza tym wygląda modnie i nowocześnie. Metal i drewno sprawiają, że aranżacja jest bardziej ciepła, a szkło metal są oznaką prostoty i nowoczesności. Przygotowując schody, można zdecydować się na dostępne na rynku, gotowe profile, albo wybrać balustradę tworzoną na zamówienie. Niezwykle interesująco wyglądają wykończenia z giętego drewna. Trzeba jednak pamiętać, że wygląd schodów musi być spójny z aranżacją całego pomieszczenia, a nawet domu.

źródło: Materiał partnera

Artykuły podobne:

d