Renowacja zabytkowego dachu kościoła św. Wawrzyńca

Podziel się:
Renowacja zabytkowego dachu zawsze jest dużym wyzwaniem. Wymaga odpowiedniego doboru materiałów, które nawiązywały będą do stylu obiektu. Przykładem udanej realizacji jest rewitalizacja pokrycia dachowego kościoła św. Wawrzyńca w Jastrzębiu.

Fot. Dariusz NowickiFot. Dariusz NowickiFot. Dariusz NowickiFot. Dariusz Nowicki
Obiekt z 1826 roku wpisany został do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Ostatni remont dachu przeprowadzony był w latach pięćdziesiątych XX wieku. W tym roku odbyła się natomiast kompleksowa wymiana pokrycia dachowego. Historyczny dach pokryty był karpiówką żłobkowaną, zatem podczas renowacji wybór padł na karpiówkę Opal żłobkowany marki Braas w kolorze antracytowym. Prace dekarskie wykonał Certyfikowany Dekarz Braas Dariusz Nowicki.

- Kościoły to bardzo specyficzne obiekty. Po pierwsze są to miejsca kultu, po drugie – zazwyczaj mamy do czynienia z dużą powierzchnią połaci dachu, często o skomplikowanych kształtach. Nierzadko na tego typu dachach występują liczne detale. Realizacja na zabytku wymaga także odpowiednich pozwoleń. Jest to skomplikowany, ale i bardzo interesujący proces – mówi Dariusz Nowicki.

Fot. Dariusz NowickiFot. Dariusz NowickiSufit kościoła św. Wawrzyńca pokryty jest deskami pomalowanymi na biało, dlatego szczególnie ważny był czas montażu. Po demontażu dachówki konieczne było natychmiastowe zabezpieczenie membraną dachową, kontr łatami i łatami, aby nawet najmniejsza kropla nie przedostała się na część sufitową.

Duży nacisk położony został na dobór trwałych materiałów wysokiej jakości. Obiekty użyteczności publicznej, ze względu na intensywną eksploatację i ważną rolę, jaką odrywają dla społeczności powinny być wykonane z materiałów, których technologia wykonania i estetyka spełnia najwyższe standardy. W przypadku kościoła św. Wawrzyńca wybór padł na system dachowy marki Braas. Do wykończenia i zabezpieczenia elementów drewnianych użyto łupka naturalnego. Dzięki doborowi oryginalnych materiałów cały system dachowy został objęty Gwarancją Systemową Braas obejmującą dachówki oraz akcesoria zamontowane na dachu. Dodatkowo dachówka Opal objęta została 30-letnią gwarancją produktową.

- Tego typu obiekty mają służyć i cieszyć oko przez długie lata, dlatego ważne, aby renowacja wykonana była z najwyższą starannością. Ważne jest także przeprowadzanie przeglądów dachu raz w roku. To dobra praktyka, która często jest pomijana, a przecież wszyscy robimy przeglądy samochodów i traktujemy to jako normę – podkreśla Dariusz Nowicki.
REKLAMA:

W proces renowacji aktywnie zaangażowany był proboszcz parafii św. Wawrzyńca, ksiądz Wojciech Łata.

Ks. Proboszcz Wojciech Łata. Fot. Dariusz NowickiKs. Proboszcz Wojciech Łata. Fot. Dariusz Nowicki- Wygląd dachu kościoła ma ogromne znaczenie. Zazwyczaj świątynie usytuowane są na wzniesieniach, ich wieże górują nad miastem i to one są widoczne z daleka. Renowacja dachu kościoła św. Wawrzyńca była bardzo ważnym wydarzeniem dla mieszkańców Jastrzębia. Dobrana dachówka doskonale współgra ze stylem obiektu – mówi ksiądz Wojciech Łata.

Renowacja dachu kościoła św. Wawrzyńca została podzielona na dwa etapy: dach główny (prace w 2017 roku) i dach nad ołtarzem i zakrystią (prace w 2018 roku).
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Monier Braas
#czytelnia #dachy #remonty i renowacje dachów #dach #do renowacja #zabytki #braas #w publiczne

Więcej tematów: