Fotel biurowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Podziel się:
Przeciętny pracownik biurowy spędza w pozycji siedzącej nawet 13 godzin dziennie, z czego ok. 8 w pracy. Nieodpowiednio dobrany fotel biurowy ma więc bezpośredni wpływ na zdrowie – może być przyczyną problemów z koncentracją, bólu głowy, kręgosłupa, karku czy miednicy, ud, kolan i łydek. Większość tych dolegliwości można skutecznie zniwelować za pomocą prawidłowej pozycji ciała oraz ergonomicznego fotela biurowego.

Fot. DxrAcerFot. DxrAcer

Jakie powinno być oparcie fotela biurowego?

Oparcie fotela biurowego musi być odpowiednio wyprofilowane, czyli posiadać wypukłości odpowiadające budowie anatomicznej kręgosłupa. Prawidłowo ukształtowane oparcie to najlepszy sposób na zniwelowanie problemów związanych z wielogodzinną pracą w pozycji siedzącej. Modele spełniające te założenia można znaleźć m.in. na stronie https://www.dxracerkrzesla.pl/fotel/krzesla-biurowe. Najlepiej, jeśli oparcie jest wykonane z siatki, ponieważ wówczas przepuszcza ono powietrze, co jest szczególnie ważne w miesiącach letnich. Jest to też materiał, który idealnie dopasowuje się do kształtu pleców i jest łatwy do utrzymania w czystości.

Oparcie fotela powinno być regulowane, aby można je było dopasować do osoby, która będzie z niego korzystać. Najczęściej regulowana jest wysokość oraz kąt nachylenia oparcia, ale w najlepszych modelach można też regulować podparcie dla części lędźwiowej, co znacznie zwiększa komfort użytkowania. Oczywiście najwygodniejsze są fotele z podłokietnikami – zapewniają one podparcie dla rąk, co ma duże znaczenie podczas pracy biurowej.
REKLAMA:

Siedzisko – na co zwrócić uwagę?

Siedzisko jest kolejnym ważnym elementem fotela biurowego. Musi być przede wszystkim wygodne, czyli odpowiednio szerokie, miękkie i delikatnie profilowane. Przednia część siedziska powinna lekko opadać, aby nie wywierać nacisku na skraj uda. W polskim prawie wymagane jest także, aby siedzisko miało regulowaną wysokość – niektóre modele dodatkowo pozwalają na regulację głębokości i nachylenia, co z pewnością podnosi komfort pracy.

Siedziska najczęściej wypełniane są profilowaną pianką i pokryte łatwą do utrzymania w czystości tkaniną. Mogą być też pokryte siatką, która zwiększa cyrkulację powietrza, ale wówczas są nieco twardsze.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #meble #wnetrza #w biuro #Miejsce pracy

Więcej tematów: