newsletter reklama projekty domów forum
niedziela 22 września 2019
20.11.2018r...

Wabi-sabi – filozofia i przepis na wnętrze z duszą

Japońska kultura jest bez wątpienia niewyczerpywalnym źródłem inspiracji. Charakteryzuje się harmonią, przykładaniem dużej wagi do szczegółów i ceremonialnością zachowań. Jednym z najświeższych trendów pochodzących z Kraju Kwitnącej Wiśni jest wabi-sabi – światopogląd, szukający piękna we wszelkich niedoskonałościach. W ujęciu architektonicznym pozwala on na stworzenie wyjątkowych aranżacji – „nieidealnych”, ale bardzo klimatycznych wnętrz z duszą.
Fot. Tubądzin
Fot. Tubądzin

Wielowymiarowość

Termin wabi-sabi wywodzi się z buddyjskiej filozofii i systemów nauczania, prowadzących do akceptacji nietrwałości, przemijania i niedoskonałości. Charakterystycznymi cechami tego nurtu są prostota, asymetria, surowość i intymność. W świecie designu, filozofia ta rozwinęła się niejako w kontrze do perfekcyjnie zaprojektowanych wnętrz, idealnego doboru dodatków oraz tworzenia spójnych, przemyślanych kompozycji aranżacyjnych. Znajduje swoje odzwierciedlenie w rękodziełach, rustykalnych aranżacjach oraz wykorzystywaniu specjalnie stylizowanych, „postarzanych” materiałów wykończeniowych (podobnych do stylu vintage). Wabi-sabi przejawia się zatem w strukturach, fakturach oraz barwach wykorzystywanych produktów.

Fot. Tubądzin
Fot. Tubądzin

Znajdź inspirację

Wabi-sabi, choć sam termin wydaje się być dość egzotyczny, znane jest z różnorakich dzieł szeroko rozumianej popkultury. Oglądając filmy, których akcja toczy się w Japonii, możemy podziwia ascetyczne ogrody (tzw. ogrody Zen), które odzwierciedlają tę filozofię. Także charakterystyczne czarki do herbaty, o nierównej powierzchni, nawiązują do tego światopoglądu. W przypadku wnętrz domów, zalążkiem wabi-sabi mogą być odkryte, ceglane ściany czy wystające gdzieniegdzie ze ścian instalacje.
--
REKLAMA:
--

Wyjątkowy klimat

Myślą przewodnią, towarzyszącą kreowaniu przestrzeni według filozofii wabi-sabi, powinna być „kontrolowana niedoskonałość” oraz skromność formy. Może ona przejawiać się na wiele sposobów i niekoniecznie musi się odnosić do ceny wykorzystywanych materiałów. Przeciwnie, ascetyczny klimat może zostać wprowadzony przy wykorzystaniu wyrafinowanych produktów, tworzonych z materiałów o wysokiej jakości. Stylizowane meble, specjalnie dobrane farby i tynki, a od niedawna także płytki ceramiczne dają możliwość stworzenia wnętrza z duszą, które doskonale wpisuje się w konwencję wabi-sabi. Okładziny ceramiczne mogą nawiązywać do tego nurtu graficznie, np. imitując dotknięte zębem czasu dywany z charakterystycznymi przetarciami, lub też odwoływać się do niego poprzez zastosowanie niejednorodnej powierzchni (np. imitującej beton lub tynk). W związku z tym, że wabi-sabi w dużej mierze opiera się również na naturalnych fakturach, wprowadzając ją do przestrzeni warto także rozważyć wykorzystanie postarzanych desek lub dużo bardziej trwałych i łatwiejszych w codziennej pielęgnacji gresów imitujących drewno. Dzięki płytkom ceramicznym, dostępnym w zróżnicowanych barwach, formatach i fakturach, uzyskanie wymarzonej aranżacji wnętrz staje się niezwykle proste.

Dwie kolekcji Tubądzin nawiązujące do stylu wabi-sabi to kolekcja Interval oraz kolekcja Wood Work White.

źródło: Grupa Tubądzin

Artykuły podobne:

d