newsletter reklama projekty domów forum
piątek 26 kwietnia 2019
16.11.2018r...

Jak samemu wykonać muzyczny zegar ścienny w stylu retro?

Nie pozwól, by stare płyty kurzyły się na strychu lub w piwnicy. Zegar winylowy z kapslami zamiast godzin pozwoli wyczarować styl retro w mieszkaniu i stanie się jego prawdziwą ozdobą. Miłośnicy muzyki mogą w ten sposób wykorzystać porysowane płyty i podarować im drugie życie. Ten modny wnętrzarski gadżet może od dziś wyznaczać rytm także Twoich dni i nocy!
Co będzie potrzebne:
- 1 płyta winylowa,
- 1 mechanizm zegarowy (można wymontować ze starego zegara lub kupić nowy),
- baterie do zegara,
- 12 kapsli (można je kupić także w zestawach),
- 4–5 korków do wina,
- urządzenie do klejenia Gluey,
- wkłady klejące (bezbarwne) do urządzenia,
- 1 nóż introligatorski,
- 1 deska do krojenia,
- 1 ołówek,
- 1 ekierka,
- ew. wkrętarka akumulatorowa z wiertłem do drewna 8 mm.


Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 1

Zmontuj mechanizm zegarowy zgodnie z instrukcją producenta oraz włóż baterie. Następnie włóż go od tyłu w otwór płyty, a z przodu zamontuj wskazówki zegara. W razie potrzeby należy trwale połączyć mechanizm zegarowy z płytą za pomocą urządzenia do klejenia Gluey. Ważne, aby wskazówki nie wystawały poza płytę, co pozwoli zachować właściwe proporcje. Jeśli mechanizm zegarowy nie mieści się w otworze płyty, można ostrożnie powiększyć otwór, używając do tego celu wiertarki akumulatorowej i nasadki do wiercenia z wiertłem 8 mm. Najczęściej wystarczy lekkie ’wyrobienie’ otworu.

Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 2

Zmierz płytę, aby wyznaczyć punkty, w których zostaną przyklejone kapsle wyznaczające godziny. Kapsle muszą znajdować się w równej odległości od siebie, aby można było prawidłowo odczytać czas. Orientując się według punktów dla czterech kwadransów, zaznacz na płycie wszystkie 12 punktów, w których zostaną umieszczone kapsle.

Fot. Bosch
Fot. Bosch

Krok 3

Kapsle wypełnij kawałkami korków do wina, za pomocą których kapsle zostaną przymocowane do płyty. W tym celu pokrój korki do wina za pomocą noża introligatorskiego na cienkie kawałki odpowiadające grubości wnętrza kapsla. Z każdego korka do wina wykonasz trzy takie elementy. Za pomocą urządzenia do klejenia Gluey przyklej elementy korkowe do kapsli i pozostaw do wyschnięcia.
--
REKLAMA:
--

Krok 4

Kapsle rozmieść w dwunastu zaznaczonych punktach. Za pomocą urządzenia do klejenia Gluey nanieść bezbarwny klej na powierzchnię korka i przyklej kapsle do płyty winylowej. Zegar w stylu retro jest gotowy do powieszenia na ścianie.

Wskazówka: wiele mechanizmów zegarowych ma już zaczep, na którym można zawiesić zegar. W przypadku jego braku można za pomocą urządzenia do klejenia Gluey przykleić haczyk do mechanizmu zegarowego.

źródło: Bosch

Artykuły podobne:

d