Węgliki spiekane - gdzie, jak i do czego?

Podziel się:
W metalurgii funkcjonuje wiele tajemniczych nazw, które dają nam wymierne korzyści w postaci materiałów do narzędzi, nawet tych specjalistycznych. Podobnie sprawa wygląda w przypadku węglików spiekanych, która nazwa może sugerować węgiel, który poddany był obróbce cieplnej. Zimo, czy może gorąco? Sprawdź w naszym artykule najważniejsze informacje, które warto wiedzieć o tym materiale.

Fot. StellmetFot. Stellmet

Wszystko dzięki Karlowi Schröterowi

Otóż powyższy tok rozumowania częściowo jest prawidłowy. Węgliki spiekane są wytwarzane metodą metalurgii proszkowej. Mężczyzna, którego imię i nazwisko podaliśmy w tytule, jako pierwszy zaczął rozwijać w metalurgii wykorzystanie tego materiału. Początkowo zauważył on, że węglik wolframu w formie proszku, świetnie łączy się z metalami np. niklem, żelazem. W efekcie daje materiał do sprasowania, który po odpowiedniej obróbce cieplnej, daje zaskakujące właściwości fizyczne i chemiczne.

Pierwszym z nich jest bardzo mała porowatość, która daje lepszą jakość i trwałość materiału. Tym samym, narzędzia które są wyścielone takimi węglikami charakteryzują się wysokim indeksem twardości i trwałości.

Jeszcze wydajniejsze procesy w metalurgii

Najczęściej węgliki spiekane w połączeniu z różnymi metalami, które wcześniej zostały wspomniane, są materiałem używanym do zwiększania twardości i trwałości materiałów w procesach przetwórczych. Wiele gałęzi przemysłu korzysta z tego rozwiązania z dużymi sukcesami, a do nich możemy zaliczyć między innymi przemysł samochodowy, wydobywczy czy zbrojeniowy). Nic więc w tym dziwnego, że skup węglika spiekanego, co można sprawdzić na stronie https://weglik.eu/wegliki-spiekane jest tak wysoko ceniony. To pożądany materiał, który można wtórnie przerabiać, jeżeli tylko fabryka wie, w jakiej temperaturze należy dokonywać takie procesy.
REKLAMA:

Materiały narzędziowe, które zostały wykonane nawet w małej części z węglików spiekanych, charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami. Wysoka trwałość i twardość, odporność na ścieranie, pękanie czy korozję. Jednak to nie wszystko! Trzeba też wspomnieć o wytrzymałości na zginanie, stąd też takie narzędzia będą bardzo długo spełniać swoją funkcję.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #narzedzie #maszyny #metal #Maszyny i narzędzia - tematy pozostałe

Więcej tematów: