newsletter reklama projekty domów forum
sobota 25 maja 2019
24.09.2018r...

Wideo-prezentacja - dlaczego wybrać ogrzewanie elektryczne?

Elektryczne podłogowe ogrzewanie akumulacyjne - co to właściwie jest? Jaki jest koszt instalacji? Ile zaoszczędzimy na ogrzewaniu? W jakich przypadkach się je stosuje? Na te pytania znajdziecie odpowiedź oglądając poniższy film.


… na dobry początek wybór działki pod budowę domu energooszczędnego

Projekt wymarzonego domu powinien uwzględniać funkcjonalność i użytkowość energooszczędnego budynku. W trakcie projektowania domu projektant zwraca uwagę na rozwiązania konstrukcyjne oraz wysoką jakość materiałów budowlanych, które zapewnią właściwą izolację termiczną budynku. Dobór działki, która pozwoli na wykorzystanie naturalnych walorów np. południowa orientacja budynku to już dobry wstęp do budowy domu energooszczędnego. Warto uwzględnić szczegóły w zakresie montażu instalacji fotowoltaicznej dla pozyskania energii elektrycznej ze słońca na własne potrzeby, szczególnie gdy planujemy złożyć ogrzewanie elektryczne.

Przychodzi czas, aby podjąć decyzję: jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Ogrzewanie, które zagwarantuje komfort cieplny domownikom, a jednocześnie nie będzie spędzało snu z powiek na myśl o wysokich rachunkach…

…powszechna opinia na temat ogrzewania elektrycznego to MIT - poznaj fakty

Ogólna opinia na temat ogrzewania elektrycznego w Polsce jest nieprzychylna. Wynika ona z przekonania, które zrodziło się w czasach, gdy izolacja termiczna budynków była bardzo słaba. Zapotrzebowanie na ciepło w tak źle izolowanych budynkach było ogromne.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe akumulacyjne (przewody grzewcze Elektra) – wykonawca Automatik Elektrociepło Toruń

We współczesnym budownictwie nie stać nas na taką rozrzutność i lekkomyślność. Budujemy domy o wysokim standardzie i o metrażu z przemyślaną funkcjonalnością pomieszczeń. Każdy metr w takim budynku ma swoje konkretne przeznaczenie.

Elektryczne podłogowe ogrzewanie akumulacyjne

rozwiązanie dla nowoczesnego budownictwa

Główną zaletą elektrycznego podłogowego ogrzewania akumulacyjnego jest pobór energii elektrycznej tylko w czasie trwania taniej taryfy nocnej, weekendowej lub grzewczej. Elektryczne podłogowe ogrzewanie akumulacyjne jest ogrzewaniem które pobiera tylko tani prąd w kilku wariantach:

1. taryfa nocna - G12 - w ciągu tygodnia w godzinach 22:00 – 6:00, 13:00 – 15:00, cena: 0,35zł /kWh dostawca: Energa
2. taryfa weekendowa – G12W - w ciągu tygodnia w godzinach 22:00 – 6:00, 13:00 – 15:00, cała sobota i niedziela oraz dni ustawowo wolne od pracy, cena: 0,34zł/kWh dostawca: Energa
3. taryfa grzewcza - G12R - w godzinach 22:00 – 7:00 oraz 13:00 – 16:00, cena: 0,29 zł/kWh dostawca: Energa


Istotą elektrycznego podłogowego ogrzewania akumulacyjnego jest gromadzenie energii cieplnej w odpowiednio grubej warstwie wylewki betonowej i utrzymanie komfortu cieplnego w pomieszczeniu przez całą dobę. Czas dostępu do taniej energii elektrycznej potrzebny do zgromadzenia energii cieplnej musi być wystarczający, aby utrzymać komfort cieplny w pomieszczeniach przez całą dobę. Proces w następnej dobie się powtarza, może być krótszy poprzez tylko uzupełnienie.

Elektryczne podłogowe ogrzewanie akumulacyjne (przewody grzewcze Elektra) w domu energooszczędnym – wykonawca Automatik Toruń

Kontrolę nad działaniem ogrzewania uzyskujemy dzięki zamontowanym sterownikom a dokładnie: chodzi o centralny sterownik pogodowy Fuzzy Logic z funkcją logiki rozmytej oraz regulatory temperatury pomieszczeń. Bardzo precyzyjna automatyka elektrycznego podłogowego ogrzewania akumulacyjnego jest gwarancją prawidłowego funkcjonowania a jednocześnie ekonomicznej pracy systemu grzewczego. Czujnik regulatora pogodowego umieszczony jest na zewnętrznej ścianie budynku, jego zadaniem jest dobór zakresu temperatur poszczególnych pomieszczeń uprzedzając warunki pogodowe w danej strefie klimatycznej. Sam sterownik z funkcją logiki rozmytej tzw. Fuzzy Logic wpływa na możliwość samoadaptacji. Analizują całość ciepła zgromadzonego w wylewce oraz pomiar temperatury zewnętrznej, sterowniki dokładnie ustalają czas pracy układu grzejnego czyli moment włączenia i wyłączenia ładowania w czasie taryfy taniej.

Elektryczne podłogowe ogrzewanie akumulacyjne zapewnia w pomieszczeniach równomierny rozkład temperatur, użytkownik odczuwa komfort cieplny już przy stopach.

Instalacja ogrzewania podłogowego jest niewidoczna – schowana w podłodze, a to z kolei ułatwia nam aranżację wnętrza zachowując jego nowoczesny, często minimalistyczny dzisiaj modny styl. Ale nie tylko o efekt wizualny chodzi, spójrzmy na poniższy wykres wyraźnie widać jaki jest rozkład temperatury w pomieszczeniu porównując ogrzewanie tradycyjne – grzejnikowe z ogrzewaniem podłogowym elektrycznym.


Rozkład temperatur w pomieszczeniu przy ogrzewaniu tradycyjnym
oraz przy ogrzewaniu podłogowym


Istotną z punktu ekonomicznego zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego akumulacyjnego jest najwyższa możliwa do osiągnięcia sprawność , wynosząca 100%. Całość dostarczonej energii elektrycznej jest zamieniona na ciepło, tutaj nie występują straty.

Elektryczne podłogowe ogrzewanie akumulacyjne broni się za pomocą faktów

Koszty inwestycyjne w ogrzewanie elektryczne w porównaniu z innymi systemami grzewczymi już na etapie budowy są niższe. Dla przykładu: brak dodatkowych kosztów związanych z doprowadzeniem przyłącza gazowego do budynku (ok. 5000 zł), budowa dodatkowego komina (ok. 1000 zł), wydzielenie dodatkowego pomieszczenia na kotłownię, dzierżawę zbiornika na gaz płynny, olej opałowy. Przeglądy serwisowe, kominiarskie, obowiązek wentylacji pomieszczeń kotłowni, w których znajdują się piece gazowe czy olejowe to generuje dodatkowe koszty.

Warto podkreślić, że elektryczne podłogowe ogrzewanie akumulacyjne to jedyny system, który gwarantuje nam ciepło, nawet wówczas, gdy nastąpi przerwa w dostawie prądu – inne systemy grzewcze przestaną pracować . To zaskakuje wszystkich, ale to prawda – tłumaczy Włodzimierz Kłos z Automatik Elektrociepło autoryzowany dystrybutor i instalator znanych producentów ogrzewania podłogowego na rynku polskim Elektra i Devi-Danfoss.

Dlaczego elektryczne podłogowe ogrzewanie akumulacyjne może działać bez energii elektrycznej?

Wszystko zawdzięcza właśnie wcześniejszej akumulacji. Zgromadzone ciepło w nocnej taryfie już nam gwarantuje komfort cieplny i nie ma dla nas większego znaczenia fakt, że w ciągu dnia będzie przerwa w dostawie prądu nawet kilkugodzinna. Natomiast, gdy przestaną działać pompy zasilane energią elektryczną w grzewczych systemach wodnych, grzejniki już po kilkunastu minutach robią się zimne i nic z tym nie możemy zrobić, pozostaje czekać na wznowienie dostawy prądu.

Jakie są koszty ogrzewania domu w systemie akumulacji podłogowej?

Zapotrzebowanie energetyczne dla domu energooszczędnego wynosi max do 70kWh/m2/rok czyli całoroczny koszt ogrzania domu o pow. 130m2 wyniesie około 2 600,00 zł w domach energooszczędnych a do 1000,00 zł w domach pasywnych zgodnie z taryfą G12R (Energa 0,29zł/kWh brutto) po drugim sezonie grzewczym – dotyczy nowowybudowanych domów.

Tabela porównawcza cen energii – czerwiec 2018
W obliczeniach przyjęto przykładowo konieczność ogrzania domu (70 kWh/m2/rok) o powierzchni 100 m2, stąd potrzebna ilość dostarczonej energii wyniesie : 70 x 100 = 7000 kWh/rok.Koszty eksploatacyjne elektrycznego ogrzewania podłogowego akumulacyjnego są porównywalne z kosztami eksploatacji powietrznej pompy ciepła. Posumowanie: właściwe zaprojektowanie i wykonanie elektrycznego podłogowego ogrzewania w systemie akumulacji tworzy komfortowe warunki dla użytkownika.

Ogrzewanie elektryczne a nowe przepisy od stycznia 2021 r.

Na bieżąco wiele publikacji próbuje wprowadzić dezinformację, pobieżnie analizując kwestie ogrzewania elektrycznego w świetle nowych przepisów dotyczących zaostrzonych warunków technicznych po styczniu 2021 r. w zakresie zapotrzebowania na ciepło i ciepłą wodę użytkową.

Na podstawie przeprowadzonej analizy możemy z powodzeniem podsumować. Zastosowanie ogrzewania elektrycznego nie będzie przeszkodą w uzyskaniu pozwolenia na budowę z powodu niespełnienia wymagań dot. wymaganej wartości wskaźnika energii pierwotnej EP wynoszącej 70 [kWh/(m2rok)] . Warunkiem jest zaprojektowanie w ramach ogrzewania elektrycznego paneli fotowoltaicznych, które w połączeniu z siecią elektroenergetyczną zapewnią udział zaopatrzenia budynku w energię elektryczną na potrzeby CO (centralnego ogrzewania) oraz CWU (ciepłej wody użytkowej). Aby osiągnąć wymagany wskaźnik EP należy dobrać mikroelektrownię fotowoltaiczną, która wyprodukuje około 70% energii ze słońca, natomiast pozostała część energii zostanie pobrana z sieci elektroenergetycznej.

Należy mieć na uwadze, że ogrzewanie elektryczne wspomagane energią odnawialną ma przewagę nad ogrzewaniem węglowym czy olejowym, ponieważ w znacznym stopniu przyczynia się do ograniczenia emisji dwutlenku i innych zanieczyszczeń.

Oprócz aspektu ekologicznego ogrzewanie elektryczne wspomagane źródłem odnawialnym w postaci modułów fotowoltaicznych posiada wiele innych zalet. Jedną z nich, wartą uwagi, jest aspekt ekonomiczny polegający na możliwości zredukowania rachunków użytkownika za ogrzewanie domu i ciepłą wodę użytkową o około 70% (przy optymalnym dobraniu mocy elektrowni fotowoltaicznej), natomiast drugą jest aspekt techniczny charakteryzujący się długą żywotnością instalacji fotowoltaicznej przy jej efektywnej pracy. Czas optymalnego działania, przy właściwym serwisowaniu sięga 25-30 lat. Tak długa gwarancja jest obecnie standardem na rynku oferowanym przez producentów na moduły fotowoltaiczne.

Podsumowanie: ogrzewanie elektryczne wspomagane panelami fotowoltaicznymi jest i będzie coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w konfigurowaniu projektów nowoczesnych domów mających spełniać coraz to wyższe wymagania techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki od 2021 roku.

Trwałość przewodów grzejnych w elektrycznym ogrzewaniu podłogowym akumulacyjnym

Producenci przewodów grzejnych, których autoryzowanym partnerem jest Automatik Elektrociepło udzielają 20-letniej gwarancji na prawidłowe działanie ogrzewania. W sytuacji awarii użytkownik nie musi martwić się o remont całej posadzki, specjalistyczny serwis wykrywa za pomocą detektora miejsce awarii z dokładnością do kilku centymetrów –wówczas jest konieczność demontażu tylko jednej lub dwóch płytek. Awarie zdarzają się niezmiernie rzadko, główną przyczyną może być mechaniczne uszkodzenie przewodu grzejnego np. podczas wiercenia w podłodze.Automatik Elektrociepło
ul. Legionów 16, 87-100 Toruń
tel. 56 660 44 44, tel. kom. 601 862 788
biuro@elektrocieplo.pl
http://elektrocieplo.pl/--
REKLAMA:
--

źródło: Automatik Elektrociepło
autor: Dorota Osińska, specjalista ds. marketingu

d