newsletter reklama projekty domów forum
piątek 26 kwietnia 2019
06.08.2018r...

Coraz więcej nieoczekiwanych zwrotów akcji na rynku przetargów budowlanych

Dynamicznie rosnący rynek zamówień publicznych, malejąca liczba aktywnych firm budowlanych, rekordowe portfele zamówień wiodących wykonawców, przedłużające się procedury przetargowe oraz rosnące koszty materiałów i robocizny to główne czynniki charakteryzujące obecny stan polskiego rynku budownictwa inżynieryjnego. W rezultacie, wykonawcy coraz częściej odstępować będą od podpisywania umów w wygranych przetargach.
Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej Spectis zatytułowanego „Rynek budowlany w Polsce 2018-2025”, pomimo piętrzących się problemów na rynku budowlanym, ożywienie inwestycyjne w sektorze inżynieryjnym pozostaje trwałe i póki co na horyzoncie nie widać jeszcze korekty.

Potwierdzają to finalne dane z rynku zamówień publicznych, zgodnie z którymi w 2017 r. wartość udzielonych zamówień na roboty budowlane wzrosła aż o 97% r/r,przekraczając poziom 70 mld zł i zrównując się z rekordowym pod tym względem 2010 r. Co więcej, Spectis szacuje, że w 2018 r. odnotowany zostanie dalszy wzrost (o blisko 20%) do rekordowego poziomu 85 mld zł.
Tak znaczące ożywienie w latach 2017-2018 jest efektem nadrabiania zaległości przetargowych z lat 2015-2016. Za wzrost rynku zamówień publicznych odpowiada zarówno sektor samorządowy, jak i tzw. zamówienia sektorowe, w przypadku których wartość udzielonych w 2017 r. zamówień wzrosła o ponad 400% (z 2,5 do 12,5 mld zł). Spośród istotnych dla budownictwa sektorów największe wzrosty udzielonych zamówień(o ponad 300%) odnotowane zostały przez sektory usług kolejowych a także produkcji, transportu oraz dystrybucji gazu i energii cieplnej. Spadek (o blisko 40%) miał natomiast miejsce w sektorze elektroenergetycznym, w którym niedobór nowych projektów jest już silnie odczuwalny przez specjalistyczne firmy wykonawcze.

Fot. Spectis
Fot. Spectis

Z pewnością złą wiadomością dla zamawiających jest spadająca liczba składanych ofert – z 4-5 w latach 2013-2016 do zaledwie 2-3 w 2018 r. Znacząca ilość pojawiających się na rynku przetargów, a także rosnące ceny wykonawstwa i brak ich realnej rewaloryzacji coraz częściej skłaniają wykonawców do rezygnacji z udziału w przetargach, nawet tych wygranych. Ostatnio branżę budowlaną zelektryzowała wiadomość o wycofaniu się przez włoski koncern Astaldi z wartego ponad 700 mln zł przetargu na budowę tunelu drogowego w Świnoujściu. Jednak odstąpienie od umowy przez Włochów nie jest pierwszym tego typu zdarzeniem w 2018 r. Podobne ruchy rynkowe wykonały już wcześniej m.in. firmy Impresa Pizzarotti (trasa S61 na odcinku Łomża-Kolno), Budimex (S3 Kamienna Góra-Lubawka oraz S61 Szczuczyn-Ełk Południe) czy Polaqua (S7 Widoma-Kraków).

Problem najbardziej odczuwalny jest w przypadku przetargów zaprojektuj i zbuduj, w których od momentu przygotowania wyceny do rozpoczęcia budowy często mijają nawet 2-3 lata. Jeśli chodzi o tego rodzaju przetargi, zmiana podejścia inwestorów publicznych do rewaloryzacji cenowej jest szczególnie wskazana.

W naszej ocenie w najbliższych miesiącach będą miały miejsce kolejne spektakularne odstąpienia wykonawców od podpisania umów, zwłaszcza dotyczących realizacji inwestycji wycenianych jeszcze w 2017 r.

--
REKLAMA:
--

źródło: Spectis

Inne artykuły firmy:

d