Wymiana kotła centralnego ogrzewania – porady

Podziel się:
Kocioł centralnego ogrzewania to najpopularniejsze urządzenie zapewniające ciepło w polskich domach. Z jednej strony ma zapewniać wygodę użytkownikom (w przypadku nowoczesnych urządzeń do kotłowni nie trzeba "zaglądać" tak często), a z drugiej strony, jego eksploatacja ma być ekonomiczna. Dlatego zastosowanie nowoczesnego kotła c.o. w wielu przypadkach ma uzasadnienie ekonomicznie. Jakie najważniejsze pytania powinniśmy sobie zadać przed wymianą urządzenia na nowe?

Wymiana starego kotła c.o. na nowy model powinna zostać przeprowadzona przez instalatora, gdyż taki remont wymaga uwzględnienia wielu czynników. Najważniejszymi aspektami, które należy wziąć pod uwagę są stan instalacji grzewczej oraz wybrany model kotła. Nie we wszystkich przypadkach wystarczy tylko wymiana pieca c.o. Większość polskich domów ogrzewana jest za pomocą starej instalacji centralnego ogrzewania działającej w układzie grawitacyjnym, z otwartym naczyniem wzbiorczym, a ten rodzaj systemu wymaga kotła mogącego pracować właśnie w takim układzie. Instalatorzy często wykorzystują modele serii AGAT.



Kiedy warto wymienić kocioł grzewczy na nowy?

Jeżeli posiadany przez nas kocioł jest wyeksploatowany, skorodowany lub często ulega awariom – warto wymienić go na nowy. Dobrym momentem jest również remont, po którym zapotrzebowanie na ciepło się zmniejsza (wymiana okien na szczelniejsze lub dodatkowe ocieplenie budynku). Ponadto zawsze opłaca się wymienić urządzenie na nowe ze względu na wydajniejszą pracę. Nowoczesne piece c.o. spalają mniej paliwa, generują więcej ciepła oraz szybciej reagują na zmiany temperatury na zewnątrz.

Nowy kocioł centralnego ogrzewania w starej instalacji?

Wymiana pieca c.o. najczęściej nie wiążę się ze zmianami pozostałych elementów systemu grzewczego. Przed remontem należy sprawdzić stan całej instalacji grzewczej oraz obliczyć zapotrzebowanie na ciepło poszczególnych pomieszczeń, gdyż podczas przeprowadzanych remontów zapotrzebowanie na ciepło mogło się zmienić.

Obieg grawitacyjny czy wymuszony?

Współczesne instalacje centralnego ogrzewania zwykle posiadają układy automatycznej regulacji. W celu korzystania z nowej technologii potrzebne jest wysokie ciśnienie czynne (ciśnienie grawitacyjne wynikające z różnicy w gęstości wody o różnej temperaturze jest zbyt niskie), a żeby je wytworzyć, niezbędna jest pompa obiegowa. W niektórych przypadkach wymiana kotła na nowszy model może wiązać się z koniecznością przerobienia instalacji grawitacyjnej na pompową.

W przypadku wymiany grzejników na płytowe (które mają większe opory przepływu) lub rozbudowy domu zastosowanie pompy obiegowej będzie konieczne.

Wspomniana wyżej zmiana wiąże się ze sporą korzyścią.Przepływ wody do grzejników jest równomierny, a zabrudzenia powstające wewnątrz rur w mniejszym stopniu wpływają na skuteczność grzewczą.

Wymiana grzejników na nowe?

Wymiana kotła na nowy model nie niesie konieczności równoczesnego montowania nowych kaloryferów, jeżeli ich stan techniczny spełnia warunki eksploatacyjne.

W polskich domach zwykle spotykamy się ze zbyt dużymi grzejnikami w stosunku do zapotrzebowania budynku, tym bardziej, że ocieplając dom, czy wymieniając okna na bardziej szczelne zmniejszamy straty ciepła.

Instalacja w układzie zamkniętym czy otwartym?

Wielu użytkowników zmieniających model kotła zastanawia się, czy decydując się na nowsze urządzenie, będzie zmuszona do zmiany układ otwartego na zamknięty. Nie ma takiej konieczności, gdyż nowe piece c.o są przystosowane do funkcjonowania w obu układach. Dopiero od niedawna istnieje możliwość zainstalowania kotłów na paliwo stałe w układzie zamkniętym. Instalacje grzewcze z kotłami na paliwo stałe najczęściej zabezpieczone są za pomocą otwartego naczynia wzbiorczego, które ma stałe połączenie z atmosferą, co zwiększa ryzyko korozji w wyniku przenikania tlenu do wody Będącej w przewodach instalacji.

Natomiast w przypadku ’’zagotowania” wody w piecu c.o. , instalacja nie ulegnie przegrzaniu, gdyż para i wrząca woda przelewając się do naczynia wzbiorczego wydostaną się na zewnątrz.

Zastosowanie zamkniętego naczynia wzbiorczego (tzw. naczynia przeponowego) nie posiada elementów, które mogą ulec awarii. Zwiększa się również bezpieczeństwo samego kotła, gdyż urządzenie nie jest narażone na wzrost ciśnienia w wyniku zmian temperatury wody (nadmierny wzrost ciśnienia może doprowadzić do stopniowej utraty szczelności przez kocioł c.o.) .

Gdzie i jak montować kocioł

Piec c.o. należy zamontować w kotłowni zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami. Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego dojścia do kotła w razie awarii.

Sposób oraz miejsce zainstalowania kotła zależy od jego rozmiarów oraz rodzaju stosowanego opału. Zazwyczaj kotła nie można umieścić bezpośrednio przy ścianie ani w narożniku ze względu na konieczność dostępu do komory załadowczej, popielnika, przepustnicy na czopuchu, wyczystki komina itp.

Każdy piec c.o. powinien być usytuowany w sposób zapewniający wolną przestrzeń wokół niego. Załadunek opału oraz usuwanie popiołu wymagają zastosowania odpowiednich narzędzi (skrobaczki, szufli) oraz swobodnego dojścia do kotła. Montując kocioł ważne jest również zapewnienie sobie możliwości podjechania wózkiem z często ciężkim opałem. Szczegółowe informacje dotyczące montowania konkretnego modelu znajdziemy na stronie producenta.




REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: obud.pl
#instalacje #w dom #w dom_inteligentny #w dom_energooszczedny #z kociol #do kociol #poradnik #Kotły i automatyka

Więcej tematów: