Jak wykonać duży taras?

Podziel się:
Taras jest ulubionym miejscem wypoczynku dla wielu mieszkańców domów jednorodzinnych. Jednak jego budowa do prostych nie należy. Stworzenie tarasu to złożone zadanie wymagające uwzględnienia wielu czynników. Wspomniana trudność polega na wykonaniu odpowiedniej przegrody zewnętrznej obiektu, który będzie służył właścicielom przez lata bez względu na warunki pogodowe.

Każdy, kto posiada taras, chce cieszyć się nim jak najdłużej. Aby było to możliwe budowa musi być niezwykle szczelna, posiadać odpowiednią izolację termiczną oraz trwałą posadzkę. Pozorna oszczędność w doborze izolacji, zła jej aplikacja czy też niewłaściwy dobór zewnętrznej posadzki oraz profilu tarasowego, może w przyszłości nastręczyć właścicielom wielu problemów. Dlatego awarie źle przemyślanych i wykonanych tarasów nie należą do rzadkości. Ich naprawa to spory koszt, porównywalny do ceny jego budowy. Często się zdarza, że naprawa jest równoznaczna z rozbiórką starego i postawieniem nowego tarasu. Wtedy koszty remontu mogą być już znacznie większe. Należy również pamiętać, że im taras większy, tym silniej odczuwa on skutki zmiennej pogody. Zatem jaką technologię wykorzystać, aby nasz taras służył nam przez lata, a jego eksploatacja nie była kłopotliwa?

Warto się zastanowić, jakie czynniki wpływają na tak częste awarie tarasów. ‘’Ogrodowy pokój” jest siłą rzeczy usytuowany na zewnątrz, więc podlega zmiennym temperaturom. Różnice pomiędzy temperaturą na zewnątrz, a wewnątrz budynku są naprawdę olbrzymie, sięgają nawet 50 stopni C i to niezależnie od pory roku. Wspomniane różnice są powodem powstania sporych naprężeń termicznych, więc jeśli zastosowano układ zespolonych warstw posadzkowych, to siłą rzeczy muszą powstać pęknięcia. Wnikająca woda w powstałe szczeliny może powodować zawilgocenie warstw pod posadzką (z przeciekami izolacji włącznie).

Tarasy, szczególnie te o dużej powierzchni, nie powinny być tworzone z elementów sztywno ze sobą połączonych. Czynnik atmosferyczne niezwykle skutecznie oddziałują na taki układ (wilgoć, zmiana temperatury), dlatego tak często występują problemy z trwałością tarasu. Czy zastosowanie profilu tarasowego pozwoli uniknąć takich kłopotów?

Zdecydowanie tak. Rozwiązaniem, które polecają fachowcy jest zastosowanie posadzki podniesiono-wentylowanej. To nic innego, jak układanie płyt posadzkowych na podkładzie z tworzywa sztucznego. W tej technologii można wykorzystać płyty posadzkowe wykonane z ceramiki, kamienia lub betonu w odpowiedniej grubości. Zastosowanie profilu okapowego pozwala uzyskać pełną szczelność z posadzką przy jednoczesnym odprowadzeniu wilgoci z warstw podposadzkowych. Zanim jednak zaczniemy układać posadzkę, powinniśmy ułożyć instalację przeciw wodną (np. z materiałów: papa bitumiczna;membrana PVC lub EPDM). Jeśli producent wyrazi zgodę, to możemy wykonać izolację z zapraw uszczelniających czy mas KMB. Płyty do posadzki powinno być ułożone tak, aby pomiędzy nimi została zachowana przerwa w wielkości 1,5 - 2 mm.
 

Fot. Renoplast Fot. Renoplast


W przypadku omawianego systemu, woda opadowa dostaje się pod płytki tarasowe docierając równocześnie do hydroizolacji, po czym wydostaje się na na zewnątrz, dzięki uformowaniu spadkowi okapu. Niezwykle istotne jest odpowiednie wykończenie tarasu za pomocą profilu okapowego. Dzięki niemu zapewnimy swobodne odprowadzenie wody na zewnątrz i ochronę ściany. Profile tarasowe renoplast oraz profile balkonowe (możemy posiadać duży balkon, który tak samo, jak taras, podlega również działaniom czynników atmosferycznych) zapewniają odporność na korozję oraz dużą trwałość na oddziaływanie warunków atmosferycznych.

Wykonanie tarasu to nie wszystko – w trakcie jego eksploatacji nie wolno zapominać o koniecznych zabiegach konserwacyjnych. Niezbędne jest cykliczne czyszczenie przestrzeni podposadzkowej. Dzięki tej prostej czynności unikniemy gromadzenia się zanieczyszczeń, które mogą ograniczyć lub zablokować spływ wody opadowej.

 


REKLAMA:

 

 

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MATERIAŁ PARTNERA
#do budowa #ogrody #poradnik #Balkony, tarasy

Więcej tematów: