newsletter reklama projekty domów forum
piątek 22 lutego 2019
09.07.2018r...

Jak urządzić dom zgodnie z filozofią „wabi-sabi”?

Chcesz, żeby Twoje wnętrza stały się bardziej przytulne, ale nie wiesz, od czego zacząć? Bazując na wieloletnim doświadczeniu zawodowym, Fabienne doradza krok po kroku, jak rozpocząć przygodę z „wabi-sabi”:
Fot. Quick-Step
Fot. Quick-Step

1. Zacznij od „mood-boardu”.

Wiele osób nie potrafi określić, w jakim stylu urządzić dom. W tej sytuacji dobrym początkiem będzie stworzenie „mood-boardu”. Jak się za to zabrać? Zbierając zdjęcia i grafiki, które wpisują się w atmosferę, którą chcesz stworzyć we własnym wnętrzu. Możesz to zrobić w tradycyjny sposób naklejając na tablicę czy blok rysunkowy zdjęcia wycięte z czasopism lub za pomocą aplikacji takiej jak Moodboard Lite czy Moodzer.com. Jeśli remontujesz wiele pomieszczeń jednocześnie, przygotuj oddzielną tablicę dla każdego pokoju. Możesz stosować różne kolory dla każdego pomieszczenia – najważniejsze, żeby wszystkie utrzymane były w tej samej stylistyce.

2. Znajdź elementy wspólne.

Przyjrzyj się dokładnie swoim tablicom: które przedmioty najbardziej przyciągają Twój wzrok? Które elementy, kolory, surowce i materiały mogłoby służyć jako podstawa projektu? Docelowo powinno udać Ci się wypracować użyteczną paletę pasujących do siebie kolorów, materiałów i tekstur – te pomogą Ci w podejmowaniu konkretnych decyzji.
--
REKLAMA:
--

3. Jeśli to możliwe, użyj przedmiotów, które już masz.

Czy jesteś w posiadaniu mebli, dzieł sztuki, lub innych elementów dekoracyjnych, które bezwzględnie powinny znaleźć się w Twoim nowym wnętrzu? Zastanów się, czy faktycznie odpowiadają one wymarzonemu przez Ciebie stylowi. Pamiętaj: łączenie stylów może wpłynąć na charakter pomieszczenia, ale ostatecznie tylko Ty będziesz w stanie ocenić, czy staromodne krzesło Twojej babci będzie faktycznie pasować do reszty mebli czy raczej się z nimi gryźć?

4. Nie zapominaj o funkcjonalności.

Ile osób ma pomieścić Twój salon, a ile gości będzie siadać przy Twoim stole? Jak często pracujesz z domu i czy regularnie zapraszasz do siebie znajomych? Sporządź listę swoich codziennych aktywności, żeby określić, jaka podłoga najlepiej sprawdzi się w Twoich wnętrzach. Charakter pomieszczenia wpłynie na wybór podłogi: czy będzie to piękny, odporny na zarysowania laminat, czy może bezkompromisowo autentyczny parkiet? Na przykład: jeśli masz małe dzieci, rozważ zastosowanie laminatu.

5. Przygotuj plan wnętrza.

Zastanów się, które meble po prostu Ci się podobają, a których tak naprawdę potrzebujesz. Umieść je na planie pomieszczenia. Możesz do tego użyć zwykłej kartki papieru I długopisu, lub aplikacji takiej jak LucidChart pozwalającej na dowolne skalowanie i przesuwanie mebli. Na tym etapie nie myśl o finansach - skup się jedynie na rozmieszczeniu mebli w pomieszczeniu.

Ile miejsca postawić pomiędzy meblami? Zasadniczo powinno być 90 cm w miejscach najczęściej uczęszczanych i od 30 do 60 cm w przypadku odległości między sofami i stołami.

6. Określ koszty.

Czas podliczyć koszty. Umieść listę wybranych mebli w arkuszu kalkulacyjnym z sumą zakupów na samym dole tabeli. Określ, ile możesz wydać na każdy z przedmiotów i manipuluj kwotami do momentu, aż osiągniesz sumę, która będzie dla Ciebie do zaakceptowania!

7. Czas na zakupy!

Pamiętaj, że nie wszystkie przedmioty muszą być z pierwszej ręki!

źródło: Quick-Step

Artykuły podobne:

d