newsletter reklama projekty domów forum
piątek 23 sierpnia 2019
13.06.2018r...

Jakie czynniki powinny wpływać na wybór projektu domu?

Wybór gotowego projektu domu może być problemem, gdyż na rynku istnieje ich bardzo duża ilość, dlatego wcześniejsze sprecyzowanie własnych oczekiwań pomoże podjąć najlepszą decyzję. Dom musi być funkcjonalny, dlatego należy wybrać taki, który będzie przystosowany do ilości osób, które w nim zamieszkają.
Fot. Atrium
Fot. Atrium

Co będzie istotne przy wyborze?

Wybór odpowiedniego planu można podzielić na 2 etapy. W pierwszym ważne jest by sprawdzić jakie działka ma warunki pod zabudowę. Tutaj niezbędna będzie wizyta w gminie, by przeanalizować całą dokumentację. Należy również dokonać dokładnych pomiarów działki, by móc zrealizować projekt zgodnie z prawem budowlanym. Oczywiście sprecyzowanie wymagań jest także konieczne. To jaki dom zostanie wybudowany zależy od potrzeb, jednak warto wziąć uwagę, że taka inwestycja jest kosztowna, dlatego lepiej wcześniej przeanalizować czy parterowy budynek wystarczy, czy ma mieć użytkowe poddasze a może atrakcyjny będzie dom tani w budowie. Mając już jasno określone wytyczne można wybrać się na poszukiwanie biura które zrealizuje marzenia.

Określenie wymagań jest ważne!

Drugim etapem będzie dokładne określenie czego tak naprawdę się szuka. Można godzinami przeglądać katalogi i zachwycać się projektami jednak nie zawsze będą odpowiednie. Warto więc dokładnie przeanalizować, jaka powierzchnie musi posiadać dom, ile pięter musi mieć, czy w domu ma znaleźć się kotłowni, garderoba i pomieszczenie gospodarcze, ile łazienek będzie potrzebnych itp. Tutaj każdy szczegół ma znaczenie, bo nawet garaż przylegający do budynku sprawi, że będzie on bardziej funkcjonalny.
--
REKLAMA:
--

Problem z wyborem z projektem

Niestety bardzo często inwestorzy najpierw nabywają plan domu a dopiero później sprawdzają czy faktycznie będą mogli go wybudować. Nie jest to rozsądne, gdyż jeśli plan zagospodarowania przestrzennego nie pozwoli na to, zwrócić go nie będzie możliwości, a niestety projekty domów nie należą do najtańszych.

Co warto sprawdzić:

- jaką wielkość może posiadać dom, oczywiście powierzchnia działki reguluje ją,
- jaki rodzaj dachu można wybrać, jedno spadowy czy dwuspadowy,
- ilość kondygnacji, jaka może zostać wybudowana. Nie w każdej sytuacji plan zagospodarowania dopuści możliwość zbudowania dwu czy trzypiętrowego domu,
- jaką szerokość może posiadać elewacja frontowa.

Wydawać by się mogło że takie czynniki zależą już od inwestora, bo w końcu to on płaci za budowę, jednak w rzeczywistości, jeśli nie sprawdzi się dokumentacji można nie otrzymać pozwolenia na budowę.

Szukanie wymarzonego domu-gdzie zacząć?

Na pewno w tej kwestii pierwsze kroki należy zrobić do biura projektowego, w którym znajdują się setki gotowych projektów. Mając jasno określone wymagania, będzie można podając słuszną decyzje i zbudować dom, który będzie komfortowy dla każdego mieszkańca. Gotowe plany nie są tanie, dlatego w tej kwestii nie warto się spieszyć, lepiej poświęcić czas na sprawdzenie stu projektów niż później żałować wyboru, bądź szukać osoby, która zechce ten plan odkupić, a tak często się zdarza.

źródło: Materiał partnera

Artykuły podobne:

d