newsletter reklama projekty domów forum
poniedziałek 25 marca 2019
25.04.2018r...

Jak dbać i jak często czyścić klimatyzację w domu?

Udogodnienia i funkcjonalności, które zapewniają nam nowoczesne systemy klimatyzacji, są gwarancją dobrego samopoczucia dla wszystkich osób przebywających w pomieszczeniu lub budynku. Jak w kilku prostych krokach zadbać o ich bezawaryjność i wysoką wydajność?
Fot. TOSOT
Fot. TOSOT

Już na etapie projektowania instalacji możemy zatroszczyć się o sprawną i komfortową klimatyzację – pamiętajmy o takim umiejscowieniu jednostek, aby użytkownicy i serwisanci mieli wystarczająco miejsca do ich szybkiej i bezproblemowej obsługi. Dzięki temu, możemy na bieżąco monitorować ich pracę, eliminować pojawiające się usterki i systematycznie czyścić elementy – prawidłowe i staranne użytkowanie systemów klimatyzacji wydłuża ich żywotność i eliminuje ryzyko kosztownych awarii.

Kiedy sięgnąć po pomoc profesjonalisty?

W samodzielnym dbaniu o klimatyzację bardzo ważna jest regularność – nie powinniśmy czekać na moment, gdy z urządzenia zacznie wydobywać się nieprzyjemny zapach, a głośna praca będzie przeszkadzała nam w codziennych czynnościach. Zewnętrzne części urządzenia, wraz z wlotem i wylotem powietrza, warto przecierać suchą i miękką ściereczką, a w przypadku mocnych zabrudzeń - wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Czyszczenie jednostki zwykle rozpoczyna się od filtrów powietrza – te jednorazowe powinno wymieniać się zgodnie z zaleceniami producenta, a wielokrotnego użytku opłukać pod bieżącą wodą z dodatkiem mydła i środka bakteriobójczego – to ważny krok, gdyż filtr jest miejscem pierwszego kontaktu z pyłem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Nie wszystkie czynności jesteśmy jednak w stanie wykonać samodzielnie – oczyszczanie podzespołów urządzenia to skomplikowane zadanie, które wymaga doskonałej znajomości jego budowy, użycia mocniejszych detergentów i specjalistycznego sprzętu. Dlatego najbezpieczniej, a także najefektywniej, powierzyć je zaufanym profesjonalistom.

Sprawna klimatyzacja to czysta klimatyzacja

W zanieczyszczonych i nieserwisowanych jednostkach spada wydajność przy jednoczesnym wzroście poboru energii i głośności urządzenia – takie parametry utrzymujące się przez dłuższy czas mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń i szybszej eksploatacji instalacji. – Producenci urządzeń klimatyzacyjnych określają sposoby czyszczenia i zasady serwisowania sprzętu. Aby był wydajny i niezawodny, powinniśmy ich przestrzegać, a skomplikowane prace serwisowe zlecać profesjonalnym i doświadczonym ekipom. Częstym wymogiem gwarancyjnym jest wykonanie prac montażowych przez certyfikowanych specjalistów HVAC – to jednorazowy wydatek podczas kilkuletniego użytkowania systemu, który zapobiega kosztownym awariom – mówi Sylwia Lenik Product Manager TOSOT Air Conditioning Systems. Specjaliści branży HVAC zalecają, aby kompleksowa konserwacja i czyszczenie odbywały się przynajmniej dwa razy w roku – przed i po sezonie wysokich temperatur. To minimum, którego powinniśmy przestrzegać, aby cieszyć się wydajną pracą jednostek wewnętrznych i zewnętrznych przez cały rok.
--
REKLAMA:
--

Czyszczenie klimatyzacji – dlaczego to tak ważne?

Zaniedbane urządzenia i filtry znacząco pogarszają jakość powietrza w pomieszczeniu – szacuje się, że za ponad 40% jego zanieczyszczeń odpowiadają brudne systemy klimatyzacji i wentylacji. Długotrwałe przebywanie w takich przestrzeniach naraża nas na obcowanie z groźnymi dla naszego zdrowia bakteriami i wirusami – mogą nasilać się bóle głowy, alergie, duszności i astmy. Dodatkowo, kiedy nieoczyszczone powietrze nie jest w odpowiedni sposób wentylowane i usuwane, może rozwinąć się Syndrom Chorego Budynku – „dolegliwość” trudna do zdiagnozowania i usunięcia, gdyż zazwyczaj wymaga użycia profesjonalnych środków i narzędzi.

Systemy klimatyzacyjne cieszą się coraz większą popularnością – korzystamy z nich na każdym kroku – w pracy, domu, galeriach handlowych i innych budynkach użyteczności publicznej. Aby nie były dla nas szkodliwe, pamiętajmy o ich regularnym czyszczeniu i serwisowaniu.

źródło: TOSOT

Artykuły podobne:

d