newsletter reklama projekty domów forum
sobota 20 lipca 2019
10.04.2018r...

Płytki dywanowe – skąd bierze się ich popularność?

Płytki dywanowe coraz częściej są wykorzystywane w wykańczaniu wnętrz miejsc użyteczności publicznej oraz prywatnych biurowców. Wypierają nawet wykładziny PCV, które kilka lat temu stanowiły rozwiązanie niemal bezkonkurencyjne. Dlaczego tak się dzieje?
Fot. Interviol
Fot. Interviol

Obniżenie kosztów

Zasadniczo wykładziny dywanowe są droższe od PCV, więc można by pomyśleć, że także płytki dywanowe będą rozwiązaniem kosztownym. I choć cena za metr nie jest niska, to obniżenie kosztów uzyskuje się w tym przypadku przede wszystkim przez zmniejszenie ilości odpadów. Według różnych szacunków może on wynieść 3-8% zamiast typowych dla rolek 20, a nawet 25%. Jest to już spora różnica, która pozwala inwestorom na wybór lepszych jakościowo płytek dywanowych, które z kolei będą wymagały rzadszej wymiany.

Wymiana

Skoro o wymianie płytek dywanowych mowa. W przypadku wykładzin PCV ani klasycznych dywanowych, nie można usunąć w estetyczny sposób tylko fragmentu wykończenia. Przy płytkach ceramicznych jest to technicznie możliwe, ale wymaga sporo pracy i niemałych nakładów finansowych. Pod tym względem żadna inna technologia nie daje takich możliwości, jak płytki dywanowe. Uszkodzony, zużyty czy zniszczony fragment wystarczy po prostu zdjąć, a w jego miejsce ułożyć nowo kupiony element. Ponieważ płytki dywanowe produkuje się z nieblaknących materiałów, miejsce uszkodzenia prawdopodobnie będzie bardzo słabo się wyróżniało.
--
REKLAMA:
--

Funkcjonalność techniczna

O ile w obiektach przemysłowych infrastrukturę raczej się podwiesza pod sufitem, to już ze względów estetycznych w hotelu czy prestiżowym biurowcu raczej nikt się na to nie zdecyduje. Koncepcja „podłóg technicznych” zakłada, że większość okablowania i innej infrastruktury technicznej umieszczona zostanie w tunelach w podłodze. Przy klasycznej wykładzinie dostęp do ważnych elementów byłby bardzo trudny i mógłby wymagać wyłączenia z użytku całego ciągu komunikacyjnego. Płytki dywanowe ułatwiają prowadzenie prac konserwacyjnych i naprawczych, ponieważ nie wymagają wprowadzenia tak drastycznych ograniczeń.

Większa oryginalność

Zgoda, ilość dostępnych wzorów wykładzin dywanowych jest olbrzymia, ale jednak w praktyce okazuje się, że w poszczególnych miejscach wnętrza są do siebie bardzo podobne. Możliwość dowolnego łączenia płytek dywanowych zwiększa możliwość stworzenia atrakcyjnej wizualnie aranżacji. Wystarczy podejrzeć na przykład na stronie http://interviol.pl/, jak wiele jest różnych wzorów, a jeśli dodać do tego możliwość swobodnego łączenia większości z nich w nowe zestawy, to liczba dostępnych kombinacji rośnie jeszcze bardziej.

Oczywiście, że to stwarza też ryzyko zbyt niejednolitej aranżacji, ale to zadanie dla projektanta – czasem wystarcza jeden wzór płytek, a czasem można użyć ich kilka i jeszcze zyskać na atrakcyjności wnętrza.

źródło: Materiał partnera

Artykuły podobne:

d