newsletter reklama projekty domów forum
środa 17 lipca 2019
04.04.2018r...

Awaria zewnętrznej instalacji wodnej - jak jej uniknąć?

Eksperci firmy Schell podpowiadają jak ustrzec się przed takimi awariami, aby na wiosnę cieszyć się dostępem do wody w ogrodzie lub w garażu?
Fot. Schell
Fot. Schell
Zewnętrzne zawory czerpalne to bardzo praktyczne rozwiązanie, które umożliwia szybki i bezproblemowy dostęp do wody potrzebnej przy pracach ogrodowych, myciu czy sprzątaniu. Wiele osób ceni sobie tego typu armaturę, gdyż w razie potrzeby nalania wody do konewki lub mycia rąk nie ma potrzeby wchodzenia do garażu czy domu – wystarczy skorzystać z zaworu na ścianie budynku. Czasem tego typu zawory instalowane są również w garażach czy pomieszczeniach gospodarczych. Należy pamiętać o tym, że instalacje wodne montowane na zewnątrz budynku wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, aby służyły przez długi czas. Jeśli jednak doszło już do awarii, warto rozważyć montaż armatury wyposażonej w mrozoodporny mechanizm.

Fot. Schell
Fot. Schell
Fot. Schell
Fot. Schell

Gdy już doszło do awarii…

Brak wody po uruchomieniu armatury to pierwszy sygnał, że instalacja mogła ulec zamarznięciu i uszkodzeniu w czasie zimy. Rozmarzająca woda, która zwiększa swoją objętość powoduje pękanie uszczelek lub nawet rozsadzanie rur, co skutkuje zalaniem pomieszczenia i koniecznością naprawy uszkodzeń. Aby uniknąć takich awarii na przyszłość, należy każdorazowo odciąć dopływ wody do zewnętrznego zaworu, a następnie dokładnie opróżnić instalację z wody. Alternatywą do tych kłopotliwych i czasochłonnych zabiegów może być zastosowanie tzw. zaworu mrozoodpornego, jak np. SCHELL POLAR II. W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań zamyka się on na końcu długiej obudowy. W ten sposób korpus zaworu pozostaje wypełniony wodą tylko do granicy pomieszczenia, a pozostały fragment zaworu jest automatycznie opróżniany. Innowacyjność rozwiązania opiera się na mechanizmie samoczynnego napowietrzania przy każdym zamknięciu, w wyniku którego zawór jest odwadniany. Dzięki temu nie trzeba wykonywać żadnych innych czynności konserwacyjnych. Armatura jest odporna nie tylko na działanie mrozu, ale również na długotrwałe użytkowanie i skrajne temperatury dzięki zastosowaniu wysokiej jakości stopu mosiądzu i trwałego uszczelnienia typu o-ring.
--
REKLAMA:
--

Jak zamontować zawór mrozoodporny?

Zawór to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które można zastosować w każdym budynku. Występuje zarówno w postaci kompletnej armatury do zastosowań modernizacyjnych lub zestawu instalacyjnego dla nowych budynków w stanie surowym. Korpus zaworu można przyciąć do wymaganej długości, zależnie od grubości ściany budynku, w którym ma być montowany. Zawór czerpalny można umieścić w dowolnym murze o grubości od 200 do 500 mm. Jedynym warunkiem, o którym należy pamiętać podczas montażu, jest spadek korpusu, który powinien wynosić 1°. Od wewnętrznej strony zawór jest podłączany do instalacji w budynku, a na zewnątrz nakładana jest na niego armatura czerpalna, a także rozeta maskująca. Wszystkie armatury są dostarczane wraz pokrętłem oraz kluczem nasadowym zamontowanym na głowicy, który umożliwia trwałe zamknięcie zaworu. Jest to niezwykle przydatne w przypadku altanek czy innych budynków użytkowanych sezonowo, ponieważ pozwala na zabezpieczenie armatury przed uruchomieniem jej przez osoby trzecie.

źródło: Schell

Artykuły podobne:

d