newsletter reklama projekty domów forum
poniedziałek 17 grudnia 2018
12.03.2018r...

Korzyści płynące połączenia pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi

W obecnym czasie niestabilności cen energii, niezależność cieplna i energetyczna jest dużym komfortem. Zmiany w kwotach wynikają m.in. z sytuacji na rynku węgla i polityki energetycznej (w tym walki ze smogiem). OZE - odnawialne źródła energii, czyli energia z natury to zasób niewyczerpywalny w porównaniu do energii uzyskanej ze spalania węgla, oleju czy gazu.
Zakumulowana energia ze słońca znajduje się w powietrzu, glebie i wodzie i wystarczy ją tylko odpowiednio odebrać i przetworzyć, aby cieszyć się z ekologicznej energii. Urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii to m.in. panele fotowoltaiczne wytwarzające prąd i pompy ciepła, tworzące ciepło lub chłód. Instalacja obu urządzeń w domu, gospodarstwie, przedsiębiorstwie daje komfort energetyczny i samowystarczalność.

Panele zapewniają energię elektryczną, zaś nadmiar odprowadzany jest do sieci bądź magazynowany. Zależne jest to od wyboru systemu przez inwestora. Pompa ciepła, aby przetworzyć pobraną energię na ciepło o wystarczającej temperaturze i zapewnić komfort grzewczy, musi być zasilana prądem. Połączenie PC z PV tworzy system samowystarczalny. Maksymalne obniżenie kosztów otrzymamy posiadając duże zapotrzebowanie na energię w ciągu całego roku (rozliczymy się z zakładem energetycznym otrzymując za darmo 80% oddanej do sieci energii słonecznej) i w ciągu dnia, ponieważ „prąd ze słońca” jest od razu wykorzystywany na własne potrzeby. Jeżeli jednak w ciągu roku wykorzystamy mniej energii niż jej wyprodukowaliśmy to nie otrzymamy za nią ani złotówki. W polskich warunkach, kiedy świeci słońce i energia z paneli jest darmowa, zazwyczaj mniej korzystamy z prądu w domu (jesteśmy w pracy lub latem częściej wyjeżdżamy), dlatego, aby w pełni wykorzystać system fotowoltaiczny, warto jest zastosować pompy ciepła, które latem produkują ciepłą wodę użytkową i chłodzą, a zimą ogrzewają pomieszczenia.
--
REKLAMA:
--
Najczęściej połączenie pompy i instalacji PV stosuje się w systemie on-grid. System występuje w domach, w których instalacja fotowoltaiczna połączona jest z siecią elektryczną. Pozwala na bieżące użytkowanie energii produkowanej ze słońca zupełnie za darmo, a gdy nie ma bieżącego zapotrzebowania możliwe jest jej magazynowanie w sieci i darmowy pobór 80% tej energii, wtedy kiedy jest ona potrzebna. System off-grid jest zaś praktykowany u osób, które chcą być niezależne od dostawców energii elektrycznej. Niestety, akumulatory są nadal drogie i łatwiej jest wykorzystać sieć, jako swoisty magazyn z „80% sprawnością”.

Pompa ciepła pobiera 80% energii z OZE, zaś pozostaje 20% stanowi pobrany prąd. Montaż paneli fotowoltaicznych to nie tylko zasilenie pompy ciepła, ale również całego sprzętu w domu.

Firma NIBE wypuściła na rynek pompę ciepła z systemem fotowoltaicznym. W skład zestawu wchodzi też moduł komunikacyjny EME 20, dzięki któremu pompa pobiera jak najwięcej „energii ze słońca”, co prowadzi do niemal zerowych rachunków. System jest wyposażony w mobilną aplikację Uplink umożliwiającą zdalne sterowanie pompą ciepła. Panele mogą być montowane na każdym rodzaju powierzchni dachu, ponieważ wyposażone są w specjalne uchwyty. System fotowoltaiczny dostępny jest w zestawach: 3, 6, 9, 12, 21 kW, gdzie 3 kW to podstawowy pakiet zawierający 10 paneli. Każdy panel ma moc 290 Wp. Monokrystaliczne ogniwa krzemowe wykorzystującą technologię PERC. Panele posiadają aluminiową obudowę, klasę szczelności IP65. W zależności od zapotrzebowania można dodawać bądź usuwać panele.

Zastosowanie takiego komplementarnego połączenia instalacji PV i pompy ciepła jest korzystne nie tylko dla naszego portfela, ale również dla środowiska, gdyż jest to w pełni ekologiczne rozwiązanie. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii powoduje redukcję CO2 i innych niebezpiecznych cząsteczek dostających się do powietrza w wyniku niskiej emisji.

źródło: NIBE-BIAWAR

Artykuły podobne:

d