Badanie społeczne „Wiem, czym oddycham, czyli Polacy o smogu”

Podziel się:
Aż 94% Polaków uważa, że zanieczyszczone powietrze jest znaczącym problemem w naszym kraju. Zauważalna jest tendencja, że przy wyborze własnego M4, coraz częściej sugerujemy się stanem środowiska naturalnego i bliskim otoczeniem natury. Polacy nie chcą mieszkać wśród smogu – czy deweloperzy spełnią ich oczekiwania?

Fot. PixabayFot. Pixabay
Atrakcyjność inwestycyjna to szereg czynników, które pozytywnie wpływają na postrzeganie regionu i projektu budowlanego jako zachęcającego finansowo. Zalicza się do nich również stan środowiska przyrodniczego. Rynek nieruchomości opiera się na długoterminowych pożyczkach, co wiąże nabywców z danym adresem na wiele lat. Nic więc dziwnego, że dla coraz szerszej grupy klientów atrakcyjna lokalizacja znaczy przede wszystkim „wolna od smogu”.

Rosnącym zainteresowaniem cieszą się tzw. ekologiczne budynki, które w kompleksowy i nowoczesny sposób radzą sobie ze smogiem oraz sprzyjają zachowaniu zdrowego mikroklimatu wewnątrz. Na rynku trend ten widać m.in. w zmianie cen nieruchomości w latach 2013-2017. Dla przykładu w Sopocie i Gdyni, stężenie pyłów PM2,5 i PM10 jest najniższe, ceny wzrosły aż o 34,40 % i 38,10 %. Najwolniej mieszkania drożeją w Krakowie – jak wynika z raportu REAS, w ciągu 4 lat ceny nieruchomości w stolicy Małopolski zmieniły się tylko o 0,80%. Nad rozwiązaniem problemu ze smogiem już pracują naukowcy, architekci i inżynierowie. Od 2015 roku jest organizowany krakowski konkurs „Smogathon” mający na celu wyłonienie najbardziej innowacyjnych projektów technologicznych w walce z zanieczyszczeniami. Międzynarodowe zespoły badawcze walczą o nagrodę główną w wysokości 100 tys. dolarów – 75% jej wartości jest przeznaczane na wdrożenie zwycięskiego rozwiązania w Krakowie.

W Rotterdamie w 2015 roku stanęła wieża antysmogowa, która nie tylko pozbywa się szkodliwych zanieczyszczeń i zamienia je w stylową biżuterię. Technologia oparta na jonizacji przyciąga i przechwytuje cząsteczki o średnicy 2,5 oraz 10 mikrometrów, czyli składowe pyłów PM2,5 i PM10, oczyszczając ponad 30 tysięcy metrów sześciennych powietrza w ciągu godziny. Każdy z elementów wyprodukowanej biżuterii zawiera pyły z 1000 metrów sześciennych. Z kolei architekci w Mediolanie zaprojektowali osiedle wieżowców mieszkalnych Bosco Verticale, które są w pełni ekologiczne. Na betonowych szkieletach elewacji zasadzono ponad 900 drzew, których liczba równa się 20 000 mkw. lasu. Przykładem trendu „smog eating buildings” jest też szpital im. Manuela Gea Gonzáleza w Mexico City. Starą fasadę zastąpiono tworzywem, które dzięki zachodzącym reakcjom chemicznym oczyszcza powietrze. Kolejnym wyzwaniem dla architektów i deweloperów jest dbałość o jakość powietrza w środku budynków.

Fot. DepositphotosFot. Depositphotos
Wyniki raportu „Główne problemy, cele i kierunki programu wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego do 2020 roku” opublikowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa specyfika polskiego rynku nieruchomości to wciąż niezadowalający standard wykończenia. Chociaż w budynkach mieszkalnych coraz częściej spotykamy się z uszczelnionymi oknami i drożnymi kominami, to ich kluczowym uzupełnieniem jest efektywna instalacja HVAC, która niestety nie jest jeszcze standardem. Użycie specjalistycznych urządzeń i ich przemyślane rozmieszczenie dostarczy mieszkańcom świeże powietrze. Instalacje klimatyzacyjno-wentylacyjne mogą stanowić uzupełnienie zewnętrznych rozwiązań typu „smog eating buildings”. – Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są wentylacje mechaniczne z rekuperatorem – zastosowane filtry F7 zatrzymują aż 90% zanieczyszczeń. Wraz z zamontowaniem okiennych nawiewników antysmogowych jesteśmy w stanie zatrzymać 98% pyłów PM2,5 i 83% pyłów PM10. W tego typu filtry HEPA są również wyposażone nowoczesne układy klimatyzacyjne. Nowoczesny budynek zaprojektowany pod kątem sprawnej instalacji HVAC jest w stanie odizolować nas od zewnętrznych zanieczyszczeń, a przez to stać się nieporównywalnie atrakcyjny dla lokatorów. Standardowe budownictwo mieszkaniowe oparte na wentylacji mechanicznej – mówi Dawid Kozyra z firmy CentroClima, specjalizującej się w nowoczesnych instalacjach HVAC.
REKLAMA:

Dane GUS wskazują, że w okresie od stycznia do października 2017 r. deweloperzy oddali do użytku o 8,4% więcej mieszkań niż w roku poprzednim. Wraz z rynkiem nieruchomości rośną świadomość i oczekiwania społeczeństwa – poszukujemy mieszkań, które zapewnią nam wysoki komfort i poczucie ekologicznego bezpieczeństwa. Antysmogowe rozwiązania architektoniczne i technologiczne w ciągu kilku najbliższych lat mogą stać się kluczowe przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Wills
#wiadomości #do wentylowanie #instalacje #nieruchomości #GUS #badania

Więcej tematów: