newsletter reklama projekty domów forum
piątek 22 lutego 2019
02.03.2018r...

Renowacja tarasu jak przygotować go do nowego sezonu?

Aby przywrócić dawny blask tarasom, a zarazem na nowo zabezpieczyć je przed oddziaływaniem różnych warunków pogodowych oraz biologicznych, warto poddać je specjalnym zabiegom pielęgnacyjnym. DLH podpowiada, jak odpowiednio zadbać o taras drewniany, a jak o kompozytowy.
Fot. DLH
Fot. DLH

Tarasy wykonane z drewna, przed rozpoczęciem sezonu wiosennego, wymagają przeprowadzenia działań konserwacyjnych i renowacyjnych, natomiast deski kompozytowe należy jedynie porządnie oczyścić. Ze względu na wysoką odporność na wilgoć, niepodatność na patynowanie, pęcznienie i butwienie kompozyt nie wymaga tak intensywnej pielęgnacji, a do jego oczyszczenia wystarczą detergenty, których używamy na co dzień. Przy większych zabrudzeniach można skorzystać z myjki ciśnieniowej, natomiast przy szczególnie trudnych do usunięcia plamach należy zastosować szczotkę drucianą lub papier ścierny o drobnej granulacji. Do czyszczenia desek z kompozytu nie wskazane jest stosowanie środków chemicznych. Odświeżenie drewnianego tarasu powinno składać się natomiast z dokładnego oczyszczenia desek, wykonania drobnych prac naprawczych, zabezpieczeniu ich oraz zaolejowaniu.

Do umycia desek można wykorzystać wysokociśnieniową myjkę, która znacznie podniesie efektywność porządków na tarasie. Tam gdzie zanieczyszczenia są wyjątkowo ciężkie do usunięcia zalecane jest natomiast zastosowanie szczotki z twardym włosiem oraz odpowiednich środków chemicznych. Po dokładnym umyciu, deski należy opłukać czystą wodą i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Następnie taras należy sprawdzić pod kątem stabilności poszczególnych elementów, gdyż niektóre deski mogły ulec poluzowaniu. Należy wtedy wkręcić lub dokręcić poluzowane łączniki i wkręty. Jeśli powstały jakiekolwiek ubytki w drewnie konieczne jest ich uzupełnienie. Po skończonych drobnych pracach naprawczych, należy ponownie zabezpieczyć deski. W tym celu niezbędne może okazać się zeszlifowanie starych, startych czy łuszczących się powłok lub powierzchni, na których pojawiły się drzazgi. Po przeszlifowaniu, deski należy dokładnie oczyścić z pyłu, a następnie zaolejować.

Fot. DLH
Fot. DLH

Olejowanie tarasu

Na rynku można znaleźć zarówno deski tarasowe drewniane i kompozytowe, jak i specjalne środki do ich pielęgnacji oraz impregnacji, a wśród nich wysokiej jakości oleje do drewna. Olejowanie to najczęściej wybierany sposób wykańczania desek tarasowych, ponieważ nie tworzy on na ich powierzchni nieprzepuszczalnej powłoki, lecz wnika głęboko w strukturę materiału, chroniąc go od środka. Powierzchnia desek po olejowaniu jest jedwabiście gładka z widocznym rysunkiem słojów. Ponadto, olejowanie chroni drewno przed zabrudzeniami oraz wnikaniem wody, a więc zabezpiecza je przed paczeniem. Do wykończenia desek z drewna iglastego warto wybrać oleje z dodatkami biocydów. Zabezpieczą one taras po zimie zarówno przed działaniem czynników atmosferycznych, jak i biologicznych.
--
REKLAMA:
--
Do odświeżenia tarasu z drewna egzotycznego wystarczy natomiast olej bez szczególnych dodatków. Drewno egzotyczne nie wymaga dodatkowej ochrony przed szarzeniem czy działaniem grzybów i bakterii. Olej powinno nanosić się na suche deski pędzlem z szorstkim włosiem. Szerokość pędzla należy dostosować do rozmiaru desek – wówczas z łatwością pokryjemy olejem również ich powierzchnie boczne. Do wykończenia miejsc trudno dostępnych warto użyć mniejszego pędzla. Nadmiar oleju zaleca się rozetrzeć po drewnianej powierzchni maksymalnie do godziny od aplikacji. Po zaolejowaniu drewniany taras należy pozostawić do wyschnięcia na czas wskazany przez producenta.

źródło: Dlh

Artykuły podobne:

d