System okna strukturalnego FA 50N SW

Podziel się:
Nowoczesne biurowce pozbawione dopływu świeżego powietrza to istne „szklane pułapki”. Długotrwałe przebywanie w takich pomieszczeniach niekorzystnie oddziałuje na ludzkie zdrowie i samopoczucie, powodując tym samym obniżenie komfortu pracy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii można jednak zapewnić właściwą wentylację pomieszczeń.

System okna strukturalnego FA 50N SW Wentylację pomieszczeń umożliwia zapewnienie naturalnego ruchu powietrza poprzez otwory okienne i przewody wentylacyjne lub użycie urządzeń mechanicznych, takich jak klimatyzatory. Gdy właściwy przepływ powietrza nie jest zapewniony, w pomieszczeniach gromadzą się zanieczyszczenia pyłowe, dwutlenek węgla i para wodna. Nadmierne nagromadzenie tych substancji stwarza niekorzystne warunki dla zdrowia człowieka.

Zespół szczelnego budynku

Lekarze od dawna alarmują, że nowoczesne budynki, wyposażone w klimatyzację, w której często rozwijają się grzyby i zalegają zanieczyszczenia, to miejsca, gdzie nieprzyjemne dolegliwości odczuwają nie tylko alergicy. Objawy, jakie może wywołać przebywanie w pomieszczeniach, w których okna są zamknięte, a jedynym „dostawcą” powietrza jest klimatyzacja, lekarze określają mianem „zespołu szczelnego budynku”–SBS (Sick BuildingSyndrome). Według klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowiamianem „chorych”, czyli dotkniętych syndromem SBS określa się budynki, w których ponad 30% użytkowników jest niezadowolonych z warunków mikroklimatu panującego wewnątrz obiektów.

Syndrom szczelnego budynku to zespół dolegliwości fizycznych i psychicznych wśród których najczęstsze są: ogólne złe samopoczucie, zmęczenie, suchość skóry, uporczywe bóle głowy, nerwowość i rozdrażnienie oraz suchy kaszel. Dodatkowo może występować spadek koncentracji, wysypki na skórze, suchość śluzówek nosa, łzawienie oczu, senność oraz nagłe ataki kichania. Dolegliwości te są bardzo podobne do objawów związanych z przeziębieniem i astmą, dlatego też bywają z nimi często mylone.

System okna strukturalnego FA 50N SW

Pułapka ze szkła i metalu

Co prowadzi do powstawania „zespołu szczelnego budynku”? Nowoczesne, energooszczędne budownictwo, nastawione jest na zapewnienie jak najlepszych parametrów izolacyjności cieplnej. Stosowanie materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych zapewniających szczelność budynku przynosi wymierne korzyści ekonomiczne, może mieć też jednak negatywne skutki. Budynki wysokościowe, wyposażone w nieotwieralne okna i klimatyzację to miejsca, gdzie zbierają się niekorzystne dla zdrowia alergeny, wdychane wraz z powietrzem przez użytkowników takich obiektów.

Brak systematycznego czyszczenia urządzeń klimatyzacyjnych powoduje powstawanie w nich środowiska idealnego dla rozwoju pleśni i grzybów pleśniowych. Wytwarzane przez grzyby i pleśnie toksyczne metabolity wraz z zanieczyszczeniami chemicznymi pochodzącymi z materiałów budowlanych, wykończeniowych i wyposażeniowych: farb, wykładzin, lakierów powodują znaczne pogorszenie jakości powietrza w pomieszczeniach. Dodatkowo, powietrze w takich niewietrzonych budynkach jest wysuszone przez pracujące tam urządzenia biurowe – komputery, drukarki itd.

System okna strukturalnego FA 50N SW

Otwórzmy okna!

Właściwa wentylacja działa dwojako -zapewnia odprowadzenie zanieczyszczeń pyłowych, dwutlenku węgla i pary wodnej z pomieszczenia, wprowadzając do niego jednocześnie świeże powietrze. Najlepiej wykorzystać naturalny przepływ powietrza i gdy tylko jest to możliwe - uchylać okna.Jak zatem zapewnić odpowiednią wentylację w budynkach wysokościowych, zagrożonych syndromem szczelnego budynku? Alternatywą dla klimatyzacji może być tu zastosowanie okna uchylnego. To proste, a jednocześnie skuteczne rozwiązanie pozwala na naturalny przepływ świeżego powietrza, co pozwala na stworzenie przyjaznego mikroklimatu w pomieszczeniach.
REKLAMA:

Takie okna oferuje firma Yawal, dostawca kompleksowych systemów profili aluminiowych- System okna strukturalnego FA 50N SW umożliwia wykonanie uchylnego okna fasadowego równolegle wysuwnego, rozwiernego lub uchylnego o szkleniu mocowanym mechanicznie – mówiAgnieszka Jeznach, Dyrektor Marketingu w Yawal.- Zazwyczaj w budynkach wysokościowych nie ma możliwości otwarcia czy nawet uchylenia okna. Pracownicy siedzą więc zamknięci i zdani na klimatyzację, która często szwankuje. Jesteśmy w stałym kontakcie z architektami i inwestorami, reagujemy na ich potrzeby, dlatego też stworzyliśmy system FA 50N SW, który wykorzystuje rozwiązanie najprostsze, ale i najbardziej skuteczne – wymiana powietrza zapewniona jest poprzez uchylne okno. Dzięki temu, przebywanie w pomieszczeniu jest dużo bardziej komfortowe - dodaje Agnieszka Jeznach.

Zazwyczaj, w przypadku stosowania okna uchylnego dołem na zewnątrz w stosunku do płaszczyzny ściany, istnieje obawa, że jego konstrukcja zaburzy, a nawet zepsuje bryłę budynku. Okno FA 50 N SW zostało jednak zaprojektowane w taki sposób, aby aluminiowe ramy skrzydła okiennego od strony zewnętrznej elewacji były niewidoczne. Sprawia to, że otwarte okno nie zaburza jednolitego charakteru szklanej ściany. W zależności od wymagań użytkowników możliwe jest otwieranie okien za pomocą klamki lub specjalnie do tego przystosowanych siłowników. Zastosowanie zaawansowanego systemu sterowania pozwala jednocześnie otworzyć wszystkie okna w celu szybkiego przewietrzenia budynku. Okno uchylne Yawal jest dostępne w różnorodnych wersjach spełniających wszystkie obowiązujące normy dotyczące izolacyjności wodnej, cieplnej i przeciwpożarowej.

Wykorzystanie naturalnego ruchu powietrza stanowi optymalny sposób wentylowania pomieszczeń. Dodatkowe oczyszczenie powietrza w budynkach biurowych zapewni umieszczenie w nich roślin doniczkowych, pochłaniających szkodliwe substancje, kurz i promieniowanie elektromagnetyczne. Do roślin szczególnie polecanych do ustawienia w pomieszczeniach pracy należą np. figowiec benjamiński (fikus) i asparagus. Pomogą one oczyścić powietrze, a ich zieleń będzie działać kojąco na oczy zmęczone pracą przy komputerze.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Yawal
#okna #czytelnia #okno #okna i drzwi #systemy #publiczne #yawal #Okna i drzwi - tematy pozostałe

Więcej tematów: