newsletter reklama projekty domów forum
środa 16 stycznia 2019
14.02.2018r...

Czy bezpieczne jest sterowanie domem przez telefon?

Według prognoz w ciągu najbliższych 10 lat inteligentne domy będą stawały się powszechne podobnie jak smartfony. Do 2020 roku na świecie ma pojawić się ponad 20 miliardów urządzeń wpisujących się w kategorię Internetu Rzeczy. Czy sterowanie domem za pomocą Internetu jest bezpieczne?
Fot. GU Polska
Fot. GU Polska

Internet Rzeczy (IoT, czyli Internet Of Things) to jeden z najszybciej rozwijających się trendów technologicznych. Zaliczają się do niego elementy inteligentnych domów, które stają się coraz bardziej popularne. Wraz ze wzrostem zainteresowania nowymi technologiami stosowanymi w domach rośne również obawa o bezpieczeństwo.

Drzwi bez kluczy

Bardzo popularne jest już sterowanie oświetleniem oraz ogrzewaniem. Z roku na rok możliwości jest jednak coraz więcej. Zauważalnie rozwija się branża okienna i drzwiowa – Po zainstalowaniu innowacyjnych rozwiązań, takich jak zamki automatyczne, wkładki elektroniczne, czy specjalne elektroniczne przepusty kablowe, możemy w każdej chwili sprawdzić, czy drzwi i okna są zamknięte. Wystarczy do tego telefon ze specjalną aplikacją i dostęp do Internetu – tłumaczy Tomasz Bartol z firmy GU Polska, producenta z branży techniki okiennej i drzwiowej. Okazuje się, że w inteligentnym domu tradycyjne klucze przestają być nam potrzebne. Można całkowicie zastąpić je również czytnikami linii papilarnych, czy systemami działającymi poprzez bluetooth.
--
REKLAMA:
--

Bezpieczeństwo bez kluczy

Zarządzanie domem za pomocą telefonu przedstawiane jest jako rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo. Rzeczywiście, możliwość sprawdzenia czy drzwi i okna w naszym domu są zamknięte, nawet jeśli jesteśmy akurat na drugim końcu świata, może zapewnić duże poczucie bezpieczeństwa. Tego typu rozwiązania świetnie sprawdzają się również w przypadku dzieci, które nie muszą używać kluczy, a otwarcie drzwi może odbywać się praktycznie bez ich udziału.

Wirtualne włamania

Jedną z największych wątpliwości dotyczących technologii inteligentnego domu jest bezpieczeństwo systemu. Istnieje zagrożenie cyberprzestępstwami – przechwycenie danych i przejęcie kontroli nad urządzeniami, drzwiami i oknami może nieść bardzo złe skutki – Mimo szybkiego rozwoju branży nie istnieje żadna prawna standaryzacja np. wykorzystywanych protokołów, a źle skonfigurowane protokoły SSL mogą doprowadzić do przekazywania informacji w niezaszyfrowany sposób – mówi Tomasz Bartol. Firm oferujących rozwiązania dla inteligentnych domów jest bardzo dużo, ale warto wybrać te proponowane przez duże marki specjalizujące się w tego typu technologiach – Tworząc nasze rozwiązania dla drzwi i okien opieramy się na systemach Somfy, w których stosowane są indywidualne protokoły. Serwery firmy znajdują się w Genewie, co znacznie poprawia poczucie zaufania. Dzięki temu mamy pewność, że ryzyko wirtualnego włamania jest minimalne – tłumaczy Tomasz Bartol. Inteligentny dom i najnowocześniejsze rozwiązania stają się częścią naszej rzeczywistości. Warto jednak dokładnie sprawdzić, czy urządzenie na które się decydujemy nie stanie się wirtualną pułapką.

źródło: GU Polska

Artykuły podobne:

d