newsletter reklama projekty domów forum
wtorek 11 grudnia 2018
10.01.2018r...

Trendy w projektowaniu łazienek publicznych w nadchodzącym sezonie

Wszystko wskazuje na to, że minimalizm formy, funkcjonalność i inteligentne rozwiązania to trendy, które mocno zaznaczą swoją obecność również w przyszłych latach.
Fot. Schell
Fot. Schell

Minimalizm wyposażenia to już obowiązujący kierunek w designie armatur łazienkowych, szczególnie tych, które znajdują zastosowanie w intensywnie eksploatowanych budynkach. Projektanci przemysłowi nie tylko dążą do ergonomii, lecz również zapewnienia wysokiej trwałości form. Dlatego wszelkie mechanizmy i elementy instalacji są starannie ukrywane w ścianie lub zabudowie. Najlepszym przykładem są armatury podtynkowe, których jedynym widocznym elementem jest wylewka lub płyta z oknem fotokomórki. Design armatur ma jednak jeszcze jeden, bardziej przyszłościowy kierunek. Oprócz funkcji wypływu wody są wzbogacane o kolejne opcje, jak regulacja temperatury wody czy automatyczne płukanie instalacji po długim czasie przestoju. Do takich innowacyjnych rozwiązań należą produkty z gamy SCHELL, które pozwalają nawet na połączenie z systemem automatyki budynku.

Łazienki publiczne stają się czymś więcej niż tylko przestrzenią sanitarną. Jako wizytówka firmy czy instytucji muszą gwarantować komfort, maksymalną higienę i bezpieczeństwo użytkowania. W tym kontekście armatury, które oferują tylko bezdotykową obsługę powoli będą ustępować miejsca rozwiązaniom łączącym trwałość, łatwość obsługi i możliwość dostosowania do potrzeb użytkownika. Przykładem takiego rozwiązania są nowe baterie SCHELL z regulacją temperatury. Surowy design rozwiązania opartego na dobrze już znanej metalowej płycie z subtelną wylewką został wzbogacony o pokrętło pozwalające na indywidualne dostosowanie temperatury. Komfort termiczny ma szczególne znaczenie zwłaszcza w strefie prysznicowej, dlatego w tej dziedzinie również powstają armatury, które dzięki swoi funkcjom dostarczają niemal tyle komfortu, co te stosowane w domowych łazienkach. Doskonałym przykładem może być naścienna bateria prysznicowa SCHELL z elektroniką CVD Touch. Trwały, metalowy przycisk „Start/Stop” uruchamia wypływ wody, zaś jego zamknięcie następuje ręcznie lub po upływie określonego czasu. Prysznic można zaprogramować na znacznie dłuższy wypływ wody, niż w przypadku tradycyjnych armatur samozamykających, bo sekwencja może trwać aż do 6 minut. Po prawej stronie korpusu znajduje się pokrętło temperatury, dzięki czemu w zależności od sytuacji i potrzeb użytkownik może skorzystać z zimnego prysznica po saunie lub ciepłej, relaksującej kąpieli po treningu. Wbudowany termostat zapewnia jednocześnie ochronę przed poparzeniem, ograniczając temperaturę wypływającej wody do 38oC.
--
REKLAMA:
--
Nikogo już nie dziwi fakt, że w nowoczesnych łazienkach można spotkać baterie czy spłuczki sterowane na podczerwień, jednak nie sposób odgadnąć, co kryje się w znajdującej się w nich elektronice. Oprócz funkcji uruchamiania wypływu wody po wykryciu ruchu w fotokomórce nowoczesne armatury mogą wykonywać szereg innych zaprogramowanych funkcji gwarantujących higienę i bezpieczeństwo użytkowania. Sterylna czystość to wymóg zwłaszcza w toaletach publicznych, stosowane w nich armatury mogą zapobiegać rozprzestrzenianiu drobnoustrojów i ich rozwojowi w instalacji. Na przykład sterowniki do pisuarów i WC zostały zaopatrzone w funkcje automatycznego płukania antystagnacyjnego, które jest wykonywane w 24 godziny od ostatniego użycia. W kontekście zastosowań publicznych duże znaczenie ma także jakość wody stosowanej do mycia czy stosowania posiłków. Wszystkie elektroniczne armatury umywalkowe i prysznicowe z gamy zostały przystosowane do wykonywania dezynfekcji termicznej wodą o temperaturze 70 stopni C. Wyraźnie zarysowującym się kierunkiem na przyszłość są armatury inteligentne, które można programować z poziomu centralnego systemu. Taką opcję daje system, który umożliwia automatyczne sterowanie różnymi grupami armatur pod kątem oszczędności energii czy higieny.

źródło: Schell

Artykuły podobne:

d