5 spraw, o których powinieneś porozmawiać z architektem, zanim zdecydujesz się na projekt

Podziel się:
Wybór projektu architektonicznego jest szalenie ważnym krokiem w żmudnym procesie budowy domu. To w dużej mierze od niego zależy, czy codzienne korzystanie z poszczególnych pomieszczeń będzie funkcjonalne i komfortowe dla domowników. Rozkład pokoi to jednak nie wszystko. Inwestorzy powinni pomyśleć również o kilku innych kwestiach, które omówimy krótko w poniższym tekście.

Fot. New - HouseFot. New - House

Usytuowanie działki względem stron świata

To bardzo istotna kwestia, która wpływa m.in. na ilość światła, którym będziemy mogli cieszyć się w poszczególnych pomieszczeniach. Dla wielu inwestorów ważne jest również to, po której stronie względem domu będzie usytuowany taras wraz z salonem. Większość osób chce, aby okna z salonu wychodziły bezpośrednio na zielony i przytulny ogród. Ważną sprawą jest też to, aby budynek był usytuowany optymalnie do drogi wjazdowej. Do zadań architekta należy takie wpisanie budynku w działkę, aby korzystanie z drzwi wejściowych czy garażu i bramy wjazdowej było komfortowe.

Kłopotliwe sąsiedztwo

Niektóre z osób przystępujących do budowy domu dysponują działką, która – z uwagi na niekorzystne sąsiedztwo (na przykład cmentarz czy ruchliwą ulicę) – ma swoje negatywne aspekty. Te cechy szczególne położenia działki mogą nie być problemem, jeśli odpowiednio wcześnie omówimy je z architektem. Projektant na pewno doradzi nam takie rozwiązania, dzięki którym dom zostanie zaprojektowany w sposób optymalny, a negatywne aspekty lokalizacji – zminimalizowane.

Nietypowe wymiary działki (wąska działka)

W przypadku wąskich działek często jedynym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na tzw. ślepą ścianę, a więc taką, która jest pozbawiona otworów okiennych i drzwiowych. Wtedy budynek może być z jednej strony przysunięty do granicy o metr, czyli znajdować się w oddaleniu 3 metrów od granicy działki, co pozwala na kompleksowe wykorzystanie przestrzeni nadającej się do zabudowy. W tym przypadku inwestor musi stosować się ściśle do linii zabudowy, a więc ustanowionej siatki urbanistycznej, na podstawie której dana osoba ma prawo usytuować budynek na działce w określony sposób.
REKLAMA:

Rodzaj pokrycia dachowego

Nie każdy wie, że dach ceramiczny jest znacznie cięższy od tego, który jest pokryty blachodachówką. Jeżeli chcemy sięgnąć po tradycyjne pokrycie dachowe, musimy je uwzględnić już na etapie projektowym.

Kompleksowe wsparcie w wyborze działki pod inwestycję, przygotowaniu projektu architektonicznego i realizacji budowy zapewnia firma new-house.com.pl.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #architektura #projekty #wnetrza #obud #Wnętrza, wystrój, architektura - tematy pozostałe

Więcej tematów: