Standard energooszczędny - stolarka okienna, która spełnia najsurowsze wymogi

Podziel się:
Wymagania dotyczące parametrów termoizolacyjnych stolarki okiennej stają się coraz bardziej rygorystyczne. Wprowadzenie tych zmian ma na celu poprawę energooszczędności budynków, a co za tym idzie – zmniejszenie zużycia energii i ochronę środowiska. Rozwiązanie to ma także dobre strony dla samych inwestorów, pozwala bowiem obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Okna energooszczędne, czyli jakie?

Producenci okien i drzwi bardzo poważnie podchodzą do kwestii przestrzegania standardów budowlanych i prześcigają się w poszukiwaniu coraz skuteczniejszych sposobów na podniesienie energooszczędności swoich wyrobów. Firmy patentują i wprowadzają coraz to nowsze, bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania konstrukcyjne i izolacyjne. Dostosowują się do wymogów standardu energooszczędnego, który wyznacza parametry termiczne okien umożliwiają one zaoszczędzenie energii, poprzez zatrzymanie ciepła wewnątrz budynków..

W przypadku parametrów dotyczących okien, najistotniejsza jest wartość współczynnika określającego ich przepuszczalność termiczną – oznaczana jako Uw. Im niższa jest wartość tego parametru, tym lepsze są właściwości cieplne okna.
REKLAMA:

W styczniu 2017 roku wprowadzone zostały nowe wymagania, dotyczące minimalnej wartości współczynnika Uw. Obowiązująca dotychczas wartość tego współczynnika uległa obniżeniu o blisko 15 procent. Aktualnie dla okien dachowych współczynnik Uw nie może przekraczać wartości 1,3 W/m²K, a dla okien i drzwi fasadowych 1,1 W/m²K. Normy te będę obowiązywały do końca 2020 roku, a następnie dokonane zostaną wprowadzone kolejne zaostrzenia w tej kwestii.

Producenci stolarki okiennej mają obowiązek określenia wartości tego parametru dla swoich wyrobów, Dodatkowo powinny być one potwierdzone odpowiednimi badaniami i certyfikatami. Dzięki weryfikacji dostawcy zyskamy pewność, że dokonany przez nas zakup jest w pełni bezpieczny i zgodny z obowiązującymi normami. Za przykład stolarki o bardzo dobrych parametrach może posłużyć flagowa seria okien energooszczędnych DAKO – DPQ-82 thermoSecure. Jakość tych produktów, skonstruowanych w oparciu o unikatowe rozwiązania termoizolacyjne i wyposażonych w dodatkowy trzpień antywłamaniowy, potwierdzona została badaniami laboratoryjnymi.

Standard energooszczędny – kiedy obowiązuje?

Wspomniane wcześniej wymagania w zakresie parametrów stolarki dotyczą budynków mieszkalnych, na realizację których pozwolenie na budowę zostało wydane po 1 stycznia 2017 roku. W przypadku, gdy pozwolenie uzyskane zostało wcześniej (nawet jeśli budowa rozpoczyna się po tej dacie), można stosować się do poprzednich, mniej rygorystycznych norm. Podobnie jest w przypadku remontu i wymiany stolarki okiennej w już istniejących budynkach – decydując się na nowe okna możemy zastosować takie o parametrach, które były uprzednio wymagane. Nie mniej jednak, bez względu na obowiązujące nas przepisy zawsze warto wybrać stolarkę wysokiej jakości. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że o im mniejszym współczynniku przepuszczalności termicznej okna wybierzemy, tym mniejsze będzie nasze zużycie energii. W konsekwencji w domu będzie cieplej, a my obniżymy rachunki za ogrzewanie.

Jaką stolarkę okienną wybrać?

Istnieją trzy kluczowe elementy, które wpływają na termiczność okien. Pierwszy z nich to niska strata ciepła przez szybę – możliwa do uzyskania poprzez odpowiednie pakiety szybowe. Sprawdzone rozwiązanie w tym przypadku to połączenie wysokiej jakości tafli szkła, pomiędzy którymi tworzona jest przestrzeń, wypełniona gazem szlachetnym – najczęściej argonem. Drugi element to wysoka izolacyjność ram okiennych, którą osiągamy poprzez dobór profilu o właściwej grubości oraz materiału, z którego zostały wykonane okna (PCV, drewno, aluminium). Trzecim elementem, który odgrywa kluczową rolę w zmniejszeniu strat ciepła jest poprawny i profesjonalny montaż. Nawet najwyższej jakości produkt straci swoje właściwości, jeśli jego montaż przebiegnie niewłaściwie. Najlepiej by był on przeprowadzony przez profesjonalną, sprawdzoną ekipę – która w odpowiedni sposób zabezpieczy ewentualną możliwość powstania mostków termicznych. Szczególnie polecany jest tzw. ‘ciepły montaż’, który pozwala na zmniejszenie strat ciepła na styku ościeżnic z murem. Dodatkowo, poprawy parametrów okien możemy dokonać poprzez zastosowanie rolet zewnętrznych. Należy jednak pamiętać o właściwym korzystaniu z nich (zasłonięcie rolet w nocy, otwarcie w ciągu dnia) w czym może nas wspomóc inteligentny system zarządzania.

Niezwykle istotne jest dokonanie wyboru takich okien, które będą spełniały nasze wymogi indywidualne – estetyczne i praktyczne. Na szczęście nie jest to specjalnie trudne. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów i technologii, stolarka okienna staje się coraz bardziej przyjazna nie tylko jej użytkownikom, ale także środowisku. Dobre okna to także piękne okna, a najwyższe parametry nie zakłócają w żaden sposób walorów estetycznych. W związku z szeroką ofertą na rynku polskim i zagranicznym, nie musimy godzi się na kompromisy i możemy wymaga
dochowania maksymalnych standardów użyteczności i bezpieczeństwa, przy zachowaniu wysokiej jakości wykonania i estetyki.

Zaoszczędź bardziej, dzięki indywidualnemu doborowi okien

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest indywidualny dobór okien – nie tylko dla domu jako całości, ale także dla poszczególnych jego pomieszczeń. Pamiętajmy bowiem, że każde pomieszczenie ma swoją specyfikę, wynikającą z funkcji i położenia. We właściwym doborze okien każde pomieszczenie traktowane jest indywidualnie, a pod uwagę brane są najważniejsze czynniki, pozwalające na wybór optymalnych rozwiązań technologicznych . Najważniejsze z nich to kondygnacja, poziom nasłonecznienia, lokalizacja źródeł hałasu oraz rodzaj i przeznaczenie pomieszczenia.

Precyzyjne dopasowanie stolarki okiennej umożliwia kompleksowe spełnienie oczekiwań mieszkańców domu wobec konkretnego pomieszczenia. Dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie lub ograniczenie niekorzystnych zjawisk, takich jak np. zbytnie nagrzewanie się pomieszczeń, czy utrudniający funkcjonowanie hałas dochodzący z ulicy. Warto także rozważyć opcję zastosowania w wybranych miejscach szyb niskoemisyjnych. Działają one na zasadzie odbijania długofalowego promieniowania cieplnego – emitowanego przez urządzenia grzejne, oświetlenie i użytkowników budynków – z powrotem do budynku. Przekłada się to na znaczną oszczędność energii cieplnej i poprawę standardu energooszczędnego. Dodatkowo, dobrane adekwatnie do kondygnacji okucia okienne i dodatki, pomagają zminimalizować ryzyko zagrożeń, np. kradzieży. W konsekwencji poprawia się bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców.

Decydując się zatem na wymianę lub montaż stolarki okiennej, powinniśmy pamiętać o tym, by nie tylko spełniała ona obowiązujące w prawie budowlanym normy, ale miała jak najlepsze, możliwe parametry. Pozwoli nam to nie tylko na uniknięcie kar, ale przede wszystkim pozytywnie wpłynie na komfort mieszkania w domu i umożliwi zaoszczędzenie energii, a co za tym idzie i pieniędzy.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Dako
#okna #czytelnia #do energooszczednosc #okno #okna i drzwi #dako #Okna i drzwi - tematy pozostałe

Więcej tematów: