newsletter reklama projekty domów forum
środa 24 października 2018
13.11.2017r...

Jak samemu zamontować włóknocementową deskę elewacyjną?

Alternatywą dla tradycyjnych systemów elewacyjnych jest włóknocementowa deska elewacyjna CEDRAL, wyglądem przypominająca naturalne drewno. Jedną z podstawowych zalet tego tworzywa jest łatwość i szybkość montażu. Teraz bez pomocy fachowca możesz odmienić swoją fasadę, obramowania okien, drzwi czy podbitkę dachu.
Fot. Cedral
Fot. Cedral

Przygotowania do montażu

Istnieje kilka wariantów montażu desek CEDRAL, podstawowe z nich to Cedral Lap – na zakładkę i Cedral Click – na zatrzask. Niezależnie od wybranej metody, podstawowe zasady dotyczące montażu desek są niezmienne.

Deski mocowane są do pionowych łat drewnianych, zaimpregnowanych i ostruganych na dwóch płaszczyznach. Minimalna szerokość łat wynosi 50 mm, a ich maksymalny rozstaw na elewacji – 600 mm. W przypadku montażu z wykorzystaniem dwóch łat – rozstaw należy zmniejszyć do 400 mm.
--
REKLAMA:
--
Prawidłowa przestrzeń do pozostawienia za deskami CEDRAL to minimum 30 mm. W części dolnej, górnej, przy nadprożach oraz parapetach drzwi i okien należy zachować odstępy o szerokości 10 mm.

Cedral Click – krok po kroku

Montaż desek włóknocementowych możemy podzielić na kilka podstawowych etapów:

1. Mocowanie łat do ściany
Pionowe łaty przytwierdzane są do ściany według ogólnych zasad rozstawu tj. maksymalnie co 600 mm.
Wymiary łat:
Standardowy montaż – min. 75 mm x 38 mm,
Spoiny / narożniki – min. 100 mm x 38 mm.
2. Mocowanie profili wentylacyjnych do górnych i dolnych części łat
Za pomocą gwoździ do górnych i dolnych łat wszystkich drzwi, parapetów oraz nadproży okien mocowane są profile wentylacyjne. Ma to na celu zapewnienie prawidłowego przepływu powietrza przez system, przy jednoczesnej ochronie przed szkodnikami – ptakami, gryzoniami oraz owadami.
3. Mocowanie profili pionowych i poziomych (startowych)
Profil startowy mocowany jest w podstawie ściany zewnętrznej. Ważne, by został przytwierdzony idealnie równo – aby zamontowane panele Cedral Click pozostały do siebie idealnie równolegle.
4. Cięcie i mocowanie desek

Przy montażu systemu Cedral Click wykorzystywane są specjalne klipsy, mocowane do drewna za pomocą wkrętów z łbem grzybkowym ze stali nierdzewnej lub do ram metalowych za pomocą nitów. Pierwszą deskę Cedral Click należy umieścić na profilu startowym i zamocować za pomocą klipsów do wszystkich podpór. Następnie – w systemie ciągłym, do deski przytwierdzana jest kolejna.

Samodzielny montaż desek elewacyjnych to wygodne, trwałe, ale również oszczędne rozwiązanie.

źródło: CEDRAL

Artykuły podobne:

d