newsletter reklama projekty domów forum
niedziela 8 grudnia 2019
02.11.2017r...

Dom drewniany czy murowany?

Budowa własnego domu, to nie lada wyzwanie. Trzeba do tego nie tylko mnóstwo pieniędzy, ale również wiedzy. Pierwszą kwestią jest znajomość prawa. Warto dowiedzieć się tych najważniejszych przepisów, które w czasie budowy będą ci towarzyszyć.
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Pierwszą kwestią jest zakup działki. Zwróć uwagę na to, czy posiada ona podpięte media. Jest to ważne, szczególnie jeśli marzy Ci się domek na wsi. Może się nowiem okazać, że podciągnięcie wody czy prądu będzie wymagało mnóstwa pracy, czasu i pieniędzy, ze względu na spore oddalenie od wsi i budynków mieszkalnych.

Kiedy masz już wybrana działkę, trzeba postarać się o pozwolenie na budowę. Jest to konieczne, gdyż budowa bez takiego pozwolenia jest nielegalna. Skończyć się to może tak, że budynek trzeba będzie zburzyć i dodatkowo zapłacić karę. Nie opłaca się więc przepisów omijać, ale na czas budowy, trzeba się z nimi zaprzyjaźnić.

Dom standardowy

Najczęściej, w Polsce domu stawiane są z pustaków lub cegieł. Znacznie przeważają jednak pustaki, gdyż buduje się z nich szybciej, a co za tym idzie – taniej. Takie domy mają przeróżną budowę, wielkość oraz wysokość. Wszystko zależy od projektu, jaki wybierzemy jeśli chcesz mieć wyjątkowy dom, to zawsze możesz stworzyć samodzielnie projekt. Trzeba jednak znać się na budownictwie, aby projekt został przyjęty i pozytywnie rozpatrzony. Budowa takiego domu, to najczęściej koszt około 200 lub 300 tysięcy złotych, w zależności od wielkości działki i domu.

Trzeba liczyć się z tym, że taki dom, potrzebuje od razu ocieplenia oraz wykończenia zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Stawiając własny dom chcemy, aby był on wykonany z najlepszych materiałów. Dlatego warto poszukać najlepszego producenta w okolicy jak np. www.elgrom.pl. zanim wybierzesz się po materiały, zobacz opinie o danej firmie na forach i popytaj znajomych.

Dom drewniany

Domy drewniane najczęściej budowane są na terenach górzystych. Coraz częściej jednak, można zobaczyć je w miejscowościach o równinnym ukształtowaniu terenu. Domy drewniane, stają się z powrotem popularne, ze względu na swój oryginalny wygląd. Zwraca się również ogromną uwagę na ekologię. Jednak moda i ekologia, to nie wszystko co kieruje tymi, którzy stawiają drewniane domy. Wynika to najczęściej z faktu, że komuś bardzo podoba się styl rustykalny i przytulne wnętrza.
Takiego domu, nie trzeba tynkować na zewnątrz oraz od środka, gdyż posiada on swoje naturalne piękno drewna. Jednak, pomimo tego, że oszczędza się na tynkowaniu, to trzeba mieć całą kwotę uzbieraną w czasie stawiania domu. Musi być on bowiem, zbudowany bardzo szybko i nie może czekać kilka lat. Najczęściej, powstaje on w przeciągu dwóch miesięcy, do stanu zamkniętego. 

--
REKLAMA:
--

źródło: Eactive

Artykuły podobne:

d