Jaki kredyt na mieszkanie jest najkorzystniejszy?

Podziel się:
Nie zawsze możemy sobie pozwolić na opłacenie zakupu i wykończenia nieruchomości gotówką. Sięgamy wówczas po finansowanie kredytowe. Jak wybrać najkorzystniejszą usługę w banku?

Fot. WPBM „Mój Dom” S.A.Fot. WPBM „Mój Dom” S.A.
Określenia kredyt mieszkaniowy i kredyt hipoteczny są niekiedy stosowane zamiennie. W praktyce różnią się one celem. Niemniej jednak niektóre banki nie stosują takiego podziału i traktują to jako tożsamą usługę. Już na etapie, w którym zaczynamy planować poszukiwanie mieszkania, warto zastanowić się, jaka forma finansowania będzie dla nas korzystniejsza.

Kredyt mieszkaniowy

Jest przeznaczony na konkretny cel: pokrycie kosztu nieruchomości. Możemy za niego kupić mieszkanie na rynku wtórnym lub pierwotnym, dom jednorodzinny, domek letniskowy lub garaż.
REKLAMA:

Kredyt hipoteczny

Kredyt ten daje nam większe możliwości niż kredyt mieszkaniowy. Pokryjemy nim nie tylko koszt nieruchomości, lecz także wydatki na remont domu lub mieszkania, inwestycję w lokal pod wynajem czy zakup działki rolnej lub budynku komercyjnego. Również w przypadku wykończenia mieszkania deweloperskiego możemy liczyć na pomoc ze strony banku. W większości z nich będziemy mogli rozszerzyć kredyt o koszty materiałów budowlanych. Dotyczy to jednak wszystkich elementów nieruchomych – wykończenia, sanitariatów, a niekiedy też mebli w zabudowie.

Kredyt gotówkowy

Innym sposobem na pokrycie kosztów wykończenia mieszkania jest kredyt gotówkowy. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że obejmuje także zakup mebli i sprzętów do mieszkania. Jest jednak mniej opłacalny finansowo niż kredyt hipoteczny – zarówno pod względem okresu kredytowania, jak i wysokości rat. Niemniej na jego udzielenie będziemy czekać stosunkowo krótko.

Wkład własny taki sam

Zarówno w kredycie mieszkaniowym, jak i hipotecznym nieruchomość stanowi zabezpieczenie dla banku. W jednym i w drugim przypadku musimy wnieść wkład własny. – Jedno jest pewne. Nie podchodźmy do decyzji o zakupie mieszkania pochopnie. Niekiedy lepiej wstrzymać się z tym do chwili, gdy odłożymy więcej pieniędzy na wkład własny. Im będzie on wyższy, tym lepszą pozycję negocjacyjną mamy w banku. Możemy także zaoszczędzić nieco gotówki na zakup wyposażenia. Zróbmy dobre rozeznanie w ofertach banków, omówmy sytuację z dobrym doradcą kredytowym, a na pewno znajdziemy korzystne rozwiązanie – podpowiada Emil Basta, pracownik dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: WPBM „Mój Dom” S.A.
#wiadomości #prawo

Więcej tematów: