Nowe Muzeum w Gdańsku

Podziel się:
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to miejsce historycznej podróży w czasie do okresu doświadczeń w trudnych wojennych realiach, ujętej z perspektywy cywilów i żołnierzy, społeczności i narodów europejskich.

Fot. Press GlassFot. Press Glass
W realizacji tej historycznej wizytówki miasta wykorzystano w sumie ponad 1500 m2 szyb fasadowych i okiennych ze szkłem selektywnym oraz z rotulami do montowania przeszkleń w systemach mocowań punktowych naszej produkcji.

Nowe muzeum to nowoczesna architektura i historyczna – usytuowana na tle zabytkowego otoczenia – wizytówka miasta i regionu. Zgodnie z projektem Studia Architektonicznego Kwadrat, bryła budynku wrasta w ziemię na głębokość ok. 18 m. Część naziemna tworzy bryłę na wzór pochylonego graniastosłupa – wieży o wysokości ok. 40 m. Twórcy projektu zdecydowali się na wykorzystanie licznych przeszkleń, które nadają muzeum unikalnego charakteru i zapewniają odpowiednio duży dostęp do światła dziennego.
REKLAMA:

Ciekawostką jest fakt, że obiekt został „zakotwiczony” w specjalnie przygotowanym do tego celu otoczeniu wodnym. Muzeum, otaczający je plac i budynek administracyjny tworzą bowiem obszar o powierzchni 1,7 ha, który jest położony między Kanałem Raduni a rzeką Motławą. Obiekt został zabezpieczony przed napływem wody poprzez wykonanie szeregu prac podwodnych związanych z wykonaniem betonowego korka oraz ścian szczelinowych.

Podziwiając Muzeum II Wojny Światowej, warto zwrócić uwagę na jednolitą czerwoną kolorystykę zarówno fasady budynku, jak i jego otoczenia. Dominująca czerwień w subtelny sposób została przełamana przeszkloną elewacją frontową muzeum. Na potrzeby konstrukcji przeszklonej fasady oraz świetlika dachowego firma PRESS GLASS, która specjalizuje się w produkcji szyb dla budownictwa, dostarczyła szyby zespolone ze szkłem kontroli słonecznej o wysokiej selektywności i parametrach przybliżonych 60/30. Szkło to charakteryzuje się przepuszczalnością światła na poziomie ok 60% i niską całkowitą przepuszczalnością energii słonecznej – ok 30%. Takie parametry zapewniają wysoki komfort użytkowania - do środka muzeum dociera większość słonecznego światła – jednocześnie nie dochodzi do przegrzewania wnętrza. Wyprodukowane przez PRESS GLASS szyby z wbudowanymi elementami przeznaczonymi do montażu w systemach mocowań punktowych posłużyły natomiast do zbudowania przeszklonego łącznika pomiędzy muzeum a obiektem administracyjnym. Szyby PRESS GLASS wykorzystano również w stolarce okiennej w budynku administracyjnym i do oszklenia patio.

Punktem centralnym wnętrza muzeum jest wystawa główna o powierzchni niemal 5 tys. m2, znajdująca się w części podziemnej obiektu. To największa na świecie wystawa historyczna tego typu. Aby ułatwić zwiedzanie, wystawę podzielono na 18 sekcji tematycznych, w ramach których udostępniono zwiedzającym 2 tys. eksponatów. Obiekt pełni nie tylko funkcję wystawienniczą. We wnętrzu budynku na poziomie „0” znajdują się również biblioteka z czytelnią, a także sale edukacyjne i konferencyjne. Najwyższy poziom zajmują kawiarnia i restauracja z przeszklonym świetlikiem dachowym, które „otwierają” budynek na panoramę Gdańska.

Muzeum zostało oficjalnie otwarte dla zwiedzających 23 marca 2017 r.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Press Glass
#wiadomości #szklo #ściany #okna i drzwi #na fasada #w zabytki #press_glass #w publiczne

Więcej tematów: