Zabrudzona kostka brukowa. Kiedy czyścić, a kiedy wymieniać?

Podziel się:
Zabrudzona kostka brukowa to problem wielu użytkowników. Jak można temu zaradzić? Czyścić kostkę, czy wymieniać pojedyncze elementy? O zdanie zapytaliśmy eksperta, Pana Krzysztofa Wilka, kierownika ds. jakości firmy Polbruk S.A.

Kostka brukowa należy do grupy materiałów, przeznaczonych do utwardzania nawierzchni, odpornych na działanie warunków atmosferycznych. Mróz, intensywne opady deszczu i śniegu, silne nasłonecznienie to środowisko, w którym musi ona funkcjonować bez pogorszenia swoich walorów estetycznych. Zdarza się jednak, że na zadbanym podjeździe, tarasie czy ścieżce pojawią się trudne do usunięcia plamy po oleju silnikowym, tłuszczu, czy winie. W takich sytuacjach jako właściciele posesji możemy podjąć próbę pozbycia się ich domowymi sposobami. Jednym z nich jest potraktowanie plamy roztworem wody i płynu do mycia naczyń, przygotowanym z zachowaniem proporcji jedna miarka płynu – trzy miarki wody.

Zaczynamy od spłukania zabrudzonego fragmentu gorącą wodą, a następnie nanosimy wcześniej przygotowany preparat. Odczekujemy 30 – 45 minut i ponownie spłukujemy wodą. Jeśli to nie pomoże, powtarzamy czynność do skutku. W celu uzyskania lepszego efektu, powierzchnię zabrudzonej kostki można umyć używając szczotki o średniej twardości włosia. W trakcie użytkowania bruku mogą zdarzyć się sytuacje, że opisywany sposób usunięcia plam nie pozwoli na uzyskanie zamierzonego rezultatu. Wówczas możemy sięgnąć po bardziej stężone środki chemiczne, jednak w tym przypadku należy zachować ostrożność, ponieważ mogą one doprowadzić do odbarwienia kostki. Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się uciążliwych zabrudzeń może okazać się wymiana pojedynczych kostek brukowych.

Przydatne będą narzędzia ręczne takie, jak: wyważak brukarski, imak oraz młotek. Czasem pomocne są również zwykły wkrętak i szpachel, choć używając ich należy zachować szczególną ostrożność. Gdy odstępy między kostkami są bardzo małe lub produkty nie posiadają fazy, użycie śrubokręta może spowodować uszkodzenia sąsiednich kostek. Zdecydowanie bezpieczniej jest użyć wyważaka, imaka i młotka brukarskiego. Sama czynność trwa zaledwie parę chwil: najpierw podważamy (luzujemy) kostkę, następnie chwytamy ją imakiem i wyciągamy w sposób, który uniemożliwia porysowanie sąsiednich. Po oczyszczeniu zagłębienia z którego usunęliśmy kostkę na jej miejsce montujemy nową. Niezbędny sprzęt można kupić w sklepach z narzędziami budowlanymi i ogrodowymi. O radę można też poprosić firmę brukarską, która układała nawierzchnię.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#do czyszczenie #ogrody #polbruk #kostka #poradnik #Nawierzchnie, chodniki, podjazdy

Więcej tematów: