Jaki inwerter wybrać?

Podziel się:
Energia elektryczna produkowana przez panele fotowoltaiczne produkuje prąd stały, aby móc go wykorzystać, musimy przekształcić prąd stały na zmienny do czego potrzebujemy falownika. Wybór na rynku jest ogromny. Pozostaje pytanie, jaki wybrać, aby nasza instalacja miała jak największe uzyski.

Magdalena Zinkel, fot. Solar - EnergyMagdalena Zinkel, fot. Solar - EnergyPodstawową kwestią jest moc falownika. Niestety zdarza się, że oferowane są falowniki o mocy mniejszej niż moc znamionowa instalacji. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że instalując 4 kW modułów fotowoltaicznych i 3,5 kW falownik, na starcie tracimy 0,5 kW. A to jeszcze nie wszystko - moc podana przez producenta paneli jest sprawdzana w tzw. warunkach STC (Standard Test Conditions), a więc w określonych warunkach 25°C, natężeniu promieniowania 1000 W/m2 oraz przy widmie promieniowania 1,5. Zdarza się, że warunki atmosferyczne są korzystniejsze dla paneli niż te w STC (np. niższa temperatura, wiatr chłodzący panele i wyższe natężenie promieniowania), co oznacza, że nasza instalacja może produkować jeszcze więcej energii. Taka sytuacja nie jest rzadkością, najczęściej występuje w słoneczne zimowe dni, wiosną, a także latem, np. po deszczu, który w bardzo krótkim czasie schładza moduły. Z tego względu warto zawsze dobierać inwerter o mocy 10-15% większej niż moc paneli, gdyż w innym przypadku większe uzyski niż jest w stanie przyjąć inwerter zostaną prze niego nieprzetworzone.

Rys. 1 Przykładowy monitoring pracy instalacji fotowoltaicznej. Fot. Solar - EnergyRys. 1 Przykładowy monitoring pracy instalacji fotowoltaicznej. Fot. Solar - Energy
Drugą kwestią są pozostałe parametry elektryczne inwertera. Bardzo istotne jest napięcie wzbudzenia, które determinuje czas pracy przetwornika, im jest on niższy, tym szybciej inwerter się wzbudzi rano i później się wyłączy wieczorem, co również wpłynie na większe uzyski w ciągu doby niż w przypadku falowników o wysokim napięciu wzbudzenia. Parametr ten jest szczególnie istotny w przypadku małych instalacji do kilku kW. Dla użytkownika ważne powinny być także: zakres napięcia DC (im większy tym lepiej) zabezpieczenia urządzenia (m.in. przed pracą wyspową), wyłącznik DC (absolutnie niezbędny), możliwość monitorowania pracy instalacji online oraz sprawność falownika.
REKLAMA:

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, warto zwrócić się do sprawdzonego dostawcy który pomoże dobrać elementy instalacji do naszych potrzeb, zagwarantuje profesjonalny montaż, tak aby użytkownik mógł cieszyć się darmową energią ze słońca przez nawet kilkadziesiąt lat (obecnie gwarancje wydajności sięgają aż 30 lat).
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#do energooszczednosc #fotowoltaika #eko #solar #poradnik #Panele fotowoltaiczne #Instalacje - pozostałe

Więcej tematów: