newsletter reklama projekty domów forum
niedziela 16 czerwca 2019
24.05.2017r...

Ochrona przeciwzalewowa. Jak ją stosować w czasie budowy?Porada eksperta

W jaki sposób działają zabezpieczenia przeciwzalewowe? Jak je zastosować podczas fazy budowy domu? O wyjaśnienie zapytaliśmy ekspertkę w tej dziecinie, Panią Annę Mikołajczak z firmy Kessel.
Anna Mikołajczak, fot. Kessel
Anna Mikołajczak, fot. Kessel
Zabezpieczenie przeciwzalewowe zapobiega cofaniu się ścieków podczas przepływu zwrotnego.
Może być wyposażone w 1 lub 2 klapy zabezpieczające. W normalnym trybie pracy napędzane silnikiem zamknięcie robocze, jak również zamykanie awaryjne (które można zamykać i otwierać za pomocą dźwigni ręcznej) pozostają otwarte, jeśli nie występuje przepływ zwrotny. Dzięki sondzie optycznej klapa robocza zamyka się automatycznie w razie wystąpienia przepływu zwrotnego. Po zakończeniu przepływu zwrotnego klapa automatycznie się otwiera.

Zamykanie awaryjne umożliwia ręczne zamykanie i otwieranie przewodu kanalizacyjnego.
W okresie pomiędzy zabudowaniem i uruchomieniem możliwe są następujące ustawienia:
--
REKLAMA:
--
1. Zamknięte całkowicie zamykanie robocze i awaryjne. Zabezpieczenie zwrotne działa jako odcięcie rury. Przez przyłączone odpływy nie mogą przepływać ścieki, ale są one podwójnie zabezpieczone przed przepływem zwrotnym obiema klapami.

2. Otwarte całkowicie zamykanie robocze i awaryjne. Dźwignię ręczną zamknięcia roboczego i awaryjnego ustawia się w pozycji „otwartej”. Zawór zwrotny nie wykonuje Żadnej funkcji na przewodzie odpływowym. Przyłączone przybory sanitarne nie są zabezpieczone przed przepływem zwrotnym, mogą być jednak bez przeszkód odwadniane.

3. Pozycja na czas fazy budowlanej: częściowo otwarte zamknięcie robocze
i awaryjne. Dźwignia ręczna zamknięcia roboczego jest w pozycji “otwartej”, zamknięcie awaryjne jest ustawione w pozycji”neutralnej”. W tej pozycji klapa zamykania awaryjnego funkcjonuje jako proste zabezpieczenie przeciwzalewowe dla ścieków niezawierających fekaliów. Klapa zamykania awaryjnego nie wykonuje Żadnej funkcji. Przyłączone przybory sanitarne są odwadniane i w prosty sposób zabezpieczone przed przepływem zwrotnym (pod warunkiem, że nie są wówczas odprowadzane ścieki fekalne).

Dzięki temu już podczas fazy budowlanej, po zabudowaniu zaworu zwrotnego ale przy braku podłączenia do sieci, zapewniona jest ochrona przeciwzalewowa realizowanej inwestycji.

Ręczne zamykanie awaryjne. Fot. Kessel
Ręczne zamykanie awaryjne. Fot. Kessel
Stan roboczy otwarty. Fot. Kessel
Stan roboczy otwarty. Fot. Kessel
Klapa zaworu swobodnie zwisająca. Fot. Kessel
Klapa zaworu swobodnie zwisająca. Fot. Kessel


źródło: oBud.pl
autor: Anna Mikołajczak firma Kessel

Artykuły podobne:

d