Wkręty do największych obciążeń w budownictwie drewnianym

Podziel się:
Wkręty do drewna typu Power-Full pozwalają bezpiecznie łączyć większość typowych konstrukcji dekarskich i ciesielskich. Dzięki specjalnej budowie przenoszą duże obciążenia, są odporne na siły ssące wiatru i pomagają wzmocnić łączenia belek. Sprawdzą się przy izolacji dachu, wzmacnianiu wrębów czy naprawie uszkodzonych belek.

Fot. fischerFot. fischerFot. fischerFot. fischer
Wkręty fischer Power-Full zostały zaprojektowane z myślą o tworzeniu wytrzymałych połączeń, które przenoszą duże obciążenia. Wąski łeb walcowy pozwala optymalnie przekazywać siły działające na daną konstrukcję bez ryzyka rozszczepienia drewna. W budownictwie drewnianym przydadzą się szczególnie przy wzmacnianiu osłabionych belek. Do jakich jeszcze prac można wykorzystać wkręty Power-Full?

Różne rodzaje połączeń i wzmocnień belek

W konstrukcjach drewnianych coraz częściej używa się metalowych płytek i innych złączy ciesielskich. Łączniki te przenoszą zazwyczaj wyjątkowo duże obciążenia. Dzięki specjalnej konstrukcji wkręty Power-Full mogą być wykorzystane do połączeń „drewno-metal”. Umożliwiają także łączenia belki nośnej z belką drugorzędną poprzez montaż pod kątem 45°. W ten sposób dodatkowo wzmacnia się też oparcie drugiej belki. – Zwiększony nacisk powierzchniowy wpływa niekorzystnie na włókna w drewnie. Aby go zmniejszyć, wystarczy zamontować na oparcie blachę i wówczas cała siła nacisku będzie przekazywana na wkręty. Wytrzymałość Power-Full sprawdza się również przy wzmocnieniach wrębów podczas remontów starych budynków. W takich konstrukcjach przy oparciu belki drugorzędnej wręby redukują wysokość połączeń. Za pomocą wkrętów z pełnym gwintem można zwiększyć nośność belki przy podporze na siły ścinające – wyjaśnia Artur Pławny z fischerpolska. Power-Full mogą też służyć do wykonania tzw. podwojenia z przekazaniem sił ścinających do połączenia. Rozwiązanie to jest przydatne wtedy, gdy na belkę oddziałują dodatkowe obciążenia, przekraczające wytrzymałość jej przekrojów.

Fot. fischerFot. fischerFot. fischerFot. fischer
Power-Full poza wzmacnianiem połączeń konstrukcyjnych dachu służą też do napraw uszkodzonych belek. Ten problem często pojawia się w starych drewnianych stropach, kiedy belki nośne pękają w miejscach najbardziej narażonych na działanie obciążeń. Dodatkowe elementy drewniane, zamocowane za pomocą wkrętów, przywracają belkom pierwotną nośność. Wzmocnienie nadwyrężonych belek często jest konieczne przy wykonywaniu otworów do przeprowadzania rur i innych instalacji kablowych. Wykorzystując wkręty, można łatwo zrównoważyć osłabienie konstrukcji – podobnie jak przy poprzecznych wzmocnieniach. Tego rodzaju zabiegi poprawiają nośność belek na ścinanie. Wkręcanie pod kątem sprawia, że wkręty lepiej przyjmują obciążenia, co z kolei zwiększa nośność samej belki.

Fot. fischerFot. fischer

Izolacje dachu a zabezpieczenie przed wiatrem

Wkręty z pełnym gwintem mogą być stosowane także do montażu dodatkowych elementów drewnianych przy wykonywaniu izolacji dachu. W tych przypadkach dużą rolę odgrywa pełny gwint. Przekłada się on nie tylko na szybkość wkręcania, ale też na przekazywanie bardzo dużych naprężeń. Aby wkręty bezpiecznie przenosiły naprężenia rozciągające, zaleca się ich wkręcanie pod kątem 45°-60° do połaci dachowej. Jest to standardowe rozwiązanie przy wykonywaniu połączeń krokwi z belkami i płatwiami. Wkręty Power-Full posłużą zatem np. do mocowania kontrłat narażonych na ssanie wiatru.

Wkręty Power-Full są włączone do oprogramowania fischer Wood-Fix. – Program służy do szybkiego obliczania połączeń z zastosowaniem wkrętów np. przy zabezpieczaniu izolacji pokryć dachowych lub wykonywaniu połączeń w konstrukcjach drewnianych. Wood-Fix pozwala m.in. obliczać parametry montażu materiałów izolacyjnych dla różnych typów dachu. Moduł oprogramowania automatycznie określa efekt działania wiatru i śniegu na podstawie podanego kodu pocztowego. Jest to przydatne narzędzie dla architektów, projektantów i dekarzy – dodaje Artur Pławny.
REKLAMA:

Wkręty Power-Full zwiększają nośność drewna bez konieczności powiększania przekrojów belek, dzięki czemu koszt materiałów może być niższy. Wkręty fischer posiadają znakomitą ochronę antykorozyjną – są pokryte cynkową powłoką lamelkową, która chroni lepiej niż tradycyjna metoda cynkowania. Wszystkie konstrukcje drewniane z wykorzystaniem wkrętów Power-Full charakteryzują się estetycznym wyglądem, ponieważ zagłębione wkręty są prawie niewidoczne.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Fischer
#czytelnia #dachy #akcesoria dachowe

Więcej tematów: