Trendy w projektowaniu domów jednorodzinnych

Podziel się:
Obecnie inwestorzy indywidualni stawiają coraz częściej na nowoczesne, minimalistyczne i energooszczędne rozwiązania w projektowaniu domów. Decyzja ta motywowana jest przede wszystkimi trzema podstawowymi wartościami: estetyką, ergonomią i ekologią. Dlatego popularnością cieszą się niskie budynki z dużą powierzchnią przeszkleń, charakteryzujące się prostą oraz funkcjonalną formą bryły. Gustownym zwieńczeniem budowli jest zazwyczaj dach skośny i elewacja, którą zdobią okładziny z naturalnych materiałów.

Fot. CreatonFot. Creaton
Na przestrzeni ostatnich latach budownictwo jednorodzinne przeszło sporą metamorfozę, zmieniły się gusta i wymagania inwestorów indywidualnych. Moda na kilkupiętrowe obiekty o dużej powierzchni użytkowej czy budownictwo tradycyjne, nawiązujące do estetyki pałacowej, powoli odchodzi w niepamięć. Na znaczeniu zyskują zaś niewielkie, kameralne budynki, które znacznie lepiej wtapiają się w zastane otoczenie, tworząc z nim integralną całość.

Wokół bryły

Głównym trendem w projektowaniu domów jednorodzinnych jest minimalizm. Pojawiają się liczne nawiązania do stylu skandynawskiego. Coraz częściej Polacy decydują się na kompaktowe formy budynków mieszkalnych, w których cała powierzchnia użytkowa jest starannie przemyślana i zagospodarowana. Stawiają bowiem na funkcjonalność. Dominują obiekty parterowe ok. 100 m2 (maksymalnie do 150 m2) z użytkowym poddaszem – zazwyczaj z przeznaczeniem na część prywatną, m.in. sypialnie domowników. Takie budowle łatwiej utrzymać w czystości, są tańsze w eksploatacji (mniejsze rachunki za prąd czy ogrzewanie) i bardziej przytulne – sprzyjają wartościom rodzinnym. Inwestorzy indywidualni mają ponadto upodobanie do prostych, nowoczesnych brył w kształcie kwadratu czy prostokąta bez kolumn, arkad czy zdobień na elewacji, która utrzymana jest zwykle w neutralnej tonacji. Popularne są odcienie bieli, beżu oraz szarości. Jako okładziny wykorzystywane są ewentualnie naturalne materiały, takie jak: drewno, kamień czy cegła klinkierowa. Coraz więcej osób ceni sobie też bliskość natury i pragnie, aby z ich mieszkania można było kontemplować jej piękno. Dlatego na znaczeniu zyskują duże przeszklenia, które pozwalają na zachowanie płynnego połączenia z otoczeniem domu – przyrodą, a dodatkowo optycznie powiększają przestrzeń. Są również źródłem naturalnego światła, które jest najkorzystniejsze dla wzroku człowieka.

Fot. CreatonFot. Creaton

Wokół dachu

Zwieńczeniem każdego budynku jest dach. Od jego konstrukcji zależy ostateczny odbiór wizualny obiektu. Dominującym trendem są współcześnie dachy czterospadowe kopertowe, które doskonale komponują się z niskim budownictwem. Mają nowoczesne wykończenie, często w postaci dachówek płaskich o uproszczonym, prostokątnym kształcie, utrzymanych w stonowanej kolorystyce – zazwyczaj w odcieniach głębokich szarości bądź czerni. Innowacyjnym, zupełnie niestandardowym rozwiązaniem, jest zaś pokrycie dachu i elewacji specjalnymi małoformatowymi płytkami z włóknocementu, co wygląda niezwykle oryginalnie. W zabudowie wiejskiej najczęściej wybierane są natomiast karpiówki. Sprawdzą się one również przy bardziej skomplikowanych konstrukcjach dachów, np. w domach stylizowanych na tradycyjne. Niektórzy planujący budowę zaczynają doceniać również walory dachu płaskiego, na którym z powodzeniem można urządzić przestrzeń rekreacyjną: zielony ogród czy basen, nawet w centrum wielkiego miasta. Taki zabieg architektoniczny pozwala wyeksponować kubistyczny kształt bryły.
REKLAMA:

Niezależnie od panujących trendów dom powinien być odzwierciedleniem charakteru właściciela. Tylko wówczas będzie on czuł się w nim jak u siebie. Sztuką jest zatem znaleźć kompromis między tym, co modne, a gustem i preferencjami mieszkańców.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Creaton Polska
#czytelnia #dachy #na dach #dachowka #Creaton #Pokrycia dachowe

Więcej tematów: