newsletter reklama projekty domów forum
czwartek 21 czerwca 2018
19.05.2017r...

Czyste powietrze na co dzień, czyli jak radzić sobie z alergenami i zanieczyszczeniami w domu?

Choć na zewnątrz nie sposób obronić się przed alergenami, to w mieszkaniu możemy stworzyć zdrowy mikroklimat. Skutecznym sposobem na walkę z alergenami są nowoczesne oczyszczacze powietrza.
Fot. CentroClima
Fot. CentroClima

Jak zadbać o jakość powietrza we własnych czterech kątach?

Jak oczyścić powietrze w domu?


Wentylacja grawitacyjna (naturalna), która występuje w większości naszych domów, w pełni zależy od warunków atmosferycznych i jakości powietrza na zewnątrz, przez co jest mało wydajna i nie zapewnia dobrego mikroklimatu we wnętrzu. Warto pamiętać, że powietrze w zamkniętych pomieszczeniach jest zawsze kilkukrotnie bardziej zanieczyszczone niż to, którym oddychamy na zewnątrz. Nic więc dziwnego, że w naszych mieszkaniach unoszą się różnego rodzaju bakterie, wirusy, grzyby, cząsteczki kurzu i oczywiście alergeny. Każdy z nich może wywołać alergię, której objawy są prawie zawsze takie same – wodnisty katar, duszności, wysypka, łzawienie oczu i gorsze samopoczucie. Wybawieniem dla alergików mogą okazać się domowe oczyszczacze powietrza, które pomogą złagodzić nieprzyjemne dolegliwości i poprawią jakość powietrza w domu.

Mechanizm „wyłapywania” zanieczyszczeń w pomieszczeniu przez oczyszczacze jest bardzo prosty. – Zanieczyszczone powietrze jest zasysane do środka, gdzie zostaje poddane oczyszczaniu za pomocą filtrów, by następnie wrócić do pomieszczenia już wolne od alergenów i innych pyłów. Oczyszczone powietrze jest bezzapachowe, ponieważ w trakcie filtracji wszystkie nieprzyjemne wonie zostają zneutralizowane. Wbudowany w środku jonizator uwalnia jony ujemne i dodatnie, eliminuje nieprzyjemne zapachy, kurz, dym i pyłki, zapewniając świeże i zdrowe powietrze w pomieszczeniu – wyjaśnia Dawid Kozyra, dyrektor firmy CentroClima, specjalizującej się w montażach klimatyzacji i wentylacji. Co ważne, urządzenia cały czas monitorują jakość powietrza i sygnalizują wysoki stopień zanieczyszczenia, samodzielnie rozpoczynając proces oczyszczania. Ich praca przebiega bezszelestnie, dlatego bez obaw możemy postawić je w sypialni czy dziecięcym pokoju na dzień i noc. Jedyne, co możemy odczuć, to subtelne ruchy powietrza, które zostaje wprawione w wir, aby skuteczniej i szybciej zasysać krążące w pomieszczeniu pyłki.
--
REKLAMA:
--
Fot. CentroClima
Fot. CentroClima

Na co zwrócić uwagę, wybierając oczyszczacz?

Na rynku znajdziemy szeroki wybór oczyszczaczy o różnych parametrach i funkcjach. Takie zróżnicowanie przekłada się na dosyć spore widełki cenowe – najtańsze oczyszczacze możemy nabyć już za 700 zł, podczas gdy za najdroższe trzeba zapłacić nawet ok. 10 tys. zł. Przy wyborze urządzenia koniecznie zwróćmy uwagę na obsługiwaną powierzchnię pomieszczenia i porównajmy ją z metrażem naszego domu lub pokoju. Warto też wziąć pod uwagę funkcje dodatkowe jak chociażby nawilżanie powietrza. Przy zakupie upewnijmy się, czy upatrzony model usunie z naszego otoczenia pyłki drzew i roślin. Niektóre oczyszczacze eliminują bowiem kurz i bakterie, a przez nieskomplikowany system filtrowania nie poradzą sobie już z alergenami. Kupując oczyszczacz, nie musimy natomiast martwić się o skomplikowany montaż czy duże koszty eksploatacji. – Oczyszczacze o niewielkich gabarytach to dobry wybór do domu, ponieważ są przenośne i znacznie tańsze niż np. instalacja klimatyzacji. Urządzenia tego typu ważą do kilkunastu kilogramów. Możemy więc bez trudu przestawiać je w inne miejsce w domu czy zabrać ze sobą na weekendowy wyjazd lub urlop. Warto też nadmienić, że stylowo prezentują się we wnętrzu. Są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych i designerskich – mówi Dawid Kozyra z firmy CentroClima. Podczas eksploatacji urządzeń, trzeba pamiętać o regularnej wymianie filtrów, którą zwykle przeprowadza się raz na kilka lat. Dlaczego jest to tak istotne? Zebrane pyłki, pleśnie, sierść, bakterie, alergeny i inne cząstki kumulują się właśnie w filtrach. Dokładne zalecenia zależą od konkretnego modelu oczyszczacza i najlepiej sprawdzić je w ulotce danego producenta.
[reklama[
Oczyszczacze pomogą zwłaszcza alergikom, astmatykom i osobom zmagającym się z atopowym zapaleniem skóry. Zalety tych urządzeń docenią również osoby chcące oczyścić powietrze, zwłaszcza zimą, gdy stężenie smogu przybiera na sile. Z ich pomocą urządzeń możemy stworzyć przyjazny mikroklimat we wnętrzu domu, a nawet biura.

źródło: CentroClima

Artykuły podobne:

d