Jak dobrać moc grzejników do pomieszczenia? Ekspert odpowiada

Podziel się:
Czym się kierować wybierając grzejniki? Jak obliczyć moc potrzebną do ogrzania pomieszczenia? O radę zapytaliśmy eksperta, Zbigniewa Kowalczyka, założyciela firmy Komex Grzejniki.

Zbigniew Kowalczyk, właściciel firmy, fot. Komex GrzejnikiZbigniew Kowalczyk, właściciel firmy, fot. Komex GrzejnikiDobór grzejnika zaczynamy od określenia, czy dom lub mieszkanie jest dobrze ocieplone. W starym budownictwie, które jest najczęściej źle ocieplone lub nie jest ocieplone wcale, przyjmujemy najwyższe wartości mocy grzejnika. Jeśli budynek jest nowy i wykonano go z materiałów o dobrych parametrach izolacyjnych, wartość mocy grzejnika może być niższa. Proszę pamiętać, że pomieszczenia w starym budownictwie mają wysokość 2,7-3 m, zdarzają się również wyższe. Ja skupię się na najbardziej rozpowszechnionej wysokości, czyli 2,4-2,5 m.

Dobierając grzejniki, musimy znać przeznaczenie pomieszczeń, w których mają być zamontowane. Moc grzejnika łazienkowego powinna być wyższa, ponieważ po kąpieli ma być nam ciepło. Proponuję przyjąć zakres mocy grzejnika od 90 do 130 W/ m2.

W pomieszczeniach całodziennych możemy przyjąć wartość między 80 do 100 W/ m2. Przy takich założeniach będziemy mogli w nich swobodnie przebywać bez konieczności zakładania ciepłego swetra. Inaczej przedstawia się sytuacja w sypialni. Tutaj – ze względu na zdrowy sen – proponuję, aby moc grzejnika była niższa. Jeśli przyjmiemy wartości pomiędzy 70 a 90 W/ m2, rano będziemy wypoczęci, a w nocy nie zmarzniemy.

Wyposażeni w podstawową wiedzę o budynku i pomieszczeniach, w których chcemy zamontować grzejniki, możemy zacząć właściwy dobór.

W pierwszej kolejności mierzymy wielkość pomieszczenia. Mnożąc szerokość przez długość, otrzymujemy liczbę metrów kwadratowych powierzchni do ogrzania. Biorąc pod uwagę rodzaj pomieszczeń, o których pisałem wcześniej, mnożymy tę  powierzchnię przez wartość W i otrzymujemy wynik wskazujący na zapotrzebowanie ciepła dla konkretnego pomieszczenia.

Kolejny krok to ustalenie źródła dostarczania ciepła. Czy będzie to ciepło systemowe z elektrociepłowni, czy własny piec centralnego ogrzewania? Przy cieple systemowym sprawa jest prosta. Każdy producent grzejników jest zobowiązany podać moc swojego wyrobu na opakowaniu lub w innym widocznym miejscu. Standardowo podaje się moc przy parametrach 75/65/20. Te liczby są oznaczeniem temperatur. 75 oznacza temperaturę  wody wpływającej do grzejnika, 65 – temperaturę wody na powrocie, czyli wypływającej z grzejnika, a 20 – temperaturę powietrza jaką powinniśmy osiągnąć w  pomieszczeniu.

Fot. Komex GrzejnikiFot. Komex Grzejniki
Jeśli korzystają Państwo z zasilania systemowego, a producent na opakowaniu grzejnika podał moc np. 850W przy parametrach 75/65/20, to taki grzejnik ogrzeje pomieszczenie wielkości 8,5 m2, utrzymując temperaturę  20°C.

Jeśli macie Państwo własne źródło ciepła, to sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ różne źródła podgrzewają czynnik grzewczy do różnych temperatur. Poniżej przedstawiam tabelkę z temperaturami, które uzyskają Państwo w zależności od źródła ciepła.

Fot. Komex GrzejnikiFot. Komex Grzejniki
Jak Państwo widzą, w zależności od źródła ciepła mamy różne parametry obliczeniowe. Jeżeli w danych grzejnika nie ma odpowiednich oznaczeń temperatur (np. 55/45/20), trzeba je wyliczyć. Pomoże w tym tabela przeliczeniowa, którą mogą Państwo znaleźć na stronie Komex. W tabeli są podane 3 podstawowe oznaczenia: T1 – temperatura wody wpływającej (zasilanie), T2 – temperatura wody wypływającej (powrót) oraz Ti – temperatura powietrza w pomieszczeniu. W tabeli, kiedy patrzymy po przekątnych T1-75, T2-65 i Ti-20, powinna być umieszczona liczba 1. To nasz odnośnik do obliczenia mocy.

Patrząc po odpowiednich przekątnych, odnajdujemy współczynnik przeliczeniowy. Mnożąc przez niego moc, jaka jest nam potrzebna do ogrzania pomieszczenia, wiemy jakie parametry grzewcze musi mieć grzejnik w pomieszczeniu. (Proszę pamiętać o większej lub mniejszej mocy w zależności od rodzaju pomieszczenia).

Dopiero teraz możemy zacząć się rozglądać za odpowiednim grzejnikiem. Po wybraniu konkretnego modelu sprawdzamy, czy jego gabaryty (które w dużej mierze są uzależnione od jego mocy) zmieszczą się w miejscu, w którym chcemy zamontować grzejnik. Jeśli tak – świetnie. Jeśli nie – mamy dwa wyjścia: zmienić na inny model lub znaleźć inną ścianę do montażu.
REKLAMA:

Wiedza dotycząca projektowania i montażu instalacji grzewczych jest rozległa i wymaga wielu lat nauki. Mam jednak nadzieję, że udało mi się w przystępny sposób przekazać Państwu informacje na temat właściwego doboru grzejników. Życzę Państwu pomyślnego doboru grzejników a w razie wątpliwości zapraszam do spotkania z naszymi specjalistami.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#grzejnik #do ogrzewanie #instalacje #poradnik #Grzejniki

Więcej tematów: