newsletter reklama projekty domów forum
sobota 21 września 2019
08.03.2017r...

Schody z kostki brukowej

Schody to bardzo ważny element architektury ogrodowej. Są niezbędne na działkach,na których występują różnice poziomów. Mają za zadanie nie tylko ułatwiać przemieszczania się, ale także stają się ozdobą i urozmaiceniem przestrzeni. Ważne jest to, aby były funkcjonalne i komponowały się z aranżacją i stylem całej posesji.
Fot. ABW Superbruk
Fot. ABW Superbruk

Schody w ogrodzie pełnią rozmaite funkcje. Niwelują naturalne nierówności terenu, mogą różnicować w zamyśle podzieloną przestrzeń (np. na część użytkową i rekreacyjną), ułatwiają zejście z podwyższonych ganków czy tarasów. Schody mogą mieć też wiele walorów estetycznych. Zmyślnie zaprojektowane i wkomponowane w przestrzeń często stają się jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych posesji.

Fot. ABW Superbruk
Fot. ABW Superbruk

Fot. ABW Superbruk
Fot. ABW Superbruk


Istotne jest, by były funkcjonalne i łatwe w użytkowaniu. Schody ogrodowe nie powinny być bardzo wysokie, a ilość stopni zbyt duża. Jeżeli ukształtowanie wymusza zastosowanie więcej niż 5 stopni,to powinny one zostać rozdzielone spocznikiem, który optycznie je spłaszczy i ułatwi chodzenie.

Fot. ABW Superbruk
Fot. ABW Superbruk

By schody były one ergonomiczne, ich konstrukcja musi odwoływać się do naturalnego rytmu chodu i długości kroku człowieka. Najwygodniejsze są te, zbudowane z nieparzystej liczny stopni. Określając rozmiar stopni pamiętajmy, aby suma wymiarów ich wysokości i dwu krotności szerokości oscylowała w granicach 61-65 cm. Da to gwarancję płynnego rytmu poruszania się po nich. Gdy chcemy na naszej posesji zastosować ułatwienia w komunikacji dla osób niepełnosprawnych, schody musimy zamienić na podjazdy w formie pochylni. Muszą być one jednak bardzo bezpieczne – odpowiednio szerokie,o łagodnym spadku, nie większym niż 6°.
--
REKLAMA:
--
Na wygląd i funkcjonalność schodów silnie wpływa materiał, z którego są wykonane. Należy wziąć pod uwagę właściwości użytkowe budulca oraz ofertę dostępnych elementów uzupełniających, ale także wygląd i dopasowania do innych fragmentów naszej posesji – okładzin nawierzchni, elewacji budynku, stolarki, dachu, ogrodzenia i roślinności.

źródło: ABW Superbruk

Artykuły podobne:

d