newsletter reklama projekty domów forum
piątek 22 lutego 2019
01.03.2017r...

Jakie grzejniki do instalacji niskotemperaturowych?

We współczesnym budownictwie coraz częściej stosowane są rozwiązania bazujące na odnawialnych, ekologicznych źródłach energii. Coraz powszechniej stosowane są kotły kondensacyjne czy pompy ciepła w połączeniu z dobrym ociepleniem obiektów.
Fot. Regulus
Fot. Regulus
Takie rozwiązanie zapewnia niższe koszty eksploatacji i dużą oszczędność energii cieplnej. Jednak sama pompa ciepła nie wystarczy, w nowoczesnej niskotemperaturowej instalacji należy zastosować odpowiednie grzejniki.

Powinny one emitować ciepło przez konwekcję (mogą być z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem) oraz charakteryzować się możliwie największą efektywną powierzchnią wymiany ciepła. Bardzo ważna jest również masa układu (masa grzejników wraz z wodą) – powinna być możliwie najmniejsza.
--
REKLAMA:
--
Powyższe kryteria spełniają grzejniki REGULUS®-system. Budową przypominają chłodnicę – ich konstrukcja opiera się na dwóch układach: miedzianym – wodnym oraz aluminiowym – oddawania ciepła. W miedzianej wężownicy płynie woda instalacyjna, a ciepło przekazywane jest do otoczenia poprzez aluminiowe emitery ciepła. Nagrzewanie pomieszczenia następuje w sposób mieszany przez konwekcję oraz przez intensywne szerokokątne promieniowanie cieplne z pofalowanej powierzchni. Grzejniki REGULUS®-system charakteryzują się bardzo dużą powierzchnią wymiany ciepła – ich powierzchnia kontaktu z ogrzewanym powietrzem jest większa o 50% od tej samej wielkości grzejników płytowych. Większa powierzchnia kontaktu oznacza sprawniejsze grzanie w niskich parametrach czynnika grzewczego. Drugą istotną cechą jest mała pojemność wodna, a co za tym idzie niska bezwładność cieplna.

Fot. Regulus
Fot. Regulus

Zalety tak skonstruowanych grzejników można docenić w okresach przejściowych, kiedy konieczne jest szybkie podniesienie lub obniżenie temperatury. W instalacjach niskotemperaturowych nie sprawdzi się układ grzewczy o dużej masie całkowitej (dużej bezwładności cieplnej), którego funkcjonowanie wiąże się z częstym przegrzewaniem lub niedogrzaniem wnętrza. Szybkie zatrzymanie grzania jest nie tylko istotne dla kosztów ogrzewania lecz także kluczowe dla komfortu cieplnego. Przy szybkim wzroście nasłonecznienia w okresach przejściowych czy też przy pojawieniu się zysków ciepła (duże przeszklenia), odpowiednio sterowana instalacja z regulusami szybko przestaje grzać i równie szybko ponownie podejmuje pracę. Takie ogrzewanie można szybko uruchomić i równie szybko zatrzymać, ponieważ bezwładność systemu jest minimalna. Kiedy koszty uruchomienia ogrzewania na kilkanaście, kilkadziesiąt minut w celu korekty temperatury są bardzo niskie ogrzewanie może praktycznie służyć przez cały rok.

Fot. Regulus
Fot. Regulus

W ofercie REGULUS®-system dostępne są również wersje grzejników szczególnie polecane do układów niskotemperaturowych – linia produktów z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem (grzejniki ścienne i grzejniki kanałowe). Wentylator zwiększa schłodzenie czynnika grzewczego w grzejniku, przez co zwiększa oddawaną przez grzejnik ilość ciepła do pomieszczenia – można zatem uzyskać większą moc bez zmiany rozmiarów grzejnika. Grzejniki ścienne z wentylatorem (E-VENT) budową przypomina inne grzejniki ścienne REGULUS®-system – z tą różnicą, że w dolnej części pakietu lamelek aluminiowych jest wycięcie, a w nim magnesy umożliwiające łatwe wpięcie i wypięcie wentylatora. Wentylator nie tylko zwiększa moc grzejnika, ale też gwarantuje możliwość sterowania dynamiką grzania.

Fot. Regulus
Fot. Regulus
Grzejnik ścienny E-VENT może pracować w instalacji również po wyłączeniu lub zdemontowaniu wentylatora, zachowuje się wtedy jak standardowy grzejnik wodny. Dzięki łatwemu montażowi i demontażowi wentylatora, grzejnik E-VENT świetnie sprawdzi się w instalacji wyposażonej w standardowy kocioł c.o. pracujący na wyższych parametrach, który w przyszłości będzie zastąpiony niskotemperaturowym źródłem ciepła (kocioł kondensacyjny, pompa c.o.). W pierwszym etapie grzejnik będzie pracować bez wentylatora, a następnie po zmianie źródła ciepła na niskotemperaturowe już z wentylatorem.
W instalacjach niskotemperaturowych świetnie zdaje egzamin także inny grzejnik REGULUS®-system o nazwie DUBEL, będący alternatywą dla stalowych grzejników trzypłytowych. Dubel zbudowany jest z dwóch grzejników SOLLARIUS – grubość 18 cm (w ofercie rzadkie rozwiązanie na rynku: grzejnik o wysokości zaledwie 12 cm – do montażu w posadzkach jako stojący). To grzejnik który wbrew obiegowym opiniom, przy stosunkowo dużej mocy, nie osiąga gigantycznych rozmiarów. Rozwiązanie to nie tylko doskonale sprawdza się w instalacjach z pompami ciepła, ale też pozwala ograniczyć wielkość zastosowanych grzejników ściennych (DUBEL często stosowany jest w pomieszczeniach o dużym zapotrzebowaniu na ciepło).

źródło: REGULUS®-system

Artykuły podobne:

d