Gwarancja na urządzenia grzewcze – o czym należy pamiętać?

Podziel się:
Kupując nowe urządzenie grzewcze – kocioł gazowy, pompę ciepła czy system solarny – można liczyć na kilkuletnią gwarancję udzielaną przez producenta. Aby w razie niespodziewanej awarii móc z niej skorzystać, należy jednak przestrzegać kilku ważnych zasad określonych w Warunkach Gwarancji konkretnego urządzenia.

Fot. De DietrichFot. De Dietrich

Zakup u autoryzowanego partnera

Najczęściej, aby uzyskać gwarancję producenta na nowy kocioł gazowy czy pompę ciepła, należy dokonać zakupu w autoryzowanym punkcie sprzedaży, u autoryzowanego partnera handlowego lub autoryzowanego instalatora. Wtedy również zyskuje się pewność, że system został dobrze dobrany do lokalu, w którym ma być zainstalowany. Ważne, aby nie kupować urządzeń z niesprawdzonego źródła, np. w internecie. Cena nie zawsze jest niższa niż u instalatora, a kupujący nie ma pewności, że sprzedawca dysponuje odpowiednimi kompetencjami w zakresie doboru tego typu produktów.

Instalacja i pierwsze uruchomienie

Również instalacja i pierwsze uruchomienie powinny zostać wykonane przez autoryzowaną firmę instalacyjną lub firmę serwisową. Dlaczego to takie ważne? Choć nowoczesne urządzenia są coraz wygodniejsze w montażu, to nie wystarczy powiesić kocioł na ścianie i go włączyć. Pierwsze uruchomienie to kontrola podłączenia, regulacja wszystkich ustawień, sprawdzenie poprawności działania, zabezpieczeń oraz, co równie istotne z punktu widzenia użytkownika, przekazanie niezbędnych wskazówek dotyczących codziennej eksploatacji.
REKLAMA:

Przeglądy gwarancyjne i serwis

W okresie gwarancji użytkownik jest zobowiązany do wykonywania regularnych, corocznych przeglądów. Powinna je robić autoryzowana firma serwisowa. Warto je przeprowadzać również z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa i sprawniejszej pracy systemu. Usterki, nie zawsze widoczne na pierwszy rzut oka, przyczyniają się do zmniejszenia wydajności urządzenia. Regularne przeglądy i konserwacja pozwalają wykryć drobną awarię niedługo po tym, kiedy się pojawi, a wówczas naprawa będzie o wiele tańsza niż w momencie, kiedy wada stanie się poważna.

W przypadku awarii wszelkie naprawy powinny być wykonywane przez autoryzowany serwis. Tylko wówczas ich koszty poniesie producent. To również pewność, że zostaną użyte oryginalne i trwałe części zamiennie.

Fot. De DietrichFot. De Dietrich

Podstawowy okres gwarancji

Okres gwarancji jest uzależniony od producenta, typu urządzenia i rodzaju części. Najczęściej są to dwa lata, a na części szybko zużywające się 6 miesięcy. Jednak producent może ten okres dowolnie wydłużyć.

Przedłużona gwarancja

Gdy okres podstawowej gwarancji jest dla klienta niewystarczający zwykle ma on szansę wykupienia dodatkowej, przedłużonej gwarancji na niektóre typy urządzeń. Pozwala ona wydłużyć okres bezpiecznego i komfortowego użytkowania produktów, a po upływie okresu podstawowej gwarancji urządzenia zapewnia dalszą opiekę nad właściwym jego funkcjonowaniem ze strony Producenta. W ramach umowy, w przypadku awarii nie z winy użytkownika, Producent zapewnia diagnostykę urządzenia, usunięcie usterek, wymianę określonych części zamiennych i przywrócenie urządzenia do pracy.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: De Dietrich
#instalacje #kotly #pompa_ciepla #solar #de_dietrich #poradnik #Instalacje - pozostałe

Więcej tematów: