newsletter reklama projekty domów forum
czwartek 21 czerwca 2018
15.02.2017r...

ABB patronuje młodym architektom

„Dom w kosmosie” został najlepiej ocenionym i zwycięskim projektem w Konkursie dla Młodych Architektów miesięcznika Builder. ABB była partnerem tego konkursu, wspierając jego uczestników w najlepszym wykorzystaniu systemu automatyki budynku ABB-free@home. Zainteresowanie konkursem było ogromne, a do zakończonej właśnie edycji zgłosiło się 1400 osób.
 fot. ABB
fot. ABB
Konkurs dla Młodych Architektów jest realizowany w ramach projektu „Promujemy Polską Architekturę”. Wspiera on studentów wydziałów architektury oraz młodych architektów w ich twórczym, zawodowym rozwoju. Wyłania autorów najlepszych prac, cechujących się pomysłowością, otwartością, wysoką jakością projektowanej architektury, dbałością o detale oraz poprawnością zastosowanych rozwiązań materiałowych i technologicznych. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich. Firmy z różnych branż stają się partnerami, dostarczając uczestnikom merytoryczną wiedzę na temat materiałów, produktów i systemów, które można wykorzystać we współczesnej architekturze. Produkty te – zgodnie z regulaminem konkursu – muszą później znaleźć się w projektach.

 fot. ABB
fot. ABB
– Chcieliśmy dotrzeć do jak największej grupy dość specyficznych odbiorców, młodych ludzi wchodzących na rynek pracy – mówi Jarosław Grabowski, odpowiedzialny w ABB za osprzęt elektroinstalacyjny oraz automatykę budynków. – Zależało nam przede wszystkim na tym, by pokazać uczestnikom konkursu, że ABB to nie tylko koncern energetyczny, ale także producent designerskiego osprzętu i systemów automatyki budynku, co dla ich pracy ma duże znaczenie. Z naszym systemem ABB-free@home doskonale więc wpisaliśmy się w zasady konkursu.
--
REKLAMA:
--
 fot. ABB
fot. ABB
Z roku na rok konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Do zakończonej edycji zgłosiło się ponad 1400 osób. Prace można było składać w trzech kategoriach. Ostatecznie do oceny wpłynęło 129 projektów, wśród których było 45 prac zespołowych. Pierwszy konkursowy temat – „Dom własny architekta” – cieszył się największym powodzeniem i zgromadził aż 63 prace. Na drugi temat – „Wypełnij lukę funkcją kultury” – wpłynęło 48 prac. Natomiast na trzeci, jak się okazało najbardziej wymagający, bo projekt musiał dotyczyć istniejącej w Krakowie działki – „Współczesne miejsce pracy” – uczestnicy przygotowali 18 prac. Najwięcej prac nadesłali studenci Politechniki Poznańskiej. Na drugim miejscu uplasowali się studenci z Politechniki Warszawskiej, a na trzecim z Politechniki Krakowskiej.

Prace oceniane były przez Kapitułę, którą tworzą najwybitniejsi polscy architekci oraz przedstawiciele firm branży budowlanej i pokrewnych, które dzięki zaangażowaniu w konkurs uzyskały tytuł Mecenasa Polskiej Architektury.

 fot. ABB
fot. ABB
– Dyskusja Kapituły na temat poszczególnych projektów była zawzięta. Wynikało to między innymi z odmiennego podejścia architektów i przedstawicieli biznesu. Architekci, którzy stanowili większość, poszukiwali kreatywności i niebanalnego spojrzenia na rzeczywistość, natomiast przedstawiciele biznesu - najlepszego i niekonwencjonalnego wykorzystania nowoczesnych technologii – opowiada Magdalena Malewska, dyrektor sprzedaży i marketingu Dywizji Produktów i Systemów Elektryfikacji ABB w Polsce, członek Kapituły. – Ostatecznie, w kategorii „Dom własny architekta” wygrał projekt, który jest zupełną abstrakcją, dzisiaj praktycznie nie do zrealizowania – dom w kosmosie. Natomiast pod względem podejścia, zastosowanych materiałów, kreatywności, zaproponowanych rozwiązań i wreszcie uzasadnienia, jakim posłużyła się autorka, był bezkonkurencyjny.

 fot. ABB
fot. ABB
Pod koniec stycznia br., podczas uroczystej Gali Builder Awards uhonorowano wszystkich laureatów konkursu, a nazwiska zwycięzców i nagrodzone projekty można znaleźć na stronie http://buildercorp.pl.

źródło: ABB

Inne artykuły firmy:

Najnowsze wieści z branży
Wideo
d