newsletter reklama projekty domów forum
niedziela 16 czerwca 2019
14.02.2017r...

Bezpieczne schody. Antypoślizgowe i widoczne

Eleganckie i bezpieczne. Schody mogą mieć wszystkie te cechy dzięki stylowym antypoślizgowym wkładkom, fluorescencyjnym pasom i innym rozwiązaniom firmy PROBET-DASAG zapewniającym odpowiednią widoczność i bezpieczeństwo w miejscach publicznych.
Fot. DASAG
Fot. DASAG

Wkładki antypoślizgowe

Jednym z najlepszych rozwiązań dostępnych na polskim rynku są gumowe wkładki antypoślizgowe zatopione w stopniach schodów. Firma PROBET-DASAG produkująca m. in. schody z betonu szlachetnego proponuje innowacyjne na skalę kraju rozwiązanie zapewniające bezpieczne użytkowanie schodów w miejscach publicznych takich jak dworce, stacje metra, urzędy, czy galerie handlowe.
Fot. DASAG
Fot. DASAG
– Wkładki są umieszczane w specjalnych wyżłobieniach, które powstają w schodach jeszcze na etapie produkcji przed ostatecznym szlifowaniem betonu. To gumowe paski wystające zaledwie kilka milimetrów nad poziom stopnia. Są dostępne w różnych kolorach – od szarości, przez czerwień po odcienie brązów i czerń – mówi Andrzej Chłopek, ekspert firmy PROBET-DASAG i dodaje: - Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość wymiany gumowych wkładek. Choć są bardzo wytrzymałe, to taka potrzeba może się pojawić po kilku, lub kilkunastu latach.

Kontrast dla niedowidzących

Oprócz gumowych wkładek PROBET-DASAG oferuje narożne nakładki PVC. Również pełnią funkcję antypoślizgową, ale dodatkowo mają kontrastujący do schodów kolor, dzięki czemu ułatwią widoczność osobom z wadą wzroku.
--
REKLAMA:
--
Fot. DASAG
Fot. DASAG
Funkcję kontrastową można uzyskać także przez zastosowanie na krawędzi stopnia innego koloru betonu. – Takie rozwiązanie, które pomaga poruszać się po dworcach i stacjach osobom niedowidzącym jest wymagane przez polskie prawo – zauważa Andrzej Chłopek. - Krawędzie stopni schodów w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej powinny wyróżniać się kolorem kontrastującym z kolorem posadzki.

Fot. DASAG
Fot. DASAG

Antypoślizgowa obróbka betonu

Innym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa na schodach firmy PROBET-DASAG jest uszorstkowienie 4-centymetrowych pasów przy krawędzi stopni. – Po ostatecznym oszlifowaniu betonu nakłada się na stopień specjalną nakładkę z wyciętym pasem. Nieosłoniętą część stopnia poddaje się obróbce kulą stalową, dzięki czemu na gotowym produkcie pozostają dyskretne antypoślizgowe szorstkie pasy – tłumaczy ekspert marki DASAG.

Fot. DASAG
Fot. DASAG

Fluorescencyjna droga ewakuacyjna

Kolejnym rozwiązaniem PROBET-DASAG dedykowanym obiektom użyteczności publicznej jest wkładka fotoluminescencyjna, którą można umieścić wzdłuż krawędzi schodów, lub po ich linii bocznej z lewej, lub prawej strony. Zadaniem wkładki jest wyznaczenie ścieżki ewakuacyjnej w razie awarii wywołującej brak prądu. – Wkładki są zatopione w betonie szlachetnym i mają wieloletnią trwałość – mówi Andrzej Chłopek z firmy PROBET-DASAG. – Istnieje też możliwość pozostawienia w betonowych schodach komór na oświetlenie ledowe, lub halogenowe.

Fot. PROBET-DASAG

źródło: PROBET-DASAG

Artykuły podobne:

d