Kominki ekologiczne

Podziel się:
Wszelkie produkty i przedmioty ekologiczne kojarzą nam się przede wszystkim z faktem, że są one przyjazne dla środowiska. Ale co to właściwie znaczy?

Fot. KamiFot. KamiW przypadku kominków – najważniejsze jest to, co jest efektem spalania, a co za tym idzie: czym w nim palimy. Paliwo ekologiczne to takie, które nie zanieczyszcza środowiska, a jego wykorzystane pokłady odnawiają się w dość krótkim czasie (są to tzw. odnawialne źródła energii). Ważnym jest również fakt, z jakich materiałów owe kominki są zbudowane – dobrze, by były one surowcami wtórnymi, które można poddać procesowi recyclingu. Wskazane jest również, by ich trwałość była wieloletnia.

Krótko mówiąc kominki ekologiczne to kominki na biopaliwo. Paliwa biologiczne (biopaliwa) to: biomasa, drewno pod różnymi postaciami, słoma, biogaz i bioetanol. Jako, że chodzi nam o kominki ekologiczne, które mają służyć głównie dekoracji i wytworzeniu ciepłego, przyjaznego klimatu – rozpiszemy się tu nieco o tradycyjnych kominkach opalanych drewnem i o najnowszym wynalazku ostatnich lat, jakim są biokominki.
REKLAMA:

Kominki ekologiczne opalane drewnem – znane chyba wszystkim i bardzo lubiane. Któż z rozrzewnieniem nie wspomina słotnych, jesiennych czy mroźnych, zimowych dni spędzonych właśnie przy kominku? Ta atmosfera, magia ognia, a nawet pewien mistycyzm z nim związany…

Fot. KamiFot. KamiChciałoby się tak móc tak relaksować we własnym domu. Czemu nie? O ile w domu (takim z przysłowiowym ogródkiem) – marzenie takie można spełnić praktycznie bez przeszkód, o tyle w mieszkaniu w bloku już niestety nie. A jeśli nawet – trzeba spełnić mnóstwo warunków i po takim boju tradycyjnego kominka się właściwie odechciewa. Zresztą – wwozić drewno na opał windą, albo wnosić po schodach? No i co zrobić z popiołem? O obwarowaniach dotyczących komina już nie wspominając. Ponadto, choć kojarzą nam się one z ekologią niejako „z automatu” – tak do końca ekologiczne nie są…

Pamiętajmy, że tak jak ważne jest pochodzenie paliwa (odnawialne źródło energii), tak samo ważne, a może nawet i ważniejsze jest to – co podczas spalania to paliwo środowisku oddaje. A spalanie drewna w kominku z otwartym paleniskiem może emitować niemalże tyle samo szkodliwych substancji, co węgiel. Dlatego istotne jest umiejętne palenie w kominku.

Jak zatem być eko, kiedy nie z potrzeby ogrzania się, a wyłącznie dla przyjemności chcemy cieszyć się żywym ogniem nie tylko w domu, ale też w mieszkaniu, w ogrodzie czy w restauracji? Z pomocą przychodzą inne kominki ekologiczne, a mianowicie biokominki (bio-kominki).
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Kami
#czytelnia #instalacje #kominek #kami #Kominki

Więcej tematów: