Plusy podziału domu na strefy

Podziel się:
Nadanie charakteru poszczególnym pomieszczeniom w domu jest czymś zupełnie naturalnym, dziejącym się często automatycznie. Jednak z upływem czasu przypadkowość nacechowania poszczególnych miejsc może być uciążliwa i kłopotliwa. Dlatego lepiej przemyśleć podział domu na strefy – dzienną i nocą, co pozwoli na lepsze zaplanowanie przestrzeni.

Przykład przestrzeni strefy dziennej – projekt domu BW-17. Źródło: Extradom.plPrzykład przestrzeni strefy dziennej – projekt domu BW-17. Źródło: Extradom.pl
Wnętrze domu musi być funkcjonalne, wygodne, ustawne. Dobre zarządzanie przestrzenią realnie wpływa na komfort życia wszystkich mieszkańców. Jakie są zatem podstawowe plusy podziału domu na dwie strefy – dzienną i nocną?

Strefa dzienna w domu

Otwarta przestrzeń, zachęcająca domowników do wspólnego spędzenia czasu, jest cechą charakterystyczną strefy dziennej. Tworzy je salon – najczęściej największe pomieszczenie w domu – z wydzieloną kuchnią lub sąsiadujący z osobnym pomieszczeniem, w którym znajduje się część gastronomiczna. W salonie może znajdować się jadalnia, miejsce do zabaw dla dzieci, zestaw wypoczynkowy z kinem domowym, kącik dla czworonoga. Strefa dzienna to także łazienka i toaleta. Ta część domu posiada zwykle wyjście na ogród lub taras, łącząc w ten sposób przestrzeń domową z zielonym otoczeniem domu.
REKLAMA:

Przykład przestrzeni strefy nocnej – projekt domu BW-52. Źródło: Extradom.plPrzykład przestrzeni strefy nocnej – projekt domu BW-52. Źródło: Extradom.pl
Obszar strefy dziennej jest w kontekście całego domu bardzo istotny. Często zajmuje ponad połowę powierzchni całej nieruchomości, jest w nim dużo przestrzeni nieprzedzielonej ścianami. To miejsce, w którym rodzina spędza czas do późna, w którym spożywane są wspólne posiłki. Tu także przyjmowani są goście – strefa dzienna jest swego rodzaju wizytówką całego domu – tłumaczy architekt Judyta Rybka, ekspert firmy Extradom.

Odpoczynek w strefie nocnej

Zupełnie inną rolę odgrywa w domu strefa nocna. Przestrzeń ta służy wyciszeniu, jej otoczenie dostosowane jest do potrzeb każdego mieszkańca. To najczęściej sypialnia i pokoje domowników, a także gabinety, w których możliwe jest skupienie się na pracy. – W strefie nocnej ważny jest spokój i ograniczenie bodźców. Tutaj spędzamy wieczory i noce, a także skupiamy się na zadaniach związanych z życiem zawodowym. To miejsce, w którym swobodnie możemy się skupić i odosobnić. Wnętrza urządzone są zazwyczaj w spokojnych, stonowanych kolorach – mówi ekspert Extradom.pl.

Określenie obszarów mianem strefy dziennej i nocnej sprzyja zachowaniu harmonii w całym domu. Spełniają one odpowiednie funkcje, ich charakter w pełni odzwierciedla zadaniowość – w strefie dziennej może być głośno, są tam dziecięce zabawki, domownicy prowadzą wspólne rozmowy. Dzięki wskazaniu strefy nocnej, każdy mieszkaniec możne znaleźć chwilę na wyciszenie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Extradom.pl
#czytelnia #projekty #wnetrza #Wnętrza, wystrój, architektura - tematy pozostałe

Więcej tematów: