Jaki wybrać dom z poddaszem czy parterowy?

Podziel się:
To, jaki projekt domu wybierzemy, zależne jest nie tylko od naszych preferencji. Istotne są także kwestie formalne, którym inwestor musi się podporządkować. Jeśli nie ma przeciwskazań do budowy domu wyższego niż parterowy, trzeba po prostu zdefiniować swoje potrzeby i oczekiwania. Jak pokazują dane, wybór pada najczęściej na dom parterowy z poddaszem.

 Projekt domu Dostępny 4A, Fot. Extradom.pl Projekt domu Dostępny 4A, Fot. Extradom.pl
Według danych firmy Extradom, aż 55,64%* osób, które w minionym roku zakupiły projekt domu, wybrało parterowy z poddaszem. Skąd taka popularność? – Powodów można wymienić przynajmniej kilka – optymalne zagospodarowanie przestrzeni (nawet na stosunkowo niedużej działce możemy postawić nieruchomość o dużej powierzchni), możliwość atrakcyjnej aranżacji poddasza np. na cichą sypialnię czy gabinet, a także aspekt wizualny – dom parterowy z poddaszem ładnie się prezentuje – komentuje Agnieszka Łozińska, Project Manager w firmie Extradom.

Domy parterowe

Drugim pod względem popularności wyboru typem projektu domu są domy parterowe. Na taki budynek w 2016 roku zdecydowało się 41,07% klientów Extradomu. W takim projekcie wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, a tego typu nieruchomości są wygodne dla osób niepełnosprawnych, chorych lub starszych przez optymalny układ pokoi, łazienki i kuchni. Dodatkowo dochodzi kwestia oszczędności – inwestor nie poniesie kosztów związanych ze schodami.
REKLAMA:

Domy z pełnym piętrem

3,16% zakupionych projektów to domy z pełnym piętrem. Wybierane najczęściej przez większe rodziny, które potrzebują dodatkowej przestrzeni. Gotowe projekty domów z piętrem są także dobrym rozwiązaniem dla działek o mniejszej przestrzeni, ponieważ wzniesione dodatkowe piętro pozwala na odpowiednie zaplanowanie wszystkich potrzebnych pomieszczeń.

Domy wielokondygnacyjne i z pełnym piętrem i poddaszem

W minionym roku dwa typy projektów domów były wybierane bardzo rzadko. Domy wielokondygnacyjne (0,04%) i z pełnym piętrem i poddaszem (0,09%) nie były popularne z uwagi na brak potrzeby budowy wielu pomieszczeń – obecnie odchodzi się od formy mieszkaniowej, w której piętra dedykowane są kilku rodzinom (np. dwóm pokoleniom). Każda kondygnacja domu generuje dodatkowe koszty, z których inwestorzy rezygnują.

*Analiza objęła 9400 wyborów osób, które w minionym roku zakupiły projekt domu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Extradom.pl
#czytelnia #projekty #dom #wnetrza #Wnętrza, wystrój, architektura - tematy pozostałe

Więcej tematów: