Parter czy piętro?

Podziel się:
Zarówno mieszkania usytuowane na parterze czy wyższym piętrze mają swoje plusy i minusy. Lokale znajdujące się na niższych piętrach mogą być tańsze nawet o 10 - 15% ceny. Skąd taka zależność? Co więc przemawia za zakupem lokalu na parterze i na wyższym piętrze?

Mieszkanie na piętrze czy na parterze? Dylemat, przed którym stoją wszyscy zainteresowani zakupem nieruchomości, zdaje się być trudną decyzją dla kupujących. - „Wśród klientów mamy zagorzałych zwolenników mieszkań na parterze, ale i ich zdecydowanych przeciwników. Preferencje mieszkaniowe podyktowane są indywidualnymi upodobaniami oraz warunkami, jakie oferuje niska czy wysoka kondygnacja. Każde z pięter ma swoje wady i zalety, klienci muszą zatem indywidualnie przekalkulować swoje potrzeby, by wybrać mieszkanie, które sprosta ich wymaganiom” - mówi Jakub Orski, specjalista ds. sprzedaży firmy WPBM „Mój Dom” S.A.

Wady i zalety mieszkania na parterze

Zdecydowaną zaletą mieszkań na niższej kondygnacji jest przynależny do nich ogród, na który do niedawna mogli sobie pozwolić tylko nieliczni mieszkańcy miasta, Ci posiadający domy. Współcześnie trendy budownictwa mieszkaniowego zmierzają w kierunku zielonych tarasów, inwestycji kameralnych, które oferują swoim przyszłym mieszkańcom dużo zieleni, przestronne tarasy i wiele miejsc do spędzania wolnego czasu z sąsiadami i do zabawy z dziećmi. Decydując się na zakup mieszkania na parterze, możemy posiadać swój własny kawałek zieleni, często w niższej cenie niż pozostałe lokale na wyższych kondygnacjach. Koszt zakupu tych mieszkań jest średnio o 10 -15% niższy. Powodem jest mniejsze zainteresowanie klientów rynku nieruchomości tą częścią kompleksu mieszkaniowego i pewne niedogodności z nią związane. Zdarza się jednak, że mieszkania na parterze okazują się droższe od tych położonych na piętrach. Dzieje się tak w wypadku inwestycji bardziej prestiżowych. Nowoczesne inwestycje i kameralna zabudowa przewidują w lokalach na parterze ogródki, wówczas taka oferta jest zdecydowanie kosztowniejsza od apartamentów na wyższych kondygnacjach.
REKLAMA:

Mieszkanie na parterze będzie komfortowym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi. Częste transportowanie wózka na wyższe kondygnacje może być bardzo uciążliwe i niebezpieczne. To, również dobra decyzja dla osób starszych, które nie muszą wchodzić po schodach i obawiać się upadku. Parter bywa też doceniany przy remontach, kiedy to nie trzeba dźwigać ciężkich mebli.

Wspomniane wcześniej niższe ceny mieszkań spowodowane są możliwymi niedogodnościami niższych kondygnacji budynku mieszkaniowego. Często kupujący podają za powód gorszą akustykę mieszkania - większy hałas z zewnątrz, brak atrakcyjnych widoków za oknem i prywatności. Okna na parterze odsłaniają całe wnętrze lokalu - zwłaszcza po zmroku, dlatego ich mieszkańcy muszą inwestować w rolety lub zasłony. Ważnym argumentem będzie nieuwaga lokatorów z wyższych pięter, którym zdarza się upuszczać na posesję sąsiada z parteru różne rzeczy, np. butelki czy zabawki. Innym minusem mogą być kurierzy, listonosze czy akwizytorzy, którzy zawsze zaczynają obdzwaniać mieszkańców najniższych pięter z prośbą o otworzenie drzwi czy przyjęcie paczki sąsiada z góry. Dodatkowo mieszkania te są bardziej narażone na włamania i kradzieże ze względu na większą dostępność do lokalu.

Dla kogo jaki wybór? W tym wypadku nie można zaprezentować konkretnego modelu klienta, który najczęściej wybiera mieszkanie na parterze czy piętrze, to bardzo indywidualne wybory klientów. Często klienci, którzy byli zainteresowani zakupem mieszkania na parterze, ostatecznie kupują mieszkanie na piętrze, bo układ lub cena mieszkania bardziej im odpowiadały. Na pewno możemy powiedzieć tu o wygodzie parteru, która odpowiadać będzie młodym rodzicom czy osobom w podeszłym wieku. Mieszkania na wyższych piętrach wiążą się z podobną liczbą plusów i minusów, co mieszkania na parterze. Każdy kupujący sam wartościuje swoje potrzeby, w wyniku czego podejmuje decyzję najlepszą dla siebie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: WPBM „Mój Dom” S.A.
#czytelnia #prawo #nieruchomości

Więcej tematów: