newsletter reklama projekty domów forum
niedziela 16 czerwca 2019
15.11.2016r...

System kominków wentylacyjnych

Prawidłowo wykonana wentylacja budynku gwarantuje właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, odprowadza nadmiar wilgoci, poprawia mikroklimat we wnętrzu, zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów, czyli odpowiada za bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców, a także ma znaczący wpływ na stan techniczny budynku.
Fot. Creaton
Fot. Creaton
Fot. Creaton
Fot. Creaton

Istotnym elementem systemu wentylacyjnego są kominki wentylacyjne i odpowietrzające, które oprócz swoich podstawowych funkcji powinny także gwarantować szczelność pokrycia dachowego.

Fot. Creaton
Fot. Creaton
Fot. Creaton
Fot. Creaton

Kominki wentylacyjne są integralną częścią systemu wentylacyjnego pomieszczeń. Mogą być wykorzystywane jako zakończenie instalacji wentylacyjnej łazienki, garażu czy kuchni, na przykład podłączenia okapu. Ich średnica powinna być większa niż 100 mm – w żadnym wypadku nie wolno ich mylić z kominkami odpowietrzającymi o średnicy 100 mm, które służą do usuwania gazów kanalizacyjnych oraz wyrównywania ciśnienia w instalacji i zgodnie z normą nie mogą pełnić tej funkcji.

Fot. Creaton
Fot. Creaton
Fot. Creaton
Fot. Creaton

W skład kompleksowego systemu dachowego wchodzą kominki ceramiczne – odpowietrzające, które umożliwiają usuwanie gazów kanałowych oraz wyrównanie ciśnienia w rurach kanalizacyjnych i wentylacyjne, wykorzystywane jako zakończenie instalacji wentylacyjnej łazienki czy kuchni, odpowiedzialne za wentylowanie pomieszczeń. Różne rozmiary – od DN 100 do DN 200 i kształty oraz unikalna konstrukcja gwarantują maksymalną sprawność i efektywność urządzeń. Podstawą kominków jest dachówka przelotowa w kształcie i kolorze identycznym z ceramiczną dachówką podstawową danej kolekcji, dzięki czemu dach zachowuje harmonijną kompozycję o jednolitej barwie i linii wzorniczej. Kolejne elementy budowy kominka to: ceramiczna rura wywiewna o średnicach od 100 do 200 mm, łącznik poddachowy (adapter), elastyczne podłączenie węża oraz górna część kominka, czyli pokrywa.

Fot. Creaton
Fot. Creaton
Fot. Creaton
Fot. Creaton

Doskonałą szczelność i ochronę przed przenikaniem wilgoci do warstwy termoizolacyjnej zapewnia praktyczny poddachowy adapter, który łączy kominek z rurą odpowietrzającą. Adapter jest przykręcany do otworu i osadzony uszczelką – nie wymaga klejenia.

Fot. Creaton
Fot. Creaton
Fot. Creaton
Fot. Creaton

Tuleja gumowa podłączona do górnego pierścienia uszczelniającego umożliwia niezawodne wodoszczelne połączenie, wyprowadzając osadzające się skropliny na zewnątrz folii dachowej. Ponadto układ złącza jest odpowiedni dla wszystkich przelotów dachowych do średnicy około 200 mm.
--
REKLAMA:
--

źródło: Creaton

Artykuły podobne:

d