newsletter reklama projekty domów forum
poniedziałek 17 czerwca 2019
06.10.2016r...

Na czym polega prawidłowa wentylacja dachu skośnego?

Wentylacja dachów polega na zbudowaniu we wnętrzu dachu przestrzeni, w których następuje swobodny i sprawny przepływ powietrza. Pewny i trwały dach to przede wszystkim dach suchy.
Jednak żeby zapewnić jego wyjątkowe bezpieczeństwo nie wystarczy sama hydroizolacja. Prawidłowe odprowadzanie nadmiernych ilości wilgoci i pary wodnej na zewnątrz, a tym samym zapobieganie nawet najmniejszym miejscowym zawilgoceniom, jest możliwe tylko dzięki prawidłowej wentylacji całej przestrzeni dachowej. Na dachu skośnym, ocieplonym, z poddaszem użytkowym najczęściej stosowane są następujące rozwiązania:

Schemat prawidłowej wentylacji dachu skośnego, Fot. Tytan
Schemat prawidłowej wentylacji dachu skośnego, Fot. Tytan

1. Wentylacja dachu jest podwójna, tj. poniżej deskowania, jak i powyżej wstępnego krycia. Wstępne krycie i deskowanie powinny być otwarte w obszarze kalenicy, aby zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza pod deskowaniem, a przez to prawidłowe odprowadzenie wilgoci z obszaru termoizolacji na zewnątrz. Pomiędzy deskowaniem a termoizolacją istnieje wymóg stworzenia szczeliny wentylacyjnej.
--
REKLAMA:
--
2. Wentylacja dachu również jest podwójna, tj. poniżej wstępnego krycia, jak i powyżej niego. Wstępne krycie powinno być otwarte w obszarze kalenicy, aby zapewnić cyrkulację powyżej termoizolacji, a przez to prawidłowe odprowadzenie wilgoci z jej obszaru na zewnątrz. Pomiędzy folią a termoizolacją istnieje wymóg stworzenia szczeliny wentylacyjnej.

3. Wentylacja dachu jest pojedyncza. Niski opór dyfuzyjny membrany dachowej powoduje swobodne odprowadzenie wilgoci przez wstępne krycie na zewnątrz. Wstępne krycie w obszarze kalenicy nie musi być otwarte, dzięki czemu nie rozszczelniamy kalenicy, chroniąc ją przed wodą z opadów atmosferycznych. Brak dodatkowej szczeliny wentylacyjnej wpływa korzystnie na oszczędność energii zużywanej do ogrzewania poddasza – termoizolacja nie jest wychładzana przez cyrkulujące powietrze.

źródło: Selena

Artykuły podobne:

d