Bezpieczeństwo pożarowe budynków mieszkalnych ocieplonych systemem ETICS–wymagania w Polsce i krajach sąsiednich

Podziel się:
Wełna mineralna pod względem rozpowszechnienia to druga, po styropianie, izolacja cieplna w systemach ETICS. W Polsce stosowana od 20 lat. Jednak popularność wełny mineralnej wciąż rośnie, mimo że od lat nie zmieniły się w Polsce przepisy ochrony przeciwpożarowej, które w innych krajach, ze względów bezpieczeństwa, ograniczyły zastosowanie samogasnącego styropianu na elewacjach budynków.

W Polsce grubość izolacji określona w przepisach zmieniała się na przestrzeni lat. W latach 90. wynosiła najczęściej 5 cm. Do 2020 r. będzie wynosić od 20 do 30 cm. Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których wraz z rozwojem rynku ociepleń i wzrostem grubości izolacji, w tym również palnych, nie wprowadzono żadnych środków mających zapobiec obniżeniu się poziomu bezpieczeństwa pożarowego. W dalszym ciągu wszystkie nowe budynki do wysokości 25 m, a zbudowane przed 1995 r. budynki mieszkalneo wysokości nawet ponad 30 m (do 11 kondygnacji) można ocieplić na całej wysokości i bez żadnej troski o detale, dowolnie grubą warstwą palnej izolacji.

Są jednak sytuacje, w których i polskie przepisy bezwzględnie wymagają, by izolacja cieplna, zastosowana w systemie ocieplenia, była niepalna, tzn. miała klasę reakcji na ogień co najmniej A2-s3,d0). Dotyczy to:
- ścian zewnętrznych budynku powyżej 25 metrów, z wyjątkiem ścian zewnętrznych budynków mieszkalnych o wysokości 11 kondygnacji wzniesionych przed 1995 rokiem, które mogą być ocieplone izolacją palną, jednak pod warunkiem, że cały system odpowiada określeniu NRO, czyli nierozprzestrzeniający ognia (par. 216, ust. 8 WT z 2002 r.),
- budynków usytuowanych w granicy działki, dla których ściana zewnętrzna jest ścianą oddzielenia pożarowego (par. 232, ust.1),
- stropów stanowiących oddzielenia przeciwpożarowe (par. 232, ust. 1).
REKLAMA:

Wymaganie niepalności ocieplenia w praktyce oznacza, że izolacją cieplną w tych rozwiązaniach może być wyłącznie wełna mineralna, a tynki również powinny być niepalne, czyli zawierać małą ilość substancji organicznych.

By przekonać się jak daleko Polsce do standardów europejskich w zakresie bezpieczeństwa pożarowego ociepleń, porównajmy aktualne wymagania dotyczące bezpieczeństwa pożarowego budynków ocieplonych systemem ETICS, jaki obecnie obowiązuje w Polsce, Niemczech, Czechach oraz Słowacji. Cztery kraje o podobnych warunkach klimatycznych, podobnym poziomie wymagań ochrony cieplnej, tym samym stosowanej porównywalnej grubości izolacji cieplnej. Jeżeli coś je różni, to praktyka budowlana,skuteczność egzekwowania i nadzoru nad kompletnością systemów ociepleń i przestrzeganiem reżimów technologicznych podczas ich instalowania. Jednocześnie we wszystkich tych krajach rozpowszechnione są podobne technologie i wyroby budowlane, a szczególną popularnością do ociepleń ścian zewnętrznych cieszą się systemy ETICS, w których płyty izolacji cieplnej mocowane są do ocieplanej powierzchni, a następnie wykonywana jest na nich zewnętrzna warstwa elewacyjna, odpowiednio wzmocniona i wykończona cienkowarstwowym tynkiem. Do porównania wybrano budynki mieszkalne, nowe i poddawane termomodernizacji, bo właśnie w tego typu obiektach ta technologia jest najczęściej stosowana. Wysokość budynków i grubość izolacji cieplnej odnosi się do typowych przypadków, z jakimi spotykamy się na co dzień w Polsce.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej
#czytelnia #ochrona #ochrona przeciwpożarowa #do ochrona #miwo #welna

Więcej tematów: